Пълнят догоре торбите с плодове, зеленчуци и ракия
Български ден. Така наричат съботата вече няколко години жителите на македонския град Делчево. Населеното място е само на десетина километра от ГКПП-Станке Лисичково. То се превърна в притегателен център не само за хората от пограничните благоевградски села, но и от Благоевград, че и от по-далечни краища на страната ни. Много от нашенците са редовни клиенти на тържището за плодове, зеленчуци и всякакви други стоки в центъра на македонския град. Други пък идват тук за купон заради евтините цени в заведенията спрямо тези в родината ни, а трети – да ползват изгодно услугите на македонските стоматолози. Със съботния десант на нашенците са наясно отдавна и македонските митничари. „На пазар отивате, нали? Хапнете и по една плескавица, че хем са вкусни, хем са евтини", съветва ни млад митнически служител.
„Ако не са българите, сме загубени. Те купуват продукцията ни. Всяка събота е пълно с българи в Делчево. Много производители и търговци от други македонски селища идват насам, за да продадат стоката си на българите", казва земеделецът Златко Манев от град Струмица. Отглежда 5 декара дини и пъпеши. Признава, че никак не е леко земеделието, но поне има необходимата техника за обработване на земята. А и сигурни клиенти от България. Продава огромни и вкусни дини за 60 стотинки за килограм, а пъпешите му струват само 30 стотинки за килограм. Сергиите са подредени още в 09,00 часа македонско време. За да са готови продавачите за най-нетърпеливите клиенти от страната ни.
Час по-късно вече става твърде населено
на пазара. Паркингът наблизо се изпълва с автомобили с българска регистрация. В очакване на българите е търговецът Виктор Калевски, който завършил медицинския колеж във Варна. Но не работи по специалността си, а от 3 години върти алъш-вериш. Надява се на добър оборот. Краставиците при него са 70 стотинки за килограм, чушките и доматите са по 1,10 лева. Категоричен е, че с всяка изминала година българските клиенти се увеличават. Твърди, че те са добри клиенти, не се пазарят. „При вас с този Европейски съюз и неговите изисквания е по-скъпо. Преди много години ние купувахме от вас сирене, кашкавал, други храни. Сега е обратно. Изводите си ги правете вие. Пак идваме в България на пазар, но за дрехи, за обувки. А вие сте при нас за храна, защото е по-качествена и по-евтина. С качеството никой не прави компромис у нас. Всичко е истинско, екологично, без торове", казва Виктор. Думите му подкрепя и Даниела Коцева от Струмица, която се грижи за 4 декара домати. Доволна е, че пласира продукцията, но това е така, защото е качествена. „На пазара на практика я изнасям за България, че клиентите ми са предимно българи. Иначе правим износ за Холандия, за Русия. Отглеждаме специални сортове, които са вкусни", разказва тя.
А на нашенци дори
не се налага да обменят левове в денари
тъй като почти всички приемат българска валута. Катя Друсанска и Цветанка Николова са пристигнали с лека кола от Благоевград в Делчево. Дори с пътните разходи ще им излезе по-евтин пазарът в Македония. „Няма какво да се лъжем. Тук и производители, и търговци са по-любезни, правят отстъпки, по-човечни са. За стоката им да не говорим – превъзходно качество. И всичко това е на добра цена. Кочанският ориз е приказка, а струва само 2 лева, а у нас под 3 лева не можеш да намериш, а и не е толкова хубав. Нашите търговци слагат високи надценки", споделя Катя Друсанска. Двете отиват да си купят домашни яйца, като бройката при някои продавачи е само 11 стотинки. Кората от 30 яйца я предлагат само за 100 денара. Продавачът Маринко Козарски пък се оказва, че симпатизира на премиера ни Бойко Борисов. Българите си купуват дори домашна гроздова ракия от Македония само за 5 лева за литър. Търговецът признава, че пласира от напитката и в Разлог, и в Банско, но там цената стига до 8-9 лева заради голямото търсене. „Вземам и български левове. Но ракията е силна, трябва да се пие с мярка, а не да се напиват", предупреждава македонецът.
В хранителните магазини повечето цени са като в нашите. Но българите пак тъпчат торбите. Вземат много захар. Пакет от 900 г е само 32 денера, което е 1,05 лв. Така килограмът ти излиза не повече от 1,15 лв., а в България трудно се намира под 1,50 лв. Но има ограничение - до 5 кг на човек. Сиренето не е евтино - до 10 лв/кг, но е вкусно и истинско. Кашкавалът също е екстра качество. Правят ги в мандра в Берово. "Българите купуват много и течен шоколад. Вземат и прах за пране, който им е по-изгоден. Пушачите не пропускат да се заредят с цигари, струват между 45 и 55 денара кутията, което е от 1,50 до 1,80 лева", обяснява продавачка в бакалия в центъра на Делчево. Там масово се пазарува с левове. "В събота 90% от клиентите ни са българи", допълва тя.
По-евтини пломби привличат клиенти
„Тук имат много добро отношение към нас, обръщат ни внимание, не гледат на нас като на банкомати, по-човечни са. Едно вадене на зъб тук е 10 лева, у нас е 30 лева". Думите са на Михаил Борисов, който излиза от кабинета на зъболекарката Анета Симоновска в Делчево. В чакалнята пък са благоевградчанинът Йордан Гогов и сестра му Живка Гогова, която живее в село Логодаж. Жената от няколко години е редовна клиентка на стоматоложката. „Причините са няколко – вниманието към мен, обслужването, качеството на работа и цената на услугата. В Благоевград ми правят зъби по 110-120 лева, а тук ми изграждат цял зъб за 30-40 лева. Затова сме тук, дори вече сме семейни приятели, ходим си на гости, от Логодаж до Делчево са само двадесетина километра" обяснява Живка. Брат й Йордан разкрива, че зарежда дизел само за 1,50 лева тук, което прави разходите им за път по-ниски. Дошли този път, тъй като Живка счупила зъб и иска да си запише час. „Много добре работи Анета, интересува се как сме, обажда се", допълва тя. Д-р Симоновска разкрива, че нейни колеги от Благоевград й се сърдят, че им отнема пациентите. Завършила е в България медицина, категорична е, че имаме страхотни специалисти в здравеопазването. „Нямам представа защо при вас има толкова оплаквания от здравната система. Тук държавата подпомага много лечението на зъбите. Поставянето на протеза е само 20 български лева, другото се покрива от здравната ни каса. Не съм виновна, че идват при мен хора от Благоевград и други български селища. Моята работа е да дам всичко от себе си и да им помогна да нямат проблеми със зъбите", казва д-р Симоновска.
Заведенията пълни с нашенци
Покрай празници много наши фирми правят партита за служителите си в македонския град. Привличат ги прочутите плескавици и хубавата македонска кухня. Които са и на доста по-ниски цени. Българите не пропускат да хапнат вкусно и когато идват на пазар в Делчево. В кръчма в центъра на града са седнали благоевградчанката Емили и Николета от Ямбол, които са със своите съпрузи. „Ние двамата сме редовни, идваме на пазар и заведение поне веднъж на месец. Сега водим с нас и приятели, които идват за първи път", обяснява Емили.
Две плескавици с богата гарнитура – печена чушка, пържени картофи, зеле, домати и краставици, голяма бутилка минерална вода от литър и няколко филии пресен хляб струват не повече от 13 лева. Плескавицата е между 3,00 и 3,20 лева, пилешкото бутче е 1,50 лева, свинските ребра са 4,20 лева, пилешкият стек е 3,50 лева. Пъстървата с гарнитура е под 5 лева, панираният кашкавал е под 3,00 лева, пилешките крилца са почти 4 лева. Свинската вешалица също е по-евтина от 4 лева, печените печурки са само 2 лева, сиренето на скара е 2,20 лева. 50 грама от известната лозова ракия струва само 1,60 лева, малката домашна лозова излиза едва 65 стотинки, колкото е и домашната сливова ракия. Малката мастика е 1,60 лева, както и водката, и узото. Бирата е от 1,90 до 2,20 в зависимост от марката. Бутилка вино е от 6 лева до 17 лева. Евтини са салатите – мешаната е под 2 лева, шопската е 2,20 лева, гръцката е също 2,20 лева, голяма овчарска салата е 5,10 лева, зелената салата е 1,60 лева, картофите и зелето са от лев до 1,60 лева в зависимост от грамажа. Безолкохолното е по 1,60 лева, известната македонска газоза е 1,30 лева, литър минерална вода е 1,60 лева. Сервитьорите приемат дори български железни левчета. Заради ниските цени през уикендите в механите и заведенията в района е пълно с българи. Много бизнесмени водят тук партньорите си, за да хапнат вкусно и евтино, а и да обсъдят бизнеса си. "Свикнахме с интереса на българите към нашите заведения. Някои правят заявки дни по-рано, за да са сигурни, че в петък и събота ще има места, защото всичко е пълно. Тогава има и оркестър. Повечето ни клиенти са българи", признават келнери в град Делчево.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com