- Г-н Бойчев, каква е тази революция в БСП – мажоритарни избори, мандатност на лидера и депутатите?
- Резултатът на президентските избори и националния референдум са много задължаващи - ако искаме да покажем, че сме разбрали волята на хората, тези промени са необходими. След 27 години преход българите ясно казаха, че не са доволни от политическата система и от резултата, който тя е дала до момента. Ако искаме да развием доверието и подкрепата, която получи генерал Румен Радев на последните избори, трябва да дадем много ясни знаци. За мен има един категоричен извод от президентските избори – когато имаш подходяща личност за кандидат, която олицетворява най-добре идеята за промяна, имаш подходящите послания и дадеш тази надежда на хората, резултатът е успех. Летвата вече е високо вдигната. БСП трябва да покаже, че разчита тези сигнали. В политиката най-важното винаги е било личният пример. Ако като членове на тази партия ние не покажем със своето поведени, със своите действия това, няма никакво основание да очакваме успех на следващите избори.
- Да се върнем на мандатността. Корнелия Нинова има още един мандат, възможно ли е тя елегантно и по устав да се разправи с всичките стари кучета в партията и с политическите си неприятели.
- Първо, това са неща, които тепърва ще бъдат дискутирани и приемани. Партия с дълга история като нашата трябва да съумее да направи така тези промени, че да използваме нашата традиция и опит, и същевременно да надградим над него с промяната. Категорично трябва да са отхвърлят няколко неща, които вече започнаха да се коментират в публичното пространство. Няма да влезем във вътрешно-партийни битки и лични междуособици. Достатъчно политически отговорни сме да не го допуснем. Второ, ние сме в процедура на обсъждане на нов устав, който тепърва ще почне да действа, а не сме в цикъл на отчетно-изборна кампания и подмяна на персоналния състав на всички управленски органи на партията. Важното е, че със свикването на конгреса и поставянето на дневен ред на нов устав на партията правим решителна крачка към промяната на БСП. Промяна която да отговаря на очакванията на хората към нас. Убеден съм, че ще съумеем да минем през това. Така като сме го правили през всичките тези години. БСП е оцелявала като се е променяла и успявала да отговори на очакванията на хората и на времето. И да се променя заедно с тях. Само така може да имаш над 120-годишна история. В момента и светът и България са в един превратен момент и аз аз много се надявам моята партия да покаже, че тя може да посочи верният път за развитие на България.
- Стефан Данаилов заяви, че оттук-нататък ни очаква „мамата си джаса". Какво ни очаква наистина след оставката на Бойко Борисов?
- Не трябва от смяната на едно правителство с друго да има драма. Нито в обществото, нито в работата на институциите. Затова не разбирам поведението на ГЕРБ – да създават внушението след нас и потоп. Едва ли не държавата спира да функционира и ще настъпи апокалипсис. Нищо такова няма да се случи. Не е необходимо обаче да поставяме на изпитание българските граждани. И да създаве излишни страхове у тях. Вижте поведението на БСП. Не сме съгласни с бюджета за 2017, но декларирахме, че няма да пречим на неговото приемане. Наясно сме, че приемането му в предизборен период крие рискове, защото не е ясно кой ще носи отговорност за изпълнението му. Затова от БСП няма да правим предложения за промени. Изправяме се пред хората и искаме тяхното доверие, и ако го получим ще реализираме политиките си.
- Смятате ли че е възможен кабинет в рамките на този парламент?
- От първия ден на това 43-то Народно събрание сме заявили, че сме опозиция и няма да участваме или подкрепяме правителство в рамките на този парламент. ГЕРБ заявиха същото. Аритметически е невъзможно да бъде съставен кабинет без ГЕРБ и БСП – ние сме общо 122 депутати. Всички други спекулации са излишни в момента. Във вторник на КСНС трябва да се даде ясен хоризонт кога ще се проведат изборите. Да се постигне съгласие по основните законодателни иницитиви в парламента дотогава, за да бъде всичко нормално и спокиойно в държавата.
- Генерал Радев е вече президент. Това се случи благодарение на подкрепата на БСП или заради личната му харизма и партийна необвързаност?
- Аз не знам защо непрекъснато се търси разграничаването по този въпрос. Без подкрепата на БСП и без този стратегически ход да номинира генерал Радев, той нямаше как да стане президент. Както е и вярно че без неговите лични и професионални качества тази кампания нямаше как да бъде толкова успешна. Както и не бива да се подценява умело водената кампания. Ние търсехме дълго такъв тип профил. Човек който да отговаря най-много на очаквания на хората за президент. Най-важният извод от тази кампания е, че това е победа на българските граждани и това е победа за България.
- Радев каза вчера: БСП, стъпете на моя успех, т.е. надграждайте.
- Да. Така е, и заради това започваме и тази мащабна промяна в БСП.
- Готова ли България за мажоритарен вот. Много хора са притеснени, че той ще вкара в парламента само големите парти и местни феодали.
- Не смятам за верни тезите, които в последно време се налагат: че едва ли не изборните правила водят до съдържателна промяна и смисъл на политиката, че едва ли не това как ще живееш зависи от това как избираш депутатите. Изборната система е важна. Но би било много елементарно, ако прехвърлим вината за всички неудачи до момента и това, че хората са неудовлетворени от резултатите от политиката, върху изборната система. Но когато имаш едно от големите завоевания на демокрацията – допитването до хората, и те са дали своя вот, най-глупавото нещо, което можеш да направиш, е да не се съобразиш с това. Затова ние предлагаме този разговор да започне още в рамките на това народно събрание и всички ангажирани с това институции. Трябва и широка обществена дискусия. Изборната система на България не може да бъде изборен кодекс на БСП, на ГЕРБ или на която и да е политическа партия. По този въпрос трябва да постигнем най-голямо съграсие. Решенията трябва да са устойчиви, а не непрекъснато променящи се. Ние не можем да си позволим държавата да бъде подложена на непрестанни експерименти с неясен ефект и резултат.
- БСП наясно ли е с кого няма да влезе в коалиция в следващия парламент?
- Без да има изборен резултат няма смисъл да се отговаря на такъв въпрос.
- Защо, ясно е на 100% е, че ГЕРБ, БСП, ДПС и патриотите ще влязат в следващия парламент.
- Българската действителност ме кара да съм резервиран относно всякакви прогнози. Изненади винаги има. Искам обаче да разсея една друга спекулация – че единственият възможен вариант е голямата коалиция. И това вече се използва от наши опоненти.
- Коалиция БСП – ГЕРБ?
- Да.Такъв тип коалиции може да изглеждат възможни и много стабилни като математически сбор в Народното събрание, но те са неполезни и страната и за участниците в тях. Размиване на границите между лявото и дясното и правенето на политически и ценностни компромиси носят в дългосрочен план много негативи. Вредите от такава коалиция са много повече от ползите.
- Отиде си Ел Команданте – Фидел Кастро, какво ви е мнението за него. Оценките са противоречиви – от последния диктатор до велик държавник.
- Човек, оставил траен отпечатък върху една цяла епоха. Променил хода на историята за един цял континент. Пример за много хора по света. Показал, че и малките страни могат да бъдат горди и независими.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com