Китай има интерес към пътищата и летищата ни

Китай има интерес към пътищата и летищата ни | StandartNews.com

Привличаме техни компании като врата по Пътя на коприната към Европа

Бизнесът отдавна не вярва на БСП, казва Делян Добрев

Примамлива ли е България за китайските инвеститори, в кои сфери имат интерес да развиват бизнес и какво им предлага държавата? "Стандарт" попита председателя на енергийната комисия в парламента и бивш икономически министър Делян Добрев

-Поднебесната империя 30 г. поддържа 10% растеж, минималната заплата там вече е 400 евро
-Пловдив печели от симбиозата на държавата, общината и частния сектор
-Драмата със "спрените" европари е опит за домогване до властта с всички сили и средства

- Г-н Добрев, преди дни се върнахте от официално посещение в Китай. Има ли интерес Китай да инвестира у нас и в кои сфери?

- Китай е световно чудо по отношение на икономическия растеж. Няма нито една държава в света в нито един момент от световната история, която в продължение на 30 години да е поддържала икономически растеж от средно около 10%. Икономистите изследват този феномен и ще продължат да го изследват, тъй като няма задоволителен отговор защо всички останали икономики имат периоди на кризи и растеж в рамките на всеки 5 до 10 години, а в Китай това не важи. В момента се говори за забавен икономически растеж там, а той за 2015 година е 6,9%. Ако го сравним с нашата действителност, България само може да си мечтае за такъв ръст. Според мен причините за успеха на Китай са много. Една от основните обаче е това, че Китай в последните десетилетия успя да привлече огромни инвестиции от компании от целия свят, които доведоха до този шеметен ръст на икономиката.

- Как успяват да ги привлекат?

- Това е хубав въпрос, защото всички държави се опитват да правят това, но не успяват в същата степен. В началото инвестициите там са се стекли заради изключително ниското ниво на заплащане и ниския стандарт. В момента обаче в Китай минималната заплата е около 400 евро, така че това вече не може да е причината за инвестиции. Според мен в момента важна роля играе добре развитата инфраструктура. Китай може би е държавата с най-много инвестиции в инфраструктура в последното десетилетие - магистрали, скоростни влакове, огромни пристанища, летища, индустриални зони.

- С какво България може да е примамлива за китайските инвеститори?

- На срещите, които имахме в Китай, бе проявен интерес към изграждане на инфраструктура в страната ни и към концесията основно на летище София, но коментирахме и летище Пловдив. Аз се опитах да повдигна въпроса и за бившето военно летище в Хасково, но то е прекалено малко, за да предизвика интерес от страна на Китай. Интересът за обявената преди дни процедура за концесия на летище София е голям. Надяваме се да участват и в концесията на летището в Пловдив. Колкото повече участници имаме от целия свят в тези две процедури, толкова по-добър ще е крайният резултат за страната ни.

- Ще продължи ли този диалог между нашата страна и Китай с цел все повече инвестиции у нас?

- Категорично. Трябва да продължим да бъдем много активни в диалога. Това е важно, защото от близо две години Китай има стратегия да инвестира в държави извън Азия. Развиват стратегия за инвестиции "По пътя на коприната". В разговорите ни в Китай използвахме факта, че България е вратата на Пътя на коприната към Европа и трябва да продължим да го изтъкваме. Пътят на коприната е влязъл в Европа през България и след това е стигнал до останалите държави в ЕС. Надяваме се тази тяхна стратегия за инвестиции "По пътя на коприната" да доведе до реални инвестиции в България.

- Вестник "Стандарт" направи дискусия с държавата и бизнеса на тема "Да! На българските региони" в Пловдив. Като член на икономическа комисия и бивш министър на икономиката разкажете какво се прави, за да може и други части на страната да станат като Пловдив?

- Безспорно през последните години в Пловдив се наблюдава бум на инвестициите. Там имаме над 130 нови предприятия и инвестиции за над 1 млрд. евро. Много са причините за успеха на Пловдив - достъп до магистралата и подходяща инфраструктура, община, която насърчава инвестициите в този регион и частен инвеститор, който съдейства за привличането на инвеститори. Там се е получила една симбиоза между държавния интерес, интереса на общината и частния сектор и се вижда, че всички заедно успяват да постигнат огромни резултати. Без да преувеличаваме, можем да кажем, че Пловдив се превръща в индустриалния център на страната. Надявам се това да повлече и други общини. Аз много бих се радвал например, ако моят избирателен район Хасково постигне поне частично успехите на Пловдив. Полагаме усилия в тази посока.

- Могат ли частните инвеститори да имат спокойствието и гаранцията, че ще получат помощ от държавата за това да развиват индустриалните зони?

- Разбира се. Имаме специален Закон за насърчаване на инвестициите, който предлага редица привилегии за инвестиции клас А, Б и В, без да прави разлика между външни инвеститори и инвеститори от България. Всяка инвестиция, покриваща изискванията на закона, може да получи редица облекчения от страна на държавата. Като например по-бързо административно обслужване, изграждане на инфраструктура, подкрепа по определени програми на Европейския съюз, закупуване на общински или държавен терен на пазарна оценка, а не с тръжна процедура и т.н. В закона има дори възможност държавата да плати обратно на инвеститора до 10% от размера на неговата инвестиция. Това засега се случва много рядко, защото държавата ни има скромен ресурс за подкрепа на тези инвестиции. Проектите клас А и Б се сертифицират от Българската агенция за инвестиции, а клас В - от общините. За да може дадена община да сертифицира проект, трябва по закон общинският съвет да приеме наредба. Вече има десетина общини, които са го направили - Хасково е една от тях. Ако трябва да обобщим, успехът на Пловдив се дължи на симбиозата на държава, община и частен сектор. "Икономическа зона Тракия" определено може да бъде пример за подражание.

- Основната политическа тема през последните два дни са твърденията на БСП, че страната ни ще загуби над 1 млрд. лв. по ОПРСР, и съответно отговорът на правителството, че това не само не е така, но и е точно обратното. Какъв сигнал изпраща подобен скандал?

- Още във вторник се доказа, че това е лъжа, а днес /б.ред. вчера/ от парламентарната трибуна земеделският министър Десислава Танева показа подписани платежни. Спрени пари няма, плащанията продължават. Писмото, което размахват от БСП, касае съвсем други технически процедури и няма нищо общо с 1,1 млрд. лв. През последните 20 дни виждаме една хиперактивност от страна на новия председател на БСП. В началото това ни забавляваше с идеи за "хвърковати чети", които да обикалят страната, вероятно с цел пропаганда. Нищо чудно да създадат и вътрешен комитет за пропаганда, който да спуска опорни точки. Още по екзотично, меко казано, звучи идеята за връщане на ТКЗС, което също не знам как ще стане в пазарна икономика - дали отново ще национализират земите и стопанствата на хората. Драмата от последните дни със "спрените пари" по Селската програма обаче показва дълбока некомпетентност и опити за домогване до властта с всички сили и средства. БСП насажда страх в обществото, за да извлече политически дивиденти - това е жалко. Това е един огромен гаф на ръководството на левицата - голяма излагация. Включително и с изказванията, в които г-жа Корнелия Нинова вкарва имената на Виденов, Станишев, Орешарски и хан Аспарух. Хан Аспарух е прабългарският хан, който е създал България. Виденов и други правителства на БСП почти успяха да я затрият. Това е подигравка с паметта на хан Аспарух.

- Как се отразява подобен скандал на бизнеса?

- Според мен това няма да окаже влияние върху бизнеса или икономическата активност, защото бизнесът отдавна вече не вярва на БСП.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай