Кирил Вълчев приключи първата си световна обиколка. При това със сватбено пътешествие.
"На 50 години завърших обиколката си на всички 193 държави - членове на Организацията на обединените нации (ООН).
За последните десет държави (които не бях посетил докато бях адвокат или кореспондент на Дарик радио) се забавих заради работата ми в БТА с много ангажименти главно в България, на Балканите и международни форуми в страни, където съм бил много пъти, но взимах отпуск през трите години в агенцията и използвах всички натрупани по-рано пари по доброволните ми спестовни застраховки, за да отида на лични разноски и там, където не бях ходил".
Това написа в профила си във Фейсбук Генералният директор на БТА. И уточни, че ще започне да издава хилядите непубликувани свои дневници - пътеписи със снимки от пътуванията.
"Но и през тези последни частни пътувания влагах свое време, средства и усилия за намиране на нови източници на информация за БТА от национални новинарски агенции и български общности по света, защото човек трябва винаги да намира начин да връща от полученото с Божията помощ, а аз приех да съм начело на институцията, призвана да разказва на България за света и на света за България понеже Бог беше с мен в усилието да обиколя този свят и в отговор трябва сам да допринеса за знанието за него на повече хора" , споделя още Кирил Вълчев..
Той е избрал Мианма за сватбено пътешествие със съпругата си Силвия, тъй като тя се оказала последната 193 -та държава от обиколката му.
На Светла неделя след Великден в храма “Свети Йоан Рилски” в София го венчаха игуменът на Рилския манастир епископ Евлогий и ректорът на Софийската духовна семинария епископ Пахомий след като през февруари двамата подписаха граждански брак край бреговете на българската база на Антарктида пред капитана на българския кораб “Св. св. Кирил и Методий”.
"В старата столица Мандалей бяхме в пагодата Кутодау, където е най-голямата книга в света - 729 листа от мрамор под покриви в отделни ступи с изписани по около 100 реда текстове от учението на най-стария клон на будизма, оцелял до днес - Тхеравада. Неговата цел е човек да има волята и силата осъзнато да измине пътя от познатото и общоприетото до висши светове, откъдето всичко може да види по-ясно и да бъде освободен от всякакви заблуди и така пробуден да постигне спасение със собствени му усилия. А в пагодите и храмовете в Мианма като над двете хиляди в долината на древния Баган и прочутия Шведагон в Янгон има златни статуи на стоящ Буда, който пътува още с дрехите си на принц по света, за да си го обясни и сам после да преподава научените уроци", пише още Вълчев, който на 24 май ще празнува 51-я си рожден ден.
И завършва с думите: "В усилие - ако перефразираме Химна на светите братя Кирил и Методий - да вляза в историята веч като българин духовно покорил страните и обходил целий мир, научих от всесветовната просвета кой е за всички народи най-важният неизчерпаем вир, за който с Божия помощ трябва всички да се грижим пробудени.
Душата.
Защото, както е казано в “От Матея свето Евангелие” (16:26): "каква полза за човека, ако придобие цял свят, а повреди на душата си".
На многая и светлая лета,скъпо семейство Вълчеви!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com