Кихането е полезно за здравето

Кихането е полезно за здравето | StandartNews.com

"Наздраве"! Обикновено казваме тази дума не само на маса, но и щом чуем някой да кихне. Оказва се, че нормалните човешки условни рефлекси като кихане, прозяване и протягане са полезни за здравето. Според учените те са създадени от природата, за да помагат на организма.

Няма нищо по-нормално от кихането, когато в носа се натрупват твърде много микроби, алергени и прах. Можете да кихате и вследствие на резки температурни промени, при остри аромати, черен пипер, ярка светина ,при тютюнев дим. Кихате и когато сте поразени от вирус. Нервните окончания на носоглътката се дразнят и това води до научно нареченото „спазматично издишване на въздух през носа". Кихането е рязко и силно издишване, при което се изтласкват микробите, алергените, излишната слуз, прахта и чуждите тела. Според учените е нормално да кихате един път на ден. Повод за известно притеснение е обаче, ако всяка сутрин се събуждате с кихане или пък не можете да спрете. Възможно е до вас да има алерген, да имате хроничен ринит или пък да се нуждаете от овлажняване на лигавицата на носа. Съществува и явлението „светлинен рефлекс за кихане", при който човек киха при вида на ярка слънчева светлина. Учените обясняват феномена с това, че ултравиолетовите лъчи дразнят обонятелните рецептори. Впрочем установено е, че кихането от светлина се предава по наследство. Независимо от причината за кихането обаче, не забравяйте да прикриете носа си с кърпичка. При кихане над сто хиляди различни бактерии излизат от носа ви със скорост 160 км/ч. Хората около вас могат да ги вдишат.
Ако обаче кихането се появи в най-неподходящия момент, можете да го спрете. Разтрийте енергично носа си между очите или пък се ощипете по върха на носа. Не е хубаво обаче да се сдържате твърде често, защото микробите ще останат в организма ви. Кихането може да е съпроводено и с поява на други симптоми като кашлица, зачервяване на лицето, намалено обоняние.
Обичате ли да се прозявате? Не е лошо. Прозяването отваря широко дихателните пътища и отпуска мускулите, спомага за преодоляване на стреса, умората и психическото натоварване и при това стимулира мозъчната активност. Освен това прозяването нормализира артериалното налягане, подобрява настроението, спомага за превенция на инфаркт и други сърдечни заболявания.
Още бебетата се прозяват в корема на майката. Прозяват се и птиците, жабите, бозайниците и дори рибите. Не е задължително да ви се спи, за да се прозеете. Прозявката може да се дължи и на недостиг на кислород или пък на твърде горещи температури, на вълнение или стрес. Сложно е да се обясни защо прозяването е толкова заразително. Според една от теориите явлението се дължи на древния рефлекс за подражаване и съпреживяване.
Колкото и приятно да е прозяването обаче ,не може да се сравни с протягането. Особено сутрин, след като мускулите са се схванали и имат нужда от разкършване. Протягането събужда организма и подготвя мускулите за нормална работа през деня, възстановява кръвообращението и прехвърля организма в активен режим. То стимулира кръвообращението в мозъка, зрението и вкусовите и тактилни усещания. Колкото по-възрастен е един човек, толкова по-рядко се протяга. Това, разбира се, е свързано отчасти с недостига на свободно време сутрин. От това дали сте се протегнали сутрин зависи протичането на целия ви ден.
Всеки от нас се е сблъсквал поне веднъж с досадното хълцане. То е безобидно, но има случаи, когато продължава дни наред. Представлява неволево съкращение на диафрагмата, съчетано със затваряне на носовите гласови връзки в ларинкса, провокирайки специфичния звук. Появява се при преяждане, консумация на люто, газирано, употреба на алкохол. За да го спрете, трябва да задържите дишането си, да пийнете чаша вода или лъжица оцет, или просто да поставите захар под езика.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай