Чуваме различни твърдения за цените - кое колко струва на нашето море и колко е в съседна Гърция.
В свой репортаж БТВ сравни цените в Созопол и в курортите на Халкидики на базата на касови бележки.
Летовничка пресметна колко й струва 1 ден море в Созопол.
Финалната сметка показа, че за деня за двама души сумата е 386 лв.
Колко излиза почивката на полуостров Халкидики?
Първият голям разход е горивото в една посока, което в този случай е бензин, а разстоянието - 450 км. от София. Имайте предвид, че в началото на август цените на горивото в Гърция са значително по-високи от тези у нас и ако заредите там, ще имате по-голям разход.
На отиване резервоарът може да се напълни с по-евтино гориво на границата. Но на връщане може би ще бъде неизбежно да се налее бензин, затова имайте предвид, че в момента бензинът и дизелът в България са на цена от 2,60 лв./2,65 лв. за литър с няколко стотинки разлика двата вида гориво, а в Гърция бензинът А95 се продава за 1,97 евро, което е 3,85 лв. Интересно е също, че в Гърция, за разлика от горивата у нас, тази година дизелът има по-сериозна разлика от цената на бензина – 1,64 евро, което е 3,21 лв.
Грубо, ако заредим 40 литра бензин от България в едната посока, горивото ни излиза 104 лв.
За връщане със зареждане от същата верига бензиностанции, но на Халкидики – близо 80 евро (156 лв.)
Тол такси
На влизане в Гърция до Халкидики имаме плащане тол такси 3 пъти. Първият пункт е 2 евро, вторият 1 евро и третият 0,30 евро.
Общо 3,30 евро в една посока.
Чадър и шезлонг
Ако сте посещавали Гърция в последните 2 години, може би сте забелязали, че практиката „кафе срещу шезлонг и чадър“ присъства все по-рядко по плажовете, но все още е популярна на полуостров Халкидики и плажните барове около Кавала.
На първия ръкав „Касандра“ все още има плажни барове, които предлагат шезлонг и чадър срещу консумация. Ако не сте избрали такъв тип бар, то цената за чадър с 2 шезлонга на плажа в Афитос на баровете с по-висока оценка е 40 евро без консумацията.
Само няколко бара по-надолу по плажа откриваме такъв с минимална консумация 9 евро, като цените на фрапето са 7 евро и ако си поръчате 2 фрапета, никой няма да ви изгони от плажа, ако не сте направили 9 евро.
В тези 7 евро гърците обикновено включват и още нещо, като обикновено получавате и бутилка вода от 0,5 л. към всяко фрапе. На плажа в Афитос получаваш освен вода, кроасан и малка вафличка.
Паркингът на плажа е безплатен.
Общо за чадъри, шезлонги и консумирани 2 фрапета с 2 води, или 2 фрапета с 2 кроасана и 2 малки вафли – 14 евро.
Обяд
Решаваме да обядваме на плажа. гръцката салата, както на плажа, така и в ресторантите в центъра са на една и съща цена – 9 евро, като тази година се натъкваме на варианти с яйца или такива с лозови сърмички.
Въпреки салатите избираме нещо типично гръцко за обяд - гирос и сувлаки. Всяко едно от тях е на цена 12 евро. Поръчваме и голяма наливна гръцка бира, чиято цена на баровете варира от 4 до 6 евро. В нашия случай 4 евро с подарък малък чипс.
Така обядът става 28 евро.
Следобедни закуски
Решаваме по пътя към вкъщи да си вземем едно капучино и кроасан, като на човек се пада съответно по 4,45 евро: капучино 2,20 евро, кроасан 2,20 евро.
Общо 8,90 евро за двама.
Вечеря
Вечерята отново е традиционна, само че този път решаваме да проверим морската храна. Поръчката ни включва: гръцка салата – 9 евро, пържени калмари - 9,50 евро , пържени миди – 8,50 евро, октопод – 14,50 евро , хляб – 2 евро, голяма вода – 2 евро, 2 чаши вино – 6 евро.
Общо 52 евро (101 лв.) за вечеря с морски дарове за двама.
ТОТАЛ за деня: 155 евро (303 лв.) за двама (без нощувката)
Гориво: 50 евро (104 лв.)
Тол такси: 3,30 евро (6,60 лв.)
Чадъри, шезлонги и консумация: 14 евро (28 лв.)
Обяд: 28 евро (55 лв.)
Следобедни закуски: 8,90 евро (17 лв.)
Вечеря: 52 евро (101 лв.)
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com