Пътна полиция започва още една акция срещу превишената скорост. Тя е под наименованието "24 часа скорост" – ще трае от 6 часа сутринта на 2 април до 6 часа сутринта на 3 април. При нея в рамките на едно денонощие ще има изключително интензивни проверки за скорост, съобщават от МВР.
Всички шофьори ще бъдат следени за превишена скорост в рамките на цялата страна. Колите няма да бъдат спирани за проверка, а ще бъдат заснемани с камери. За целта по пътищата в страната са разположени всички налични мобилни и стационарни камери на пътната полиция. При установяване на нарушения на виновните ще бъдат налагани и санкции.
Акцията съвпада с друга операция "скорост", която се провежда от 1-ви до 7 април по линия на Европейската мрежа на службите на Пътна полиция TISPOL.
"Операцията ще се проведе на територията на целия Европейски съюз, като ще премине на два етапа. Освен ежедневното и денонощно снимане – от 6 часа на 2-ри, до 6 часа на 3 април ще бъдат извършвани масови подобни проверки и всички служители на Пътна полиция, които работят с техническите средства, ще бъдат ангажирани за този период от време основно да установяват подобни нарушения.
Всички камери, с които разполага Пътна полиция за установяване на превишена скорост, ще бъдат използвани, както мобилни, така и стационарни", коментира инспектор Илия Георгиев от Пътна полиция.
"Всички налични средства ще бъдат изкарани на магистрали, пътища и големи булеварди, на места, на които има повишена концентрация на пътнотранспортни произшествия.
Акцията е до 7 април, но днес ще има много засилен контрол – постоянен контрол на всички ключови места", обяви началникът на Пътна полиция гл. комисар Росен Рапчев.
"Скоростта ще бъде установявана с технически средства, ще бъдат издавани електронни фишове", обяви шефът Рапчев, като уточни, че ще се правят изключения за шофьорите, които превишават скоростта с над 50 км/ч в населено място – те ще бъдат спирани и директно ще им бъде отнемана шофьорската книжка и издавана съответната глоба.
Общо на пътя ще са 148 мобилни камери, 30 камери на тринога, както и стационарни камери, които и към момента работят.
"Идеята е да се привлече вниманието на обществеността, че скоростта е проблем и чрез тази акция да намалим общата скорост, а не да установим повече нарушения", допълни Рапчев.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com