Какво е главанак? Човек, който не приема политическият лобизъм да се нарича свобода на словото. И плаща за това с главата си.
Това е горчивият извод от умишленото разклащане на БНР. След като повече от седмица цялата държава се занимава със случая "Силвия Великова", днес вече никой не си прави труда да проследи как започна скандалът, кой го яхна и защо го тласна към опасната тема има ли политически натиск върху националното радио.
Всичко започна миналата седмица, когато прокуратурата изнесе шокиращите факти по опитите на банкера беглец Цветан Василев да финансира партия и план за промяна на геополитическата ориентация на България. Твърдо демонстрираното единство между главния прокурор Сотир Цацаров и заместника му Иван Гешев, както и поредната подкрепа, която Гешев получи за кандидатурата си за главен прокурор бяха
знак за предстояща атака
към него от страна (раз)градската десница. Откакто Гешев я посочи като един от центровете в държавата, които не искат независима и работеща прокуратура и откакто заяви, че една от целите му ще е разкриване на бандитската приватизация в годините на прехода, приятелският кръг на Иво Прокопиев, Христо Иванов и Радан Кънев и всички техни медийни болтчета и гайки водят яростна кампания срещу прокурора. Тротоарни сбирки, медийни атаки, Фейсбук групи.
Така една промяна в графика на водещите на програма "Хоризонт" бе ловко използвана за поредния щурм. Рокадата бе шумно представена като сваляне от ефир на известната с непрекъснатите си критики срещу Гешев Силвия Великова. Което пък някак естествено я превърна в новото знаме на медийната машина на (раз)градската десница срещу прокурора.
Ръководството не скри, че има възражения срещу обективността и работата на Великова. Обяви и мотиви за това: публично представяне на едностранна позиция в ефира, призоваване на слушателите на "12 3" да вземат участие в протест, при това във време, когато Великова е в годишен отпуск, изнасяне в ефир на лични данни да дете. Но твърденията на журналистката, че е освободена заради твърде критичното й отношение към прокуратурата и персонално към Гешев, които бяха гръмко разтръбени от медийната машина на жълтопаветниците,
заглушиха обясненията на цял Управителен съвет
За да бъде завършен образът на жертвата, към него бяха добавени още два щриха: съдебният ресор на Великова бил отнет, тя щяла да бъде командирована в Стара Загора, за да няма достъп до горещите теми в София. Крайно едностранната й позиция към прокуратурата пък бе обяснена от приятелските й сайтове с непознат досега професионален термин: плурализъм в отразяването на ресора. За капак един телефонен разговор на журналистката с Борисов доведе до връщането й на бял кон в ефира, оставката на шефа на "Хоризонт" Николай Кръстев, при това само ден след като пое поста и реши да сложи ред в програмата и лавина от атаки към шефа на БНР Светослав Костов. Всичко това гарнирано с премиерски етикет: главанаци.
Но докато вървеше лакърдията около Великова лъсна истинският проблем. Някой дръпна шалтера на БНР за цели 5 часа, при това заблуждавайки шефа на радиото, че се прави планирана профилактика. БНР е обект от националната сигурност и спирането му е прецедент, откакто съществува. След проверка на прокуратурата и ДАНС стана ясно, че мнимата профилактика е разпоредена от директора на дирекция "Техника" в БНР инж. Пламен Костов. Оказа се, че той съвсем не е случайна фигура. Стар кадър на националното радио още от времето на кабинета "Костов", когато
Командира напълни обществената медия със свои хора
При управлението на БНР от Александър Бръзицов се Пламен Костов издига скорострелно в йерархията и става изпълнителен директор. Колегите му го определят като близък до градската десница. Което обяснява защо в докладната си записка до директора на БНР пише за "създаден голям технически проблем", който налага "профилактиране на студийния комплекс на Програма "Хоризонт" за времето от 6:00 до 11:00 часа на 13.09.2019 г.". В докладната думата "спиране" липсва, едва ли е случайно, че радиото замлъкна в същото време, в което във фаталния петък, 13-и, колеги на Великова протестират в нейна защита. Е, прокуратурата разкри провокацията. Но остана голямата тревога, че саботирането на БНР е най-лесната работа у нас.
По всички правила на медийната манипулация днес няма анализатор, който да не коментира "проблема БНР". Редколегията на радиото се обяснява, СЕМ взема решения... А жълтопаветниците ловко изместиха темата до истинската им цел - заговориха за политически натиск върху радиото. Причините за спирането на БНР не са технически, а политически или по-точно властови, услужливо надгради тезата им президентският съветник проф. Александър Маринов. И то в интервю за самото БНР. Истината е, че градската десница и ментора и Иван Костов употребиха БНР в предизборната битка. Не толкова кметската, колкото тази за главен прокурор, която ще се реши ден преди избора на новите кметове. По-лошото е, че за пореден път деформираха медийната среда у нас
приватизирайки свободата на словото
С премиерска помощ днес всеки, който не мисли като тях, е главанак. Особено, ако не ходи на протести срещу Гешев. Топката е в СЕМ. Регулаторът или ще защити радиото като обществена медия или ще го остави в ръцете на частна групировка
Светослав Костов: Няма да допусна политически натискНе мисля, че нечия оставка би решила една криза, заяви пред БНР генералният директор на радиото Светослав Костов. "Когато се стигне до напрежение и криза, най-лесният начин е да си тръгнеш - дали е най-достойният, не съм убеден. За мен е по-важно да се възстанови нормалната спокойна обстановка за работа. Предстои ни нещо изключително важно - едни местни избори, които, както се оказва, няма да бъдат изобщо леки. Аз до момента не съм виждал една такава кампания, която започна толкова рано под една или друга форма", коментира Костов в интервю за предаването "12+3".
Не съм допуснал натиск, увери генералният директор на радиото. Той заяви категорично, че причина за случилото се не е натиск отвън. "Ако някой бъде натискан, аз пак ще ви го гарантирам, както и на всички работещи в радиото, че няма да позволя този натиск да бъде упражняван и аз ще застана между тях и този натиск", гарантира Светослав Костов. "Николай Кръстев, който изпълняваше длъжността директор на програма "Хоризонт", има своите професионални виждания за програмата. Правилни или неправилни - той има своите виждания. Мисля, че г-н Кръстев е един много добър журналист с виждания за програмата", коментира Костов оставката на Кръстев. В момента ситуацията с техническото състояние не е особено добра, декларира директорът на БНР и добави: "Когато се подават към КРС планови профилактики и ремонти, това се прави веднъж в годината, в началото на годината. Такива не са подавани в последните години. Това, което знам от г-н Пламен Костов, е, че имаме технически проблеми, които са сериозни".
Светослав Костов благодари на Мартин Минков, че е поел програма "Хоризонт". "Единственият, който в тази тежка ситуация реши, че има мъжеството да застане и да помогне е Минков. Той няма да бъде и.д. директор. Той е програмен директор на БНР и ще наблюдава програмата", коментира Костов. В момента се изработват критериите за обявяване на подбор за директор на програма "Хоризонт".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com