- Осем души от селото са потънали с "Титаник", след като продали земи, за да заминат в Америка
- Ангелина от Гумощник още готви манджата, с която навремето са правили войнишки изпращания
"Стандарт" започна да представя пред читателите си уникалната кулинарна карта, представяща различни деликатеси от основни точки на България. Тя съчетава в себе си едновременно рецепти, които може да изпълним у дома, стига да имаме добро желание. И диалектни форми, които помагат на филолозите да запълнят празнотите за толкова интересния и странен български език. Нейни автори са филолозите от Института за българския език на БАН.
През 1912 година една новина разтърсва света - един от трите най-известни британски лайнери "Титаник" потъва при сблъсък с айсберг. На неговия борд са били 38 българи, като осем от тях са емигранти от село Гумощник, Троянско, тръгнали да търсят по-добър живот в Страната на хилядите възможности. И до днес в селото има паметник на осемте гастарбайтери от най-бедното село, рискували спокойствието си, продали имоти и земи, за да успеят да се качат на луксозния параход и да се домогнат до късче по-щастлив живот.
Дали някой от тях е бил изпратен с
най-любимата на селото и целия регион храна
сватбарско жито, която се е сервирала на всички тържествени мероприятия, например сватби и кръщенета? По онова време за цяла България житото е било ястие, което се подготвя в знак на траур, а не по щастливи или даващи надежда поводи. Само в Гумощник и Троянския регион така нареченото "сватбарско жито" се прави, когато имаме наречено щастливо събитие - женим щерка или син, изпращаме войник /в онези времена това все още е минавало за щастие, или поне за инициация - посвещаване на младежа в мъжкия живот/. Днес малцина в Гумощник правят подобна храна, която проф. Ана Кочева от Института за български език в БАН оприличава на крем брюле заради особения й и специфичен сладък вкус. С жената, която майстори най-доброто жито в региона, я свързала Ели Авджиева от Регионалния исторически музей в Троян. "Познавам Ангелина Георгиева, която е секретар на читалището в Гумощник и е една от малкото жени, които могат да приготвят майсторски това жито", разказа ми тя.
Самата Ангелина носи на гърба си тежък товар - пази експозиции за Гумощник от време оно, включително от килийното училище, където са съхранени сандъчетата с пясък, на които са пишели тогавашните ученици. Както и системата за награди и наказания, когато образователната система далеч не е била толкова либерална.
И готви житото, с което селото се е прочуло от години. "Другите житари са по-възрастни от мен и постепенно или починаха, или се отказаха да го правят, защото е трудоемко", разказва Ангелина, която е все още млада - на около 50 години. "Когато ми казаха, че екипът на БАН ще дойде тук, реших първо да им приготвя от храната, която ние поднасяме при всякакви празнични поводи, и просто да я опитат, за да преценят вкуса й. Професор Кочева
веднага я сравни с един от най-вкусните кремове
Едва след това им я сготвих на живо, за да видят какви усилия изисква". Ангелина разказва, че в миналото официалното ястие при подобни традиции било "Бел мъж", което се прави предимно от мляко, което се оставя да се "всирени". Човек може да го направи и сладко, и солено, в зависимост от вкусовите си пристрастия. "Аз например гледам да го правя сладко. Това е едно ястие, което изключително много засища", разказва Ангелина Георгиева. След това модата наложила така нареченото "Сватбарско жито" като основно ястие при всеки повод, който може да се брои като официален. Работата е трудоемка - на практика подготовката на ястието отнема два дни - през първия се заварява, а през втория се вари допълнително и се подправя. "Вече не съм сигурна, че го правя по оригиналната стара рецепта, защото всеки път добавям по нещо от себе си и се получава различно", разказва Ангелина. Но пък нали това е номерът на всеки мастър шеф - да добави нещо от себе си към рецепти, които иначе с векове са възпроизвеждани по един и същи начин.
Иначе Ангелина Георгиева спазва основните правила - към житото се добавят три вида мляко - краве, козе и овче. Има и три вида масло - свинска мас, краве масло, олио, също и брашно. На финала Ангелина усъвършенства рецептата, като добавя стафиди, карамелизирани орехи и боровинки.
"Правила съм това жито на няколко кулинарни фестивала. Например на фестивала на сливата в Троян, което си беше в нашия регион и хората си го знаят. Правихме го обаче и в Елена, където имаше зимен фестивал на еленския бут. Сняг до колене, всички хора се тълпят там, където се предлага месо, и никой не се отбива при нас. Започнах да се чудя как ще върна житото обратно до Троян, бяхме забъркали няколко тенджери, а никой не го пробва. Реших да обявя нещо като промоция -
да предлагам на минувачите само някой да гребне с лъжичката
Не след дълго пред нас се виеше опашка и така победихме Еленския бут. Най-любопитното беше, когато хората започнаха да загребват с пръстчета, за да опитат последното и най-сладкото в тенджерата".
Като читалищен секретар Ангелина Георгиева се грижи и за местните музейни забележителности и поддържа няколко уебстраници - освен за килийното училище, там е и една доста своеобразна експозиция от стари вещи, които навремето са били част от бита на хората, но днес потомците им ги изхвърлят, защото просто не са наясно за какво служат. Така например сред експонатите попаднала кутия, която се използвала за засяване семената на млади борчета. "Не само младите хора, дори и възрастни понякога не знаят какво имат пред себе си, останало от прадедите им - или го изхвърлят, или направо го изгарят", разказва Георгиева. Тя поддържа и една истинска битова къща музей до килийното школо, която в онези времена се е водела градска, но пред нея е имало харман - а именно от това води името си село Гумощник - "гумно" означава "харман". "Не е гума, ако някой си мисли това", смее се Ангелина.
И ако решите да посетите селото, непременно погледнете паметника на осмината авантюристи, решили да продадат земя у нас за по-добър живот и намерили смъртта си под каприза на един айсберг. И изяжте едно жито, за късмет.
Рецепта
Сватбарско жито
Продукти:
Грухано жито, прясно мляко (може само краве, може и смес от овче или козе), краве масло, свинска мас, олио, брашно, карамелизирани орехи, стафиди, боровинки (за поръсване по желание)
Начин на приготвяне:
Житото се накисва от предишния ден, като водата му се сменя редовно. След което започва да се вари. Полуготовото жито се измива няколко пъти в студена вода, докато се избистри и се накисва със сол. Оставя се да престои цяла нощ (завито с одеяло). На сутринта водата се сменя и започва да се вари повторно. Когато се свари напълно се добавя прясно мляко. Кравето масло, маста и олиото се запържват заедно с брашното. Получената смес се добавя към свареното жито, докато стане хомогенна смес. Преди сервиране се добавят карамелизирани орехи, боровинки и стафиди.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com