- В квартирите под наем първите туристи са от РЗИ
Държавата спасява сезона основно за големите хотели - в това спор няма. Спасяването на давещите се малки пък е в ръцете на самите давещи се - това са го казали класиците не на съветската, а на литературата, която стои над всички определения - Илф и Петров.
Спасяването на сезона за собствениците на къщи за гости, на квартири и на малки капанчета по Черноморието очевидно би трябвало да бъде от втората категория, но се оказа, че не е така. Не за друго, а защото страхът от проверка на РЗИ е по-страшен от неполучените приходи.
Опитах се преди седмица да съдействам на сезона в България, няма да казвам в кой черноморски град, като реших да почивам там. Оказа се, че квартирите са празни, но това се разбира само ако попиташ "на ушенце" бабите, които седят пред къщите и плетат нещо, което може да купят само нашествениците от Марс в някой друг живот, ако го възприемат за карта на вселената.
За разлика от миналата година, когато сезонът бе отчетен като успешен, но на всеки ъгъл имаше надписи "Дава се под наем", този път в неуспешния сезон никой не се е осмелил да постави и една такава табела. Наши познати хазяи от миналото, при които отседнахме, дадоха обяснението - "Ако пуснеш макар и един надпис, че даваш под наем, първите "туристи", които ще те посетят, ще бъдат от РЗИ". Никой не иска да рискува и всеки чака старите ветерани от предишни почивки, които са ползвали квартира при него и директно ще се обадят по телефона. Резултатът е, че по цели дни нямат туристи. Но пък страхът от рекета май е по-голям от страха за намаления приход.
Цените и в най-малкото градче са тръгнали нагоре, като обяснението е, че купуват дезинфектанти, макар че не видяхме пукнат дезинфектант през цялото време. Смяна на спално бельо - забрави, дистанция на плажа, който е неохраняем - невъзможна. Цял късмет е, че не трябваше да се плаща за чадъри и шезлонги, но това вероятно е защото морето бе изяло такава голяма част от плажната ивица, че няма смисъл да бъдат поставени повече от един чадър и два шезлонга. Цената на рибената чорба в капанче до плажа доближава тази в луксозен ресторант. Най-общо казано, и тази година българският туризъм не иска да бъде спасяван, като предоставя удобства и нормални цени, а спазва принципа "Ден година храни, а при пандемия - две за всеки случай". Вероятно има и изключения, но явно правилата са повече. Не съм сигурна дали протестите имат смисъл, докато целият български дребен туризъм протестира срещу държавата, отказвайки да спазва правилата и работи по андрешковски. И накрая май му се получава. Лошото е, че в блатото няма да остане съдия-изпълнителят, както в разказа на Елин Пелин. А всички хора, които наистина искат да се порадват на Българското Черноморие. Там ще остане и собственикът на две стаи, които иска да ги даде на цената на три и по възможност без данък. РЗИ пък най-малко ще остане в блатото. А ако е там, ще си носи дезинфектант.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com