- Държавата не иска да знае за места, където залезът е без бетон
- Властта спасява подпорни стени, докато всички искаме лично отношение и внимание от хотелиерите
"Созопол беше малък град, а аз певец световно непознат - блажени години, рокендролът беше млад". Всички помним това парче на барда на българския рок Георги Минчев.
Но той сгреши с едно нещо - Созопол още е малък град. Единственото различно от времето на нашата младост е, че е по-бетониран и застроен. Че не живее собствения си живот - печели през летните месеци, а в останалото време е оставен сам на себе си. Хората, които през лятото отдават стаи и апартаменти, имат различен капацитет, но всички те живеят на принципа "Ден година храни". Защото през зимата за тях става страшно. Разбира се, ако говорим за местните хора, а не за мутрите, които презастроиха региона и превърнаха уникалните му диви плажове в място за печелене на пари.
В последните дни и седмици се изсипаха потоци от
вопли как всички заминавали за Гърция
защото там е по-добре, а у нас е презастроено и бетонирано. Да, има места, на които е така. Има и прекрасни местенца по морето и в планината, в които те посрещат с усмивка и дори предварително питат какви удобства искаш. По този начин една баба Мария успя да ме спечели завинаги за почивка в Созопол, а една Нели - за отдих в Арбанаси. Когато си тръгвахме от Созопол, баба Мария ми пъхна в чантата две бурканчета сладко от созополски смокини и каза "Догодина пак да дойдете. И да звъннете, като се приберете в София, че вече става тъмно и има да ви мислим". Уж нищо, но звъннахме, и дори отидохме на другата година - защото там, където те посрещат с усмивка, е истинското място за отдих. В Поморие посред нощ хазяите ни настояха да потърсят денонощна аптека в друг град, защото ни беше нужно лекарство. Но това не се случи в скъпия курорт, където моментално ни предложиха изследване за 120 лева, след което се оказа, че там просто върлувал стомашен вирус, обаче било страшна тайна. Каза ни я медицинската сестра, след като ни даде назаем термометър. Вметна, че по инструкция трябвало да ни поиска 10 лева, но ни го даде просто ей така.
Ето заради тези практики българите ругаят морските ни курорти, да не говорим, че бялата риба от ол инклузива сутрин до вечерта по документи става паниран хек. Че алкохолът ол инклузив носи имена на марки, за които дори цар Киро не се е сещал по време на ранната си младост, а десетки хора са заплатили за тази включена екстра немалки суми.
Хората обичат места, където им предлагат нормално настаняване, а не
бетонна подпорна стена на първа линия
Както ние при баба Мария получавахме палачинки сутрин и кафемашина, нищо че не са ол инклузив. Имахме барбекю на двора, ако решим да вечеряме там - и всичко това включено в цени, които са подобни на гръцките курорти.
Проблемът е, че държавата не рекламира и дори не иска да знае за подобни места, където изгревът е изгрев без бетон, а залезът е залез без бетон. Вместо това спасява мастити "строители на съвременна България", които превърнаха плажа в плочник. Които да ни сервират срещу това евтини храни, без да се замислят, че ако човек може да похарчи толкова пари за една почивка, никога не би ял чак толкова некачествена храна, която той доставя. Че се налага да се караш с хигиенистите, за да почистят и твоята стая, и на всичко отгоре да им провеждаш уроци по български език, за да научат думата "сапун", защото трябва да ти го доставят до стаята. Ясно е, че българският туристически сезон има проблеми не от години. Още миналата чадър и шезлонг струваха толкова много, че повечето плажуващи в "Слънчев бряг" предпочитаха да си забият собственото чадърче и да лежат на пясъка, а цели отсеци стояха празни. Няма да се оправят и сега при цени
"Чадър 2 лева, шезлонг 2 лева, кафе 8 лева - задължително"
Затова и мнозина хипертрофират желанието си за почивка в Гърция. В това всъщност няма нищо лошо - човек не е длъжен да прекроява плановете си за пътуване в чужбина, ако иска да опознае света. Никой не е длъжен да спасява сезона на държава, която му навира в носа, че предпочита чужди туристи.
Българската държава е длъжна да направи така, че най-красивите нейни точки да се сторят привлекателни. Не да ги намерим сами - мнозина разчитат основно на това и вече има десетки книги, които да ни покажат как можем да получим уникални преживявания дори само за седмица, следвайки определен маршрут. Мнозина обичаме Копривщица, Трявна, Силистар, Варвара и ще се връщаме към тях. Проблемът е, че държавата не се насочва към тях, а към бетонните площадки, на които се рекламират "безплатни шезлонги по три лева". Впрочем, ако държавата се насочи, може пък изразът да е "Жална ни майка". Дано най-после направи нормалната реклама. За мен я направи баба Мария.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com