- Обществото се раздели на две дали трябва да се използва реч, която внушава страх, казва доц. Надежда Сталянова
Тулуп. Това бе поредната екзотична дума, която премиерът Бойко Борисов вкара в политическия речник след главанаци, маргинали, мисирки, накокържване и други. "Ето, и днес ще има съвещание на правителството и щаба. Вечер в 12 ч. ми докладват колко са заразените и починалите. Сутрин в 7 ч. сме тук. Това е без заплащане, без събота, без неделя, без почивен ден, докато някои тулупи спят до обед и после ми пишат постове и ми задават въпроси", коментира на неделен брифинг премиерът. И отприщи въпросите както кои са тулупите, така и какво означава самата дума - туловище, скок от фигурното пързаляне или архаично наименование на кожен мях. "Стандарт" потърси професионалното мнение на езиковеда доц. Надежда Сталянова от СУ за етимологията на думата и говоренето по време на криза.
ЕТО КАКВО КАЗВА ПРЕД ВЕСТНИК СТАНДАРТ
- Доц. Сталянова, какво е значението и етимологията на думата "тулуп", употребена на един от брифингите от премиера?
- Думата "тулуп" е старо наименование, останало в диалектите, за назоваване на мях от кожа. В съвременния ни език тя е характерна за разговорната, битовата реч и се използва за назоваване на дебел, слабоподвижен човек, като носи пренебрежително и обидно отношение на говорещия към обекта на неговото изказване.
- Как се променя езикът на политиците по време на извънредното положение?
- Както всички се убедихме, извънредно положение предполага и извънредно говорене. В началото му с изненада и интерес забелязвахме, че повече говорят хора експерти, да го кажем разговорно, с няколко букви пред имената - тоест доценти, професори, учени. Те не са политици и публичното им поведение е различно от това, което сме виждали. От друга страна, пандемията, на която сме свидетели и потърпевши, е екстремна ситуация, в която и публичните вербални послания няма как да бъдат като в "мирно време". Разбира се, на всички ни направи впечатление реториката на заплахата, страха, ограничителните мерки. Тя се възприе нееднозначно - обществото ни се раздели на две по отношение на това дали е редно, уместно да се използва реч, която внушава страх.
- Откривате ли повече агресия и нови думи?
- Агресията в политическото говорене не е нещо ново и изключително. Същата тенденция се наблюдава и сега, с "прехвърчането на искри" между институциите и между отделни публични личности, даже и съсловия. Не са нови за българския език, но досега бяха в периферията думи като карантинирам, пандемия и др. Те вече са в активния речник на всеки българин.
- Като преподавател, как приемате вероятността при Вас да дойдат студенти с невзет до края учебен материал? И как бихте компенсирали липсите?
- Няма как при мен да се явят студенти с невзет материал, защото аз, както и всички колеги, преподаваме учебния материал, даже и в реалните часовое по програма. Много преди извънредното положение и пандемичната обстановка СУ има въведена електронна платформа, която позволява преподаване в реално време, с качване на ресурси, определяне на индивидуални задачи, със система за индивидуално оценяване. Смея да твърдя, че никой наш студент не е ощетен по какъвто и да било начин. С всеки студент поддържам контакт, платформата мудъл позволява това, както и всички други начини за контакт - мейл и месинджъри. В този смисъл дистанционното обучение в настоящата ситуация е успешно, материалът ще бъде преподаден.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com