Излагаме очите на риск през лятото

Излагаме очите на риск през лятото | StandartNews.com

Игри и ремонти увеличават травмите, разказва доц. Руска Христова

Нараняванията на очите през лятото се увеличават. Това сочат наблюденията на специалистите в очната клиника на университетската болница "Царица Йоанна". Причините за това са както повечето детски игри, които понякога могат да завършат с инцидент, така и зачестяването на ремонтите. Какви могат да са последствията и как да се предпазим от подобни травми, разказва доц. Руска Христова.

Около 1000 души се лекуват в клиниката по очни заболявания на университетската болница "Царица Йоанна" всяка година. Една трета от тях търсят помощ заради различни наранявания на очите.
Травмите се делят на две основни групи - открити и закрити. При първите се наблюдава разкъсване на очната ябълка, понякога то е съпроводено с изпадане на вътреочни тъкани, обяснява доц. Руска Христова. Закритите травми обикновено са следствие на

силен удар с юмрук, снежна топка, камък

При тях не се е стигнало до разкъсване на обвивката на окото, но в него са настъпили много структурни и функционални промени като появата на кръвоизливи, разкъсване на тъкани, разместване на лещата, които изискват лечение, добавя доц. Христова. Те си личат по зачервяването, болката, дразненето от светлината. Тези реакции са следствие на повърхностни ранички върху очите. Тогава се оголват нервни окончания и при попадането на сълзи в тях се предизвиква силна болка и дразнене, казва доц. Христова.
Очните травми са много и разнообразни, но най-тежки са двуочните, когато човек може да загуби цялото си зрение. В света и в ИСУЛ те са между 6 и 6,3 процента от всички. Тези случаи ги помня като на кинолента, казва доц. Христова. Един от пациентите й, който е загубил зрението и на двете си очи, получил наранявания при експлозия на фабрика за утилизация. След взрива момчето е имало разкъсване на очните ябълки и на клепачите. Друг пациент изгубва зрението си след избухване на газова бутилка на половин метър от него. 22-годишен младеж пък

остава сляп след катастрофа

когато се чупи предното стъкло. След удара ламарината беше прорязала зрителния нерв на едното око, очната ябълка беше до ухото, а другата разкъсана, казва доц. Христова.

Травмите на едното око също са много опасни. Около 15-17 на сто от тези пациенти постъпват в болницата с много намалено зрение или изобщо без. Истината е, че при тежките травми една пета са с минимални шансове за възстановяване на зрението, казва доц. Христова. Само за последните две седмици в клиниката са постъпили 11 пациенти с тежки травми. С практическа слепота на едното око в резултат на травмата са останали двама души. При единия пациент нараняването е станало след удар на коза в главата му. Той е бил толкова силен, че тъканите са излезли извън очната ябълка. Другият пациент е художник, който е рязал плочки при ремонт. Част от порцелана е отхвръкнала и е разкъсала окото му, разказва доц. Христова. Има и двама души с изгаряне.

Първият е напръскан от друг човек със спрей, когато се е прибирал в къщи. Другият е изгорил окото си с вар при боядисване на стена. Случаите на изгаряния са около 1,7% от всички. Лекарите са виждали всякакви случаи - включително на изгаряния с цигари, метали, горещи течности или мазнина при готвене. Често травми се получават и при сечене на дърва, такъв е случаят с друг пациент от последните две седмици. Парче дърво отхвръква и ранява окото, разказва доц. Христова. При ремонти не само лаиците, но и професионалистите могат да увредят очите си. Имаме в клиниката автомонтьор, който е наранил окото си с парче стъкло, защото е работил без очила, обяснява доц. Христова. Друг пациент пък завивал с отвертка някакъв болт, инструментът обаче се хлъзнал и наранил очните тъкани. В клиниката е постъпила и една майка след инцидент на море. При игра на плажа с детето мокър пясък попадал в окото й, появила се е язва, която трудно зараства, казва доц. Христова. При закрита очна травма само за два дни в болницата постъпва човек гнойно възпаление на окото. Цели структури са стопени, а инфекцията дава отражение върху цялото състояние на човека, казва доц. христова. На него му предстои операция.
Обикновено хирургичната интервенция е лечението в случаите на травми. Успоредно с операциите

върви и лечение с медикаменти

кортикостероиди, кръвоспиращи, антибиотици. За да не се стига до подобни случаи обаче, най-важно е хората да пазят очите си. Това означава да носят предпазни очила. Те трябва да се слагат дори когато се коси с косачката, особено, ако е с корда и хвърчат камъчета, казва доц. Христова. Също така при обработка на метал, когато боядисваме, ако сме инженери химици. Дори учениците в химичните лаборатории трябва да носят очила, казва тя.

В ИСУЛ лекуват и глаукома

Сред другите 700 пациенти на година в ИСУЛ има най-вече хора с катаракта, глаукома, съдови проблеми, казва доц. Руска Христова. Също така специалистите лекуват и кръвоизливи в ретината, които може да се дължат на диабет, високо кръвно или други заболявания. Последната група проблеми, с които ги търсят пациентите, са възпалителни заболявания от бактериална, гъбина или вирусна инфекция. Много малка част са туморите на очите и клепачите. За всички тези диагнози в болницата предлагат адекватно и модерно лечение.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай