Хората губят творческите си идеи, стават песимисти и циници
Синдромът на "бърн аут" поваля шефове и безработни
Само преди ден най-големият синдикат у нас - КНСБ, разкри, че работата ни може да се превърне в наш основен враг. Всеки пети човек намира работата си за стресова, което се отразява негативно на живота му. Според лекарите проблемът е още по-голям. Приблизително 30-50% от работещите са претоварени на работното място и могат да развият синдрома на прегаряне.
Желанието да свършиш всичко и да си отдаден прекалено много на работата си е в основата на известния синдром на "прегарянето". Според данните на психолозите той може да засегне между 30 и 50 процента от професионалистите.
"Синдромът е в пряка връзка с професионалната реализация на индивида. Най-често от "прегаряне" са застрашени хора, които са мотивирани и отдадени на работата си, имат високи стандарти и си падат малко идеалисти", казва един от водещите психиатри у нас и национален консултант проф. Вихра Миланова. Според изследванията на специалистите начело на списъка със застрашени професии са мениджърите, спортистите, социалните работници, учителите, медицинските сестри и лекарите, журналистите, полицаите, стюардесите и безработните.
"При повечето от тези професии е налице комбинация от грижа, съветване, лечение и предпазване, придружена от необходимостта да показваш, че си загрижен", казва проф. Миланова. Според нея всичко това води до един омагьосан кръг, в който тялото и умът не могат да се справят повече с нарастващите задачи и човек се чувства като хванат в капан. "Тогава преставаш да се вълнуваш от това, което правиш, продължаваш да работиш, но като робот и не те е грижа за резултата", обяснява тя последиците.
Главните причини за "прегарянето" са желанието да се насилваш да свършиш "всичко" без оглед на реалните възможности. Друг голям проблем е моментът, в който си стигнал тавана на развитието си в една организация и нямаш шанс за промяна без оглед на уменията си, казва тя. Прекаленото натоварване с работа също е сред основите причини за прегарянето, както и труденето без ясни цели. "Тогава няма как да видиш, че има напредък, защото не знаеш къде отиваш", обяснява проф. Миланова. Конфликтът между лични и фирмени ценности също има аналогичен ефект заради безсилието да промениш нещата, над които нямаш контрол.
Свръхактивността в професионалната дейност под натиска на високи изисквания, при съкратени срокове е един от основните белези на прегарянето, казва още проф. Миланова. Сред останалите са изтощението и хроничната умора. Прегарянето може да доведе и до намалена активност като защитната реакция на индивида е отдръпване от ангажимента и отхвърляне на възприетия регламент. Сред другите реакции, които показват бърн аут, са агресия, негативизъм, цинизъм, загуба на мотивация за работа и угасване на творческия импулс. За съжаление прегарянето води и до деградация - пълно психическо и физическо изчерпване, което пресушава окончателно творческия потенциал, казва проф. Миланова. В тези условия хората се изолират максимално от околната среда, свеждайки до минимум социалните си контакти. Може да има и психосоматични последици като емоционален дистрес, разстройство на съня, стомашно-чревни разстройства, намален имунитет, проблеми със секса, употреба на алкохол и наркотични вещества. Отчаянието е крайната фаза на деструктивното действие на прегарянето. Тогава психосоматичните разстройства се усилват и се съпътстват дори от мисли за самоубийство, казва проф. Миланова. Затова е нужно да се спрете и да потърсите помощ от специалист навреме.
Банкерите най-често при психолог
Банкерите са професионалната група, която най-често търси психологическа помощ в Хасково, сподели Красимира Богданова от РЗИ. Затова тя смята, че банките имат най-деструктивната политика спрямо служителите си, макар че в тази сфера се правят и най-често антистресови тренинги. Жените също така са тези, които страдат по-често от психични разстройства, сочат още данните. Те обаче са и тези, които по-често търсят помощ от специалист.
За да се справи със стреса, човек трябва да намира време да почива извън работния ден, твърдят психолозите. Няма значение под каква форма ще се откъсваме от проблемите и напрежението на работното си място - дали с рисуване или като ходим на танци. Една от най-добрите форми за терапия срещу стреса е груповата, смята Богданова. Затова и тя е най-популярна в западните общества, където стресът е още по-голям, а работният ден се удължава и заради дългите преходи към и от работа. 80% от трудещите се на Запад ходят на групови терапии, сочи статистиката.
Градският стрес отключва неврозите
Пациентите с невротични разстройства бележат ежегоден ръст, отчитат лекарите от психиатричните клиники в УМБАЛ "Св. Марина" във Варна. Заболяванията са предимно сред хората в големите градове, подложени на ежедневен стрес, обясни проф. д-р Риналдо Шишков, член на УС на болницата и ръководител на катедра "Психиатрия" в Медицинския университет. "Според статистиката всеки пети българин боледува от невротично разстройство, но реално броят на хората с такива психични увреждания е доста по-голям, защото малцина преодоляват психическата бариера и търсят помощ навреме. Стресът на работа е повсеместен заради тотално нарушаване на трудовото законодателство, смята пък регионалният председател на КТ "Подкрепа" във Варна Васил Василев. Според него хората масово нямат спокойствие и сигурност за утрешния ден.
Зумба спасява лекари и учители
Зумбата е едно от лекарствата срещу стреса в Добрич, казва Мариела Илиева, която води танците. Според нея те са предпочитани най-вече от хората, които работят умствен труд. Сред тези, които идват редовно, са работещи в държавни и общински фирми, лекари, учители, медицински сестри. Това, което всички споделят, е, че идват в часовете не за да поддържат добра фигура, а за да се разтоварят от напрегнатия работен ден, казва Илиева. Според нея разтоварване от ежедневието търсят предимно специалисти, които работят с хора ежедневно. Тя смята, че негативизмът на контактите натоварва емоционално хората и те търсят начин да релаксират в края на работния ден. Илиева е водила часове и в Балчик, където посетители били предимно представители на частния бизнес и на туристическия бранш. "Там през летните месеци хората са много заети и нямат време за релакс, но пък от есента до старта на сезона наваксват", казва още Илиева.
Стресът стимулира всеки втори
Служителят е доволен, ако работи 10 години в голяма фирма
Работата невинаги е свързана с негативни емоции. Близо 50% от работещите отчитат наличието на "позитивен стрес" в офиса. Това сочат данните от проучването на КНСБ.
Най-голямата част от наемниците - 44.7%, твърдят, че работата им е напрегната, хабят много нерви на нея, но същевременно тя им носи положителни емоции. Това е така най-вече защото я имат и не са безработни, допълват от синдиката. От друга страна обаче, голяма част от работниците се чувстват ценени и уважавани от колегите и ръководителите си, което също допринася за това да се чувстват щастливи. Има и други, които просто са свикнали да вършат тази работа, изградили са си устойчив динамичен стереотип, който ги удовлетворява, коментират от синдиката.
Срокът на работа в една фирма също има значение за положителните емоции. Хората, които изпитват позитивен стрес на работното си място, обикновено са се трудили на едно място поне 10 години. Това се случва при около една трета от служителите, показват данните на КНСБ. Сред тях често попадат и държавните служители. Сред другите щастливци на работа са хората, които оценяват мястото си като сигурно, а заплащането си като справедливо. Те намират, че имат възможности за професионален растеж и отговорности, които им са интересни, а колегите им са добри. Най-често позитивни емоции от работата се откриват в сектора образование, здравеопазване и социални дейности, сочат още наблюденията на КНСБ. Интересно е, че големината на фирмата не оказва съществено влияние върху позитивния стрес. С лек превес обаче са фирмите с над 50 заети, допълват от синдиката.
Управлявайте времето си
Управлението на времето е първата част от лечението на "прегарянето", а справянето със стреса е втората, казва проф. Вихра Миланова. Затова тя препоръчва да се научите да си създавате приоритети и умения да делегирате отговорности. Също така да се научите да се справяте със стреса и да се самомотивирате. Една проста стъпка в това отношение е правенето на график, както и да се научите да казвате "не" на някои изисквания, които другите ви поставят, обяснява проф. Миланова. Ето и някои от техниките на управление на стреса, към които може да посегнете:
- автогенен тренинг
- когнитивна терапия
- разрешаване на конфликти
- физически упражнения
- намиране на хоби
- медитация
- дълбоко дишане, йога
- изразяване чрез изкуство
- прогресивна релаксация
- фракционна релаксация
- СПА и рехабилитация
- стрес топки
- природна медицина
- клинично проверени алтернативни терапии
- управление на времето
- релаксираща музика
Как да преборим напрежението
Автогенният тренинг е техника за отпускане, която включва ежедневно практикуване на специални сесии от по 15 минути сутрин, обед и вечер. По време на сесията човек ляга или сяда и повтаря серия от визуализации, които го отпускат.
Когнитивната терапия е психо-терапевтичен подход, който търси начин да помогне на пациента да преодолее трудностите в живота си. Това става чрез разкриване и промяна на нефункционалните нагласи в мисленето, поведението и емоционалния отговор.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com