Иван Васильов е директор на Държавния академичен театър за класически балет в Русия - неговите родители, народните артисти Наталия Касаткина и Владимир Васильов, са художествени ръководители на трупата. Нейните звезди и сцената са неразделна част от семейството. Самият Иван се е занимавал с балет до 11-годишна възраст, след което се увлича по киното. Той завършва кинорежисура във ВГИК и отново се отдава на танца. Постановките в жанра изискват усет и чувство към нежното изкуство, наречено класически балет, казва Васильов.
- Иван Владимирович, разкажете за вашата трупа.
- Московският класически балет е изцяло отдаден на класиката. Хореографите, които могат да правят спектакли, наситени с истинска драматургия, не са много. Те използват традициите, но ги модернизират с балет-майсторите. Много са добри на красивата компилация от добре познати движения. Малко са хореографите, които създават нещо ново и го развиват - като Наталия Касаткина и Владимир Васильов. Затова в Москва ние сме единственият авторски театър за класически балет. В Русия само три: в град Краснодар - Театърът на "Григорович", в Санкт Петербург - "Борис Ейфман" и ние.
- С какво се отличава хореографията на Касаткина и Васильов?
- Нашият лозунг е: "Да живеят всички жанрове освен скучните!". Хореографията им е напълно авторска независимо от жанра на произведението. Тя не прилича на нито една от вече познатите. Например в "Григорович" в Краснодар от 30 години няма нищо ново. Да, техните хореографии също са авторски, но се въртят от три десетилетия. А Касаткина и Васильов
имат холивудски подход
към постановката. Ние сме били на турнета дори в мюсюлмански и будистки страни. Публиката навсякъде разбира за какво става въпрос. Сюжетът е ясно очертан, характерите на героите са описани отчетливо, достъпно и разбираемо. И всичко - чрез великолепната хореография. Касаткина и Васильов пишат сценария по време на самият танц.
- Имате ли изцяло авторски спектакли?
- Разбира се. Между тях е "Сътворението на света" на Андрей Петров. Показвали сме го в 62 страни. Дори в САЩ - при грандиозен успех. Първият изпълнител в ролята на Адам е бил легендарният Михаил Баришников, който по-късно остава в САЩ. Тогава пресата пише, че падението на младия и талантлив Баришников започва от "Сътворението на света". През 1965-а Касаткина и Васильов правят истински пробив - те си позволяват да поставят хореография по изключително сложната музика на Игор Стравински "Свещена пролет". Той също напуска Русия и се установява в САЩ. Тогава майка ми и баща ми са млади и доста смели за онова време. Те получават "мъмрене" заради това, че "пробутват" творчеството на имигранта Стравински и искат да му припишат успехите на съветския балет. Въпреки всичко при соца трупата направи забележително турне в САЩ, увенчано с триумф. Но Касаткина и Васильов бяха санкционирани за тази дързост и им беше забранено да работят шест години. Те получиха достойни предложения за работа в чужбина, но избраха родината си. А и едва ли ги биха пуснали повторно на Запад. Славата на Васильов и измислените от него уникални скокове се носеше по световните сцени. Но можеше да ги поставя само той. Тогавашните власти ги беше страх, че ако трупата пак излезе зад граница с Касаткина и Васильов, някой може да откупи скъпо иновативната хореографска идея и руското ноу-хау да изтече на Запад.
- По образование сте кинорежисьор - не ви ли липсва снимачната площадка?
- Когато станах режисьор, киното в Русия беше в застой. Филмовата индустрия бълваше определени сюжети и нямаше значение дали лентата е хубава или не - салоните се пълнеха със зрители, доведени под конвой на културно мероприятие. Такива бяха онези времена. А това еднообразие мен не ме влечеше. Въпреки че индустрията беше много печеливша - приходите от прожекциите по села и градове бяха впечатляващи.
Киното се нареждаше след водката по печалба
В началото на перестройката това всичко претърпя рязък крах. Киносалоните бяха разрушени и на тяхно място изникнаха като гъби мебелни и автосалони.
- Колко и какъв народ танцува при вас?
- Имаме балерини и балетисти на по 23, не липсват и танцьори дори над 40. На щат са 140 човека, от които 90 са артисти и педагози. Нашето изкуство в световен мащаб претърпява изключителни метаморфози.
Съвременният съветски балет бе създаден от Йосиф Сталин - като класическата пропаганда, като при архитектурата, литературата, живописта. Поради тази засилена пропаганда във всички градове с население над милион бяха построени внушителни театри, приличат на Болшой в стил "ампир". Бяха създадени и съответните школи, които бълват кадри. Те стигат до Болшой - и до там. След време "желязната завеса" започна лека-полека да се вдига за спортистите и за балета. И изведнъж се оказа, че това е много престижна професия. Артистите бяха тачени и най-важното - излизаха в чужбина и печелеха валута. После обаче Стената падна и вече всеки може да прави бизнес по света. А сега престижът на професията ни започна да залязва. Все по-малко момчета искат да се учат на класическа хореография, тъй като това вече не е доходна професия на силния пол.
Като бармани или на бензиностанция ще печелят много повече
Въпреки че сега изборът в театрите е по-голям. Който не е попаднал в Болшой, идва при нас и го правим звезда. Имаме 19 носители на международни награди. Всички са доволни и от изявите си, и от заплатите.
- За пръв път ли Московският класически балет идва в България?
- Да. Надявам се с уникалните си спектакли да заинтригуваме вашата публика. Ще покажем авторска хореография на известни спектакли. Зрителите ще имат възможността да видят произведенията по съвсем различен начин.
- На кои сцени ще покажете вашето изкуство?
- По покана на "Жокер медия" ще гостуваме в няколко града в слънчевата ви и приветлива страна. На 6 декември сме във Варна, на 8 декември - в Русе, на 9 декември - във Велико Търново, на 11 декември - в Пловдив, на 12 и 13 - в НДК. Нашите балетмайстори ще ви зарадват с "Лешникотрошачката", "Пепеляшка".
В последния момент получихме покана от Стара Загора. Директорът на операта разбрал за подготвяното от "Жокер медия" турне и се свързал с организаторите, като поискал нашето гостуване да е коледен подарък за жителите на града. Останахме наистина много поласкани. В Стара Загора ще представим истинска коледна приказка на 15 декември.
Московският класически балет е името, с което е известен Държавният академичен театър за класически балет в Русия. Трупата е сформирана през 1966 г. под ръководството на Игор Моисеев. До 1977-а той е начело на звездите, след което предава художественото ръководство на Владимир Васильов - ученик на Асаф Месерер. Главен балетмайстор става Наталия Касаткина - ученичка на известната Марина Семьонова. Трупата тотално променя облика си и от концертен колектив се превръща в театър с характерна със своята уникалност хореография. Касаткина и Васильов създават три балетни хореографии и една опера в Болшой, две балетни постановки и две опери в Мариинский театър и 23 представления в Московския класически балет - без да броим всичко изиграно по световните сцени.
Повече от 30 заглавия радват почитателите на сериозния танц. Звездите са гастролирали на над 200 сцени в 30 страни на пет континента.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com