Днешният прочит на Априлското въстание не се различава много от времето на Христо Гандев, който беше казал, че това е въстание на бедните, докато буржоазията го предава. Това не е вярно. По принцип бедният в историята не се вдига на въстание, той гледа да оживее. Това заяви големият български историк чл.-кор. Иван Илчев в подкаста на "Стандарт". Издателят и главен редактор на медията Славка Бозукова разговаря ексклузивно с него за превръщането на легендарния ресторант "Яйцето" в СУ в най-модерен изследователски център с лаборатория за реставрация на документи от културно-историческото ни наследство. Проектът е на центъра за върхови постижения "Наследство.БГ", чийто ръководител е проф. Илчев. Сред темите на разговора бе и 148 години от Априлското въстание.
ВИЖ ОЩЕ: Епизод 19! Болката на прехода! Хора-хищници изместиха интелигенцията
На въстание се вдига средно заможният и заможният, който мисли, че му пречат да стане по-заможен. Не случайно в България преди Априлското въстание кои въстават? Въстават най-заможните градчета и селца. А кои стоят начело? Хора, които са утвърдени от рода на Цанко Дюстабанов, да речем, един заможен за времето си търговец, или един Бачо Киро - интелектуалец, един Васил Петлешков, който също е добре поставен в обществото. Това са хората, които се вдигат, припочни чл.-кор. Иван Илчев.
Аз винаги съм се чудил как тези хора са имали куража да се надигнат, подчерта той. И изложи фактите от историята.
"Когато Сърбия въстава в началото на ХІХ век, мюсюлманското население при тях е под 5% и зад гърба на Сърбия има обширна граница с Австрийската империя, т.е. има гръб, тил. Когато Гърция въстава, мюсюлманите там са отново някъде между 5 и 10%. Гърците, между другото, ги избират веднага, оцелелите успяват да се прехвърлят по островите с бъчви, салове и т.н. Гърция има 12 хил. километра брегова ивица и пристанища, през които може да дойде помощ от всякъде. Когато българите се вдигат на въстание, мюсюлманите у нас са към 30% и те са добре въоръжени. Освен това вече е построена и Барон-Хиршовата железница до Пловдив и в рамките 6-7 часа турската армия може да дойде от Одрин до Пловдив и оттам до центровете на въстанието", каза големият историк.
Ситуацията е немислимо по-сложна от тази в другите балкански страни. И въпреки това, българите намират сили да го направят, каза проф. Илчев.
Има и други фактори, които рядко се споменават. Навремето големият изследовател на Априлското въстание Димитър Страшимиров прави през 20-те години, когато още са били живи участници във въстанието, една анкета, от която излиза много любопитен факт. Като резултат от войните на Русия с Османската империя десетки хиляди черкези се преселват в Османската империя и османското правителство ги настанява в български села. Нарежда на българите да им строят къщи, защото са бежанци. Голяма част от тях обаче идват от планините на Кавказ, нямат навика да се занимават със селско стопанство и при тях основа на икономиката е бил грабежът. Те го прилагат и към българите, които дори не са въоръжени.
Та, тогава много от анкетираните казват: "Ако не бяха черкезите, не знаем дали щяхме да се вдигнем". Просто ножът е хрускал в кокала и тогава се вдигат, подчерта чл.-кор. Иван Илчев.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com