Неотдавна излезе двутомникът на проф. Иван Илчев "Розата на Балканите", който проследява миталото ни до края на 20 век под формата на "роман-история". Книгата е предназначена за всеки човек, любопитен да види миналото ни не само в черно-бяло.
- Най-много ме е страх от така наречените "Ура-патриоти"
- Израства поколение, което няма да знае нищо за 20-и век, казва проф. Иван Илчев
- Проф. Илчев, откъде дойде подтикът да напишете двутомника "Розата на Балканите"? Как се роди тази идея?
- Идеята в първоначалния си вид има твърде малко общо с окончателния резултат. В самото начало си мислех, че нагласите на човека в повечето случаи не се определят от многобройните новини, които те заливат, а от някои по трайни-маркери. Мислех си "Каква ли щеше да е представата на българина за страната му, ако в България по различни причини излизаше само един вестник, и то по един брой годишно?" И започнах да правя такива "вестници" за периода след 1878 година. Но постепенно ми стана ясно, че това няма да доведе до чак толкова убедителни резултати, и преминах към търсене на общите черти на развитието на българските земи. По време на работата ми върху книгата имаше една пауза, предизвикана от това, че се занимавах с университетски дела, и не толкова времето, колкото съзнанието ми бе обсебено от други проблеми. И след това се върнах към старата идея.
- Определяте книгата си като "роман-история" и "кратка история за любопитни читатели". Какви митове опровергавате?
- О, у нас има достатъчно миторушители, за да се присъединявам към техния брой. Не искам това да става в никакъв случай. Просто за мен историята винаги е била изключително интересно занимание и исках да я направя интересна и за читателите. Всъщност никога не съм се блазнил от мисълта да пиша с наукообразни термини за малцина избрани. Винаги съм смятал, че историята е много близо до изкуството. И умението да водиш исторически разказ е близо до умението да водиш художествен разказ. Не само в тази книга, и в предходните съм се придържал към принципа да направя историята разбираема.
- Какво различно научаваме от книгата Ви?
- 99 на сто от нещата, които аз съм написал, са свързани с изводи и аргументация, достигната от моите колеги. Професионални, а понякога и непрофесионални историци. Ако може да се говори за моя заслуга в това отношение, е че аз се опитвам в тази нестройна картина от факти и тенденции да потърся общото. Примерно, за широката публика не е известно какъв тип училища са имали другите, живеещи сред нас етноси - турци, арменци, евреи, цигани. Говори се много за ежедневието на хората, тъй като и предишните ми занимания с история ме убедиха в това, че независимо какво политиците мислят за себе си и за собственото си непреходно значение, за нормалния човек много по-важни са нещата, с които се сблъсква в ежедневието си. Така че съм се постарал да обърна внимание на тях. Винаги съм смятал, че за оформянето на нагласите на мнозинството от хората, независимо от това, което смятат повечето писатели, имат значение не толкова произведенията на високата литература, но и това, което бихме нарекли снизходително "литература за масовия читател". Академическите картини също не оказват чак такова въздействие върху хората. Така че в търсене на внушението се опитах да използвам карикатури, реклами, стихотворения...
- А защо "Розата на Балканите"?
- Две са основните причини - първата е, че розовото масло, искаме или не искаме, е символ на страната ни, така както вятърните мелници са символ на Холандия. А второто е, че на средновековните карти е изобразена "розата на ветровете", а България е място, което е доста ветровито от гледна точка на политическите взаимоотношения в Европа.
- Имате ли обратна връзка с читателите вече?
- Да, обаждат се дори по телефона. Това са предимно хора, които харесват книгата, естествено, тези които не я харесват, едва ли ще се обадят. Но и издателят твърди, че книгата върви добре, а в наши дни да една историческа книга, като правило може да има шанс за успех, ако е ярко националистическа и обяснява как сме клали противника. Но когато не е такава, а аз съм категорично против подобен род литература, шансовете като че са по-малко.
- Обучението по история в училище като че ли се използва не толкова, за да се преподава историята, а за да се възпитава патриотизъм...
- Патриотизмът е като лекарството. Когато се даде необходимата доза - организмът оздравява. Но ако го вземеш в по-голяма доза, има опасност организмът да умре. Затова винаги ме е било страх от така наречените "Ура-патриоти", които се опитват да монополизират патриотизма в своя полза.
- А що се отнася до използването на историята като идеологически инструмент?
- О, тук много сме вторачени в нашето съвремие. Историята е използвана като политически инструмент още в древна Вавилония, когато древният списък на техните царе е бил направен лъжливо, за да подхрани величието на един определен град. По същият начин е съставен и Именникът на български те царе. Така че историята винаги е била използвана като политическо оръжие, лошото е, когато започне да се използва като тояга.
- А използва ли се като тояга в момента?
- В много случаи, да. И то тоягата се размахва с еднакво упоение и от двете страни на политическата барикада. Едните обвиняват другите, че са червени фашисти, другите - че са тъмносини фашисти, при това с подходящите исторически примери. Лошото е, че в историята могат да се намерят аргументи и в двете посоки. Аз съм ги дал и в книгата - както с убийството на шестте деца от Ястребино, така и с това, че партизаните избиват невинни пъдари, за да плашат хората. Но това не е само у нас. Трябва да престанем да мислим, че българската история е нещо уникално.
- Можете ли да направите съпоставка на кой период от цялата ни история прилича времето, в което живеем?
- Последните години за съжаление най-много приличат на 30-те години на миналото столетие. Когато страната започва да се съвзема от последствията на световната икономическа криза, но съвземането съвпада с тотална липса на легитимация от страна на управляващите пред гласоподавателите. Мръсни политически боричкания, корупционни практики и така нататък...
- Имаше един много силен натиск за промени в учебниците за периода след Девети септември, които оставиха в тях изцяло негативна информация за това време...
- Аз лично не бих се съгласил да променя текст, който съм написал. При това подложен на натиск от хора, в чиято професионална компетентност дълбоко се съмнявам.
- В крайна сметка това ще влезе в училище и един ден тези млади хора ще станат Ваши студенти...
- За съжаление е така. Борбата се води по-скоро за съзнанието на бъдещите поколения. Не забравяйте, че преди време, когато се водеше битка за това как да бъде описан периодът 14-18 век, в един вестник излезе една карикатура, в която българи вървят с лозунг и протестират "Искаме си робството!". Мисълта ми е, че много трудно се разбиват митове, а след 1989 година бе направено всичко възможно учителите по история да бъдат наплашени. Аз и сега не зная колко учители преподават периода след Първата световна война. Опасяват се от реакции на началници, на родители. И в България израсна цяло поколение, което няма представа за историята на страната си през двайсети век.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com