Истинската заплаха за Пирин е липсата на перспектива

Истинската заплаха за Пирин е липсата на перспектива  | StandartNews.com

Нека не се измислят забрани извън тези в закона, казва Георги Икономов

Георги Икономов е председател на Българската асоциация на планинските общини и кмет на Банско. Той коментира новия 10-годишен план управление на Национален парк "Пирин" и споровете около него.

- В края на миналата седмица екипът, който разработва новия План за управление на НП "Пирин", проведе среща семинар със заинтересованите страни. Представени бяха двата раздела, които генерират най-силен обществен интерес - "Дългосрочни цели, заплахи и ограничения" и "Норми и режими за осъществяване на дейностите в парка".
Ако се съди по коментарите в медиите и социалните мрежи на вашите по презумпция противници -"зелените", би трябвало да сте доволни. Така ли е?
- Не сме доволни и го заявихме категорично по време на дискусиите, продължили повече от пет часа. Самият екип, изготвящ плана, призна, че предложените текстове на двата раздела, в много малка степен са се съобразили с предложенията, направени от общините и местните организации - спортни, туристически, културни, икономически. Е, как да сме доволни, когато нашите дългосрочни планове за развитие, за които

са положени толкова усилия, експертен и научен ресурс

и с които са свързани надеждите на хората, живеещи в Пирин, не са отразени в проекта?! Забележете, обаче, че недоволна е и групата, която защитава интересите на екологията, на защитената територия, какъвто е Национален парк "Пирин". Това потвърждава моята убеденост, че ние не сме две страни в този процес. Ние сме заедно в този процес, всеки със своята компетентност, всеки със своята тема, със своите въпроси и искания, но обединени от една цел - как да се управлява, стопанисва, ползва и защити НП "Пирин" в следващите десет години. Приемем ли тази истина, която се е доказала като работещ модел в толкова много държави, които не по-зле от нас си защитават природата като безценно богатство, ще вървим напред и ще забравим много от проблемите на настоящето.

И сега се връщам към същността на въпроса ви. Аз защитавам интересите на хората от община Банско, на всички, чиято съдба и бъдеще са свързани с парка. Това ме задължава да погледна не 10, а 20 години напред. Печелившата карта на Банско е туризмът. Не само зимният, не само ските, всички сезони имат своя голям потенциал за местното население. И естествено локомотивът на нашата дългосрочна стратегия за развитие е туризмът. Но и тя, и Общият устройствен план се сблъскват с една стена от проблеми и недомислици. Не можем да предвидим в стратегията и да отразим в плана нищо, свързано с туризма в планината, респективно НП "Пирин", защото или е забранено в сега действащия план, или заради противоречието на два закона - Закона за устройство на територията и Закона за защитените територии. Единият те задължава да направиш стратегия и ОУП, другия не ти позволява да включиш нищо свързано с туризма в парковата зона. Безумие!

Признавам ви, че бях голям наивник преди няколко години и искрено се радвах от това, че стратегията за развитие на общината и ОУП ще се разработват едновременно и в синхрон с новия план за управление на парка. Това е комплексният подход, който е ефективен. Уви - обективните и в пъти повече субективните спънки са на всяка крачка. В стратегията не можем да предвидим развитието на ски зоните, защото от МОСВ ни казват, че това в момента е забранено. В същото време всички признават, че настоящият план за управление на парка е остарял, неадекватен, аз бих казал направо вреден. Една несъвършена нормативна база, с която местните власти се сблъскват, и никой не ти казва кое е водещото. Недопустимо е закони и подзаконови нормативни документи да си противоречат. И някой да се възползва от това,

скрит зад маската на лицемерната грижа и обич към природата

Фирма "Пролес инженеринг" ни изпратиха писмо, с което поискаха нашите предложения, за да ги предвидят в плана. Предложихме две неща, това са исканията на хората. Аз ги внесох за обсъждане и приемане от Общинския съвет. Първо, да се предоставят допълнително подходящи зони за туризъм, спорт и рекреация, в това число и разширение на ски зоните над Банско и Добринище. Предложили сме конкретни терени, които няма да нарушат природния баланс и еко системите в Парка. Терените за ски писти са една десета от площта, която сме поискали. В проектоплана това е силно осакатено, упоменатите нови зони са в ниската част на планината. Не сме съгласни, а и не чухме аргументи.

И второто, което поискахме е в новия План за управление на НП "Пирин" да не се включват други забрани, освен тези, предвидени в Закона за защитените територии. Настояваме да се прецезира чл. 21 от този закон, защото в него има явно противоречие, позволяващо на подзаконов документ да въвежда допълнителни забрани, които не са записани в закона.
Определените с плана седем зони за туризъм са неудачни не само за нас, а и за другите общини - Разлог, Симитли Кресна, Струмяни, Сандански. Категорични сме, че буферните зони не бива да се обединяват с новите зони за туризъм. Ски зоните трябва да са с отделен статут. Знаете ли колко огорчени бяха животновъдите, дошли на тази среща? Те очакваха увеличаване на зоните за пашуване и намаляване на изискването от 2 хектара на едно животно. Вместо това ги сюрпризираха с трикратно намаление на териториите за пашуване и едва ли не ги нарочиха за една от основните заплахи за парка. Много е несправедливо. Тези хора възстановиха планинското скотовъдство, което беше почти замряло. Осигуряват истинската екологично чиста храна. Те винаги са опазвали планината. Пашата около езерата щяла да ги замърси и животните щели да пречат на туристите. Откровени глупости. Тази рестрикция към фермерите е опасна, пожароопасна. Само това ще кажа.

- Една мъдрост казва, че забраната е най-лесният, но и най-погрешният подход за решаване на един проблемен казус. Новият план за управление на НП "Пирин", според авторите, е преодолял този рецидив на сегашния. Доста от забраните са заменени с термина "допустимо". Това не е ли спечелена битка за местното население и общините около парка, които искат да се развива зимният туризъм?
- Да, така е. Не можем да отречем на екипа, че се е постарал да компенсира забраните в сегашния план. Самите експерти признаха, че 90 процента от текстовете в него съдържат думата "забранява се". Сега повечето от тези забрани са заменени с "допуска се". Но

това в много отношения остава само на книга

Ще дам пример. Допуска се практикуването на ски алпинизъм и каране на ски в определени зони, но само по предварително трасирани маршрути. Ами ако дирекцията на парка не направи тези маршрути, какво става? Става пак забранено. Не виждам защо да се забранява карането на ски в планината. А и не виждам кой може да го контролира. Както и летенето под височина сто метра. Кой ще ги измери и как?!

Пак ще повторя, нека не се измислят забрани, извън тези, които са разписани в закона. Останалото да е допустимо и възможно, разбира се, при стриктното спазване на българското и европейско законодателство, касаещо защитената територия и статута на Парка като световно природно наследство към ЮНЕСКО.
- Защо Планът за управление на НП "Пирин" се свежда само до това дали и колко от територията му се използва за ски съоръжения и писти?
- Този въпрос задайте на природозащитните организации и коалиции. Те го разбират така. На тях им пречи хората да ходят на излет и преходи в планината, да спортуват, да пашуват животните си. Въобще човешкото присъствие в Пирин за тях е заплаха, по презумпция.
"Зеленият октопод" беше много удачно определение в медиите.
- При всеки обществен и медиен "дуел" общината и местното население се поставят в една група с концесионера?
- Откровена лъжа, зад която стоят много прозрачни интереси. Природозащитниците не харесват концесионера, той им пречи, значи и Банско им пречи. Няма да позволя някой да употребява банскалии като разменна монета. Първо, ски зона в Банско е имало преди концесията. И това е заслуга най-много на банскалии. Страшно много труд и то денонощно е положен от всички хора. Днес над 80 % от тези хора искат техния труд да има смисъл, Банско да се развива. И един много ярък пример, че интересите на концесионера и на населението не се припокриват. През 2004-2005 г. имаше намерение да се правят писти по южното плато на Тодорка, да се спуснат към Василашките езера, хижа "Дамяница" и от там към града. Събрах всички рибари и на сесия на общинския съвет не допуснахме това да се случи. Много важно е да се разбере основната разлика - за концесионера е важен зимният сезон и това е нормално. За нас, хората, които живеем тук, годината има четири сезона. В нашата туристическа визия има и пролет, и лято, и есен.
- На срещата дискусия се чуха и първи прогнози за новия План за управление на парка. Природозащитните организации бяха категорични, че нов план няма да има. И вече се опитват да го стопират. Други дадоха незадоволителна оценка на предложеното досега от екипа. Ако това се проточи във времето с няколко години, сте изправени пред рестриктивните текстове на сега действащия план. Това тревожи ли Ви и как ще реагирате вие?
- Тревожи ме, разбира се. Но ще направя всичко възможно сценарият на така наречените еколози да не се случи. Тези апокалиптични неща, които те ги предвещават, няма да се сбъднат. Зад яростните нападки на г-н Тома Белев към екипа, който разработва новия план за управление на Парка, прозира лично отношение и огорчение от това, че не той спечели конкурса. Аз мога да прогнозирам следното и съм убеден, че това ще се случи. Планът ще отрази в много голяма степен очакванията на общините и обществеността по отношение развитието на региона. Еколозите естествено ще протестират на обществените обсъждания, ще пишат писма, ще подават сигнали и ще се опитват всячески да стопират нещата. Но планът трябва да бъде приет и аз съм сигурен, че 2015 година това ще стане. От 2016 ще започне да се изпълнява. Другото, което трябва да се случи успоредно, е Министерски съвет да приеме поправката в сега действащия план за управление на НП "Пирин", която ние поискахме преди две години. Тя мина на заседание на Висшия екологичен експертен съвет, бе внесена като предложение от тогавашния министър Нона Караджова и сега очакваме финалното решение на МС. Ние в много бързи срокове можем да започнем проектиране на втора кабина, допълнителни лифтове и писти, съответно с необходимите екологични оценки и оценки за съвместимост. Това нещо трябва да стане и живот и здраве до края на 2015 г. да се направи първа копка. Не го ли направим, Банско, най-добрият ни и известен зимен курорт, отива надолу. Няма да допусна това да се случи. Всъщност, убеден съм, че ще успеем.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай