Искаме да конкурираме ГЕРБ на президентския вот

Искаме да конкурираме ГЕРБ на президентския вот | StandartNews.com

Управленската коалиция не е турнир по сумо или надлъгване

БСП само губи, когато отказва диалог с АБВ, казва Ивайло Калфин

В неделя АБВ стартира серия от дискусии, посветени на президентските избори. "Стандарт" потърси мнението на вицепремиера и зам.-председател на АБВ Ивайло Калфин по въпроса за правомощията на държавния глава, ситуацията с левицата и управляващата коалиция.

- Държавният глава трябва да има повече правомощия
- Стабилността на кабинета щеше да е под въпрос, ако РБ беше последвал Радан
- За година в управлението АБВ остави значимм принос, но амбициите ни са по-големи

- Г-н Калфин, в неделя АБВ стартира серия от дискусии, посветени на президентския вот. Каква е целта? Какъв е необходимият на България държавен глава?

- Целта е преди да започне активната фаза на президентската кампания, вероятно през лятото, когато станат ясни основните кандидати, в малко по-спокойна обстановка да се опитаме да възбудим обществен дебат що за президент ни трябва. България вече има опит, но ситуацията сега е много променена в сравнение с тази отпреди година и половина - нямаше бежанци, тази острота на конфликта в Сирия, напрежението между Русия и Турция до границите ни, това напрежение в ЕС, което го дърпа назад. Това означава, че темите "сигурност" и "външна политика" ще са сред основните в обществения дебат, а президентът има функции точно по тях. Ние трябва да си отговорим - трябва ли президентът да бъде функция на каквато и да е изпълнителна власт или да има самостойна тежест, за да може да генерира дискусии, да насочва процеси и да води към намиране на решения. Президентът е единственият, избран с пряк избор на своята длъжност, а това му придава допълнителен авторитет, включително морален и институционален. Трябва да сме наясно какво очакваме от него.

- Ще искате ли разширяване на функциите му? По темата заговори в края на мандата си президентът Георги Първанов.

- Действително има сфери, в които президентските функции могат да бъдат разширени, но това не означава смяна на формата на държавно управление. Например когато наложи вето, то да може да бъде отхвърляно по-трудно от парламента, повече права за свикване на референдуми - все неща, които биха укрепили функциите му, без да променят балансите във властта. Не сме готвили конкретни законодателни предложения, но има логика в рамките на кампанията това да се обсъди.

- Загубени ли са всички шансове за обединение на левицата и излизане с общ кандидат?

- Не ми се ще да съм носител на лошите новини за левицата. Надявам се на диалог, въпреки че нашият опит показва, че колкото пъти сме подали ръка на БСП, толкова пъти тя е увисвала. Системно се отхвърлят консултации, съвместни инициативи, дори само срещи. Много странно поведение. Очевидно БСП има някакъв страх да влезе в диалог с АБВ. Може би е необходимо време, за да се появи на "Позитано" готовност за това. Иначе е хубаво на президентските избори да има алтернативи. Ето, миналият път премиерът Бойко Борисов беше казал, че когото и да посочи, все ще стане президент. Надявам се този път това да не се случи.

- От БСП все пак ви подадоха ръка, но само при условие че приемете тяхната водеща роля...

- Какво означава това? Че трябва непременно да подкрепим този, който БСП издигне за президент? Това не е подадена ръка. И вече се случи на местните избори - БСП загуби всички областни центрове, след като отхвърли нашето предложение за съвместно явяване. Диалогът от тяхна страна беше на принципа "свободни сте да подкрепите нашия кандидат".

- Вие ли сте кандидат-президентът на АБВ? За малко не успяхте предишния път...

- Да, за малко не успях в много оспорвана кампания. Сега нямам такива планове. Пък и ако търсим по-широко представителство, да се огледаме по-нашироко. Зависи до каква конфигурация ще се стигне. Ако все пак БСП и ДПС евентуално решат заедно да издигнат кандидат, той не бива да е обвиняван, че стои по-близо до една от двете формации. Рано е още. Всички опции са отворени.

- Поставихте условие българската държава да подкрепи Ирина Бокова за генерален секретар на ООН, иначе ще преосмислите участието си в кабинета. Има ли някаква реакция на вашия ултиматум?

- Нито изнудваме някого, нито говорим за частен въпрос. Иде реч за по-широкото отношение към външната политика. България на този етап има един кандидат, който няма гаранции, но има шансове да бъде избран на високия пост. И той се казва Ирина Бокова, независимо дали на някого му харесва или не по силата на всички характеристики, които има в биографията си. Ние се държим все едно са ни дали мястото на генерален секретар и са ни казали "я, изберете една подходяща жена за него". А не е така. Процедурата е много тежка. Три правителства работеха, за да стане тя генерален директор на ЮНЕСКО и направихме много успешна кампания. Сега ни притиска времето, а в западната преса започват да се появяват коментари, че България не знае какво иска. Изключвам всичко това да е от незнание, ще бъде много жалко.

- Щом не е от незнание, значи е умишлено. Кой стои зад саботажа?

- Предишното правителство е взело решение и очевидно МвнР трябва да изпрати писмо до ООН. За да излезем сега да говорим публично по този въпрос, очевидно притесненията ни са големи. Поставяли сме темата и пред премиера, и пред външния министър и те очевидно се мотаят с решението. На последната генерална асамблея на ООН - мястото, където трябва да се лобира, ние дадохме един валчести послания - че ще издигнем жена с голям международен авторитет, но няма да кажем коя. Това е несериозно. Първо, знае се, че в ООН не се допуска концентрация на една държава на високи позиции, т.е. не може българка да бъде начело и на световната организация, и на най-голямата й агенция ЮНЕСКО. Освен това някой може да си прави дребни сметки, че друг може да заеме по-ниска длъжност, макар и в йерархията на ООН. Това е махленска политика.

- Намекнахте, че и вие ще искате актуализация на споразумението си с ГЕРБ - в какво? Не искате ли да се налагате в коалицията?

- Ама тази коалиция не е турнир по сумо, не е надлъгване, извиване на ръце. Българският избирател вкара 8 формации в парламента и направи така, че да няма ясно идеологическо мнозинство. В половин Европа управляват такива правителства и винаги на основата на коалиционно споразумение. Очакваме то да се изпълни и след малко повече от година да прегледаме какво сме свършили и да дадем темпо там, където няма действие.

- Но ако не ви приемат актуализацията и правителството не застане ясно зад Ирина Бокова, вие напускате властта?

- Участието ни във властта е свързано с желанието ни да подкрепим кабинет, който решава конкретни въпроси. В момента, в който се откаже от този ангажимент, ние нямаме място в него. Но аз не вярвам това да се случи.

- Трусът в една от управляващите формации - Реформаторския блок, поставя ли под въпрос стабилността на кабинета?

- Би я поставило, ако след Радан Кънев си бе тръгнал целият РБ. Тогава най-вероятно щяха да предизвикат предсрочни избори. Но неговото действие увисна, дори съпартийците му не го последваха. Така че подкрепата на РБ като субект е достатъчна, в парламента имаме мнозинство. Разбира се, трябва да се реши въпросът с политическата шизофрения - не може в една парламентарна група единият съпредседател да управлява, а другият да е в опозиция. Няма такова нещо по света. Пък и стана ясно, че Радан Кънев не е прочел програмната декларация на правителството. В нея пише, че освен че ВСС трябва да се раздели на две колегии, което се случи, не бива да се допуска политическо влияние в тях. А той искаше точно това - прокурорската колегия да бъде зависима от политическата. Така че тъкмо Радан Кънев реши да не изпълнява споразумението и го напусна.

- Притеснителни ли са скандалите в съдебната система?

- Притесняват ме, защото дават лош сигнал към българските граждани. Те не се интересуват как се казва председателят на Конституционния съд или на ВКС, а системите да работят. Като пребият едно момче във Враца, да не им дават на биячите най-лекото наказание. Просто институциите трябва да работят. И тогава, когато се занимават със себе си вместо да си вършат работата, не говори добро за тях.

- Каква е вашата равносметка за участието си в управлението? Успяхте ли да се справите със задачата да сте левият коректив на дясно правителство, а не лява брошка на ревера му?

- Винаги може повече, но мисля, че за последната година балансът е добър. Приключихме с промените в пенсионната система, България е първа по увеличаване на доходите от работна заплата за м.г., повишихме на два пъти минималната работна заплата, втора е по намаляване на безработицата в Европа. Успяхме с различни значими промени като системата за отпускане на детски добавки - оздравихме я, въведохме механизми за отговорно родителство и разширихме сумите и кръгът хора, които го получават. И в парламента свършихме доста работа - групата ни е трета по активност с въпроси, около 140 законодателни предложения имаме и то по-значими теми, водещи бяха социалната политика и конституционната реформа. Така че мисля, че през 2015-та АБВ остави значим, видим принос в управлението. Амбициите ни обаче са по-големи.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай