- Няколко месеца състоянието на онкоболните не се следеше, това може да ги влоши
- Възможно е противогрипните ваксини да са подпомогнали развитието на заразата, казва проф. Нася Хаджиева в специално интервю за ВЕСТНИК "СТАНДАРТ"
- Проф. Хаджиева, след спада на заразените с коронавирус, в последните дни техният брой отново започна да нараства, макар и само в отделни огнища. Когато преди време говорихме с Вас, Вие имахте подобна прогноза. Как си обяснявате настоящата ситуация?
- Всяко неспазване на мерки, каквото и да е то, особено на социалната дистанция и на хигиената на ръцете, ще доведе до развитие на такива огнища. Неспазването на мерките винаги ще води до такива огнища. И добре, че това са само огнища, за да може по някакъв начин да бъдат овладяни. Надявам се и че младите хора ще го изкарат накрак и няма да има сериозни последици. Дай Бог!
- Може ли да има по-късно втора вълна?
- Когато се създаде имунитет, втора вълна не може да има. В момента сме в същата първа вълна, която започна преди три месеца. Аз мисля, че ще бъде създаден имунитет на около 50 на сто от населението, но докато това не се случи, винаги е възможно да има втора и трета вълна. Но важното е да има един минимум от хора, който да носи този имунитет. За съжаление имунитетът при вирусите е вътреклетъчен, той има много малко общо със създаването на антитела. Защото вирусите се развиват вътре в клетката, използват я, за да се репродуцират. А клетки се произвеждат много трудно, организмът харчи много повече усилия, за да направи цял полк от клетки, които да изпрати срещу вируса. Затова тук имуностимулиращите лекарства са много важни - да се държи имунната систума под контрол. Затова бяха и всички тези научни догадки за БЦЖ ваксината - защото туберкулозата е също вътреклетъчен паразит и ваксината против нея вероятно предпазва и от такива агенти като вирусите. Ние наблюдаваме това вече много години.
- Появиха се публикации, че вирусът мутира и става все по-малко вирулентен. Какво не знаем за него и какво ново научихме за този период?
- Още много неща не знаем за този нов вирус - като започнем от неговия произход, защото не се разбра естествен ли е той, или подправен. Все още няма такива данни, всичко е 50 на 50. Половината е тезата, че вирусът е прескочил от животни на човек, което не се случва никак лесно. А другата половина - че нещо е направено. Няма достатъчно данни в научната литература, за да може човек да прави съпоставки. Проф. Монтание, който е откривател на вируса на HIV, бе казал, че този коронавирус съдържа една четвърт от гените на СПИН. Но аз лично не разполагам с такива проучвания. И не съм голям фен на конспиративните теории.
- Дали с течение на времето този вирус ще отслабва?
- Вирусите са живи същества. В момента, в който това същество може да си осигури достатъчно голяма популация, в която да се размножава, той няма нужда от толкова много сили, за да става все по-вирулентен. Напротив, става все по-лек. Запазва тези индивиди, в които се размножава, няма нужда да ги убива. Затова е тази леко намаляла негова агресивност.
- Говори се много, че не се правят достатъчно тестове. Възможно ли е на това да се дължи малкият брой заразени?
- Сигурно е така. Като имаш 1000 теста, може да имаш сто положителни. Като имаш сто теста, ще имаш, например, пет положителни. Аз много добре разбирам колегите, но поголовното тестване според мен е излишно. Видяхте какво стана в Банско - накрая нямаше и пет процента положителни тестове. В момента един тест за антитела е около двайсетина лева, хората могат да си го позволят, няма нужда държавата да харчи тези пари. Всеки човек трябва да пази себе си. Защото ние се научихме - ще спазваме това, което казва щабът, и ако той каже да ходим без маски, ще ходим. Добре, но защо? Особено ако имате контакти с хора, сложете си една маска. Невинаги заразените кихат и кашлят, някои го карат безсимптомно и дори няма да имат вина, ако Ви заразят. Както и за ръкавиците - ако ще пътуваш в транспорта, защо да не го направиш. Знаете каква е хигиената у нас в обществените сгради, в обществените тоалетни.
- Казаха, че БЦЖ ваксината може да повлияе на вируса. И Вашият баща, и Вие сте работили за появата на лекарството КАТРАПС, което е на нейната база и което повлиява благотворно на онкоболните. Би ли могъл той да бъде използван за профилактика и на този коронавирус?
- При всички случаи КАТРАПС е един уникален препарат с европейски патент, защото той с малко количество от БЦЖ ваксината може да подтикне имунната система да създава такива клетки, които да търсят чуждото в организма и да го ликвидират. И за Ковид клетките, и за раковите - ние засилваме способността на организма да разпознава и елиминира чуждите клетки в организма. Това имунната система го прави ежеминутно. Но понякога не й стигат силите, да ни предпазва от всичко. Когато организмът е по-остарял и не може да произведе толкова много клетки, той се разболява. И в такива случаи КАТРАПС би намерил страхотно приложение. Но ако трябва да бъде прилаган като профилактика при здрави хора, това изисква много по-голямо проучване.
- Имате ли идеи в тази посока?
- Да. Имам идеи, има и много близки на нашите болни, които се уплашиха по време на пандемията. Те знаят, че нашите пациенти не боледуват от вирусни заболявания, защото прилагат редовно КАТРАПС заради раковото си заболяване. Някои от болните ни даже казват "Ох, докторке, какво направи, аз съм болна от рак, а гледам другите натръшкани по време на грипни епидемии". Но това по-мащабно проучване изисква много средства. Може би ще направим една група от доброволци, които искат да поддържат имунитета си в добро състояние. В момента имаме много такива заявки, предимно роднини на болните ни, които искат профилактично да прилагат КАТРАПС, за да видим как ще се справят в следващите години с вирусните заболявания.
- Вашето обяснение е, че ракът също е вирус...
- Да, поне в голям процент от раковите заболявания участват вируси.
- А възможно ли е по-голямата изолация, която провокира и стрес, да увеличи броя на онкологичните заболявания?
- По-вероятно е да влоши състоянието на онкоболните, като се има предвид, че тяхното състояние два-три месеца не се следеше. Бе много опасно, а и сега продължава да е опасно в болниците, има много хора от медицинския персонал, които са заразени. Затова и искам отново да кажа - хора, пазете се. И на мен ми липсват близките контакти с хората, но в тази ситуация това е правилното поведение. Ще се прегръщаме и ръкуваме силно след това!
- А има ли перспектива да дочакаме ваксина?
- Не, абсурдно е. Самият вирус мутира вече няколко пъти. Не можем като Ванга да предскажем какво ще стане следващата година. Даже има мнения в научните среди, че прилагането на противогрипна ваксина усложнява състоянието особено на възрастните хора. Защото точно след като се ваксинират, техният организъм започва да изработва клетки против грипния вирус. И цялата имунна система е заета да прави това. И когато дойде друга инфекция, вече няма сили да се бори с нея. Това е едно от обясненията за възрастните хора в Италия - там има задължително противогрипно ваксиниране, което се е случило през ноември миналата година.
- За щастие, добре че при нас не е задължително...
- Не искам да прозвуча като противник на грипните ваксини (антиваксър), защото аз съм точно обратното, изключителен фен на ваксините и на истината. Но в този случай може би фактът, че не обичаме да се подчиняваме на правила, май се оказва добро за нас, с цялата уговорка че нищо не е точно доказано все още! Ще мине и тази епидемия, ще оцелеем пак и дано не забравим скоро как да се пазим и да си научим уроците, защото иначе ще сме я преживели напразно тази пандемия. Нали?
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com