Иранският петрол няма да свали цената под $40

Иранският петрол няма да свали цената под $40   | StandartNews.com

Техеран може да даде газ за България през Турция

Абдола Ноурузи е посланик на Ислямска република Иран в България от 5 март 2013 г. Той е доктор по политология и магистър по международни отношения. Работи в Министерството на външните работи на Иран от 1983 г. Бил е посланик в Швеция от 1997 до 2001 г. Женен е и има три деца.

"Стандарт" потърси мнението на посланик Ноурузи за значението на подписаното преди дни в Лозана рамково споразумение за иранската ядрена програма, както и по въпроса какво предстои до края на юни, когато документът трябва да бъде финализиран. Важното споразумение, постигнато в продължителни и трудни преговори между групата "Пет плюс едно" и Иран, предизвика задоволство в света заради новите възможности за международното икономическо и енергийно сътрудничество след прекратяването на санкциите срещу ислямската република.

- Ваше превъзходителство, постигнатото след трудни маратонски преговори рамково споразумение за ядрената програма на Иран предизвиква задоволство в света. То бе благословено дори от папа Франциск, като първа стъпка към сигурността. Не е ли много рано за въодушевление, след като предстоят още няколко месеца сложни преговори за конкретиката на този исторически документ?
- Изразеното в света задоволство от споразумението е резултат от дълги години работа. Съдържанието на декларацията от Лозана е основа за крайното споразумение. Именно ефектът на споразумението породи това задоволство.
- Според чуждестранни медии САЩ и Иран са започнали да обсъждат тази сложна тема с посредничеството на Оман още през 2011 г., а след това нещата са финализирани в Лозана.
- Какви преговори са водени в миналото и какви въпроси са обсъждани вече няма значение, това е минало. Важното е, че държавите от групата "Пет плюс едно"

приеха да преговарят по реалистичен начин с Иран

- В Техеран как се отнасят към договореностите от Лозана. Ще бъдат ли те изпълнени в набелязания срок до края на юни.
- Споменахме за задоволството в света. То показва, че съгласието в Лозана е постигнато поради някои важни факти. Но ако питате мен, като представител на правителство на Иран, отговорът е че ние много внимателно и предпазливо следим развитието на нещата и ще действаме от тук нататък.
- Документът от Лозана ще повлияе ли положително на обстановката в Близкия изток, където конфликтите прерастват в сблъсък между шиити и сунити, в който шиитите имат подкрепата на Иран?
- Това са две отделни теми. Ядреният въпрос и отношенията с държавите от "Пет плюс едно" са една тема, отношенията със страните от региона са нещо съвсем различно.
- Израел смята, че споразумението е заплаха за сигурността му и иска като задължително условие Техеран да го признае като държава. Ще даде ли гаранции Иран в това отношение?
- Това също няма нищо общо с другия въпрос и Израел просто няма основание за намеса в този случай. За да съществува, Израел има нужда от определяне и посочване на някакъв враг. Ако този враг не съществува, Израел ще загуби помощите, които получава от САЩ и Европа.
- Какво ще се случи, ако Конгресът на САЩ по една или друга причина откаже да ратифицира договореностите? Такива гласове се чуват сред американските конгресмени.
- Има всякакви притеснения и опасности. Но тава доколко те ще се случат, е вътрешен въпрос на САЩ. Ние в Иран също имаме различни групи, които не са съгласни с постигнато споразумение.
- Значи идните месеци може да се очаква през следващите месеци вътрешнополитическа борба и в САЩ, и в Иран.
- В САЩ със сигурност ще има такава вътрешна борба. Но в Иран може и да не се стигне до там. Защото нашите президентски избори бяха преди година, а това много намалява вероятността за подобна като в САЩ ситуация, където следващата година предстоят избори.
- Един практически въпрос. Ще караме ли колите си с по-евтин бензин, след излизането на Иран на петролния пазар със своите 10 процента от световното производство? Атомната агенция във Виена прогнозира, че през 2016 г. цената на петрола може да падне до 16-17 долара за барел.
- Не бъдете голям оптимист. При сегашния процес не виждам начин петролът да поевтинее под 40 долара за барел. Ако се получи някакъв внезапен шок на международните пазари, може да се очаква известен спад на цената, но не под 40 долара за варел. Но като на шега ви казвам, че ако искате да карате колата си с по-евтин бензин, може да направите това в Иран.
- Колко струва при вас 1 литър бензин?
- Около 30 цента е в момента. Но това не е най-ниската цена. Във Венецуела литър бензин е около 18 цента. Но там е много далече, затова заповядайте у нас. Заради евтиния бензин и дизел имаме проблем с Турция.

Турските камиони идват у нас и зареждат с евтино гориво

на много по-ниска цена от тази в Турция. Това ощетява Иран.
- Икономическото сътрудничество между България и Иран също пострада от санкциите, въпреки че то не спря, дори в някои области се разви повече. Може ли сега да очакваме подем в търговията и инвестициите?
- Със сигурност ще има подем, ако
икономическия сектор, търговците и заинтересованите министерства в България покажат желание в тази насока. От наша страна няма никакви пречки.
- Как оценявате сегашното състояние на икономическите ни връзки?
- Може да кажем, че се те са задоволителни. Стокообменът е нараснал няколко пъти, ако сравним 2013-та с 2014 година.
- А какъв е шансът за повече инвестиции ?
- От иранска страна има желание за инвестиране в България, но в момента нямаме такива тук. Защото през последните две години,

откакто съм в България, се смениха четири правителства, но никой не вземаше решения

- Сегашното правителство е стабилно. Това твърдят дипломати в София, както и западни експерти. Така че ситуацията сега е различна и има кой да взема решения.
- Със сигурност ще бъде така.
- България от години полага усилия за разнообразяване на енергийните си източници. Какви са възможностите за сътрудничество с Иран в тази област при новата ситуация?
- Искам да уточня. Ние сме предлагали на Европа само петрол, а не газ.
- Иран може да ни доставя петрол, това е ясно. Но има ли перспектива за доставки на ирански газ за България?
- С премахване на санкциите, една от най-тежките от които бе над иранския петрол и газ, ние пак предлагаме нашите енергийни източници на европейския пазар. Зависи от интереса на Европа. За нас няма никакви технически проблеми. Ние имаме много развити мрежи в страната за пренос на електричество и газ.
- По какъв път би могъл да дойде в България ирански газ?
- Най-близкият път е през Турция, за която
от доста години изнасяме синьо гориво.
- Значи от Турция с кънектори вашият газ може да се прехвърля към България.
- Да.
- Вие от две години вече сте в България след посланически мандат в Швеция. Как се чувствате тук? Историци твърдят, че българите и иранците имат общи исторически корени.
- Наистина

имаме общи исторически корени и връзки

Може би в бъдеще ще се открият и доказателства, че българите принадлежат към групата на иранските народи. По специфика и манталитет българският народ много прилича на иранския народ. Искам да Ви призная, че чувството на близост, което изпитвам към българския народ, не съм го изпитвал към никой друг народ в никоя друга страна.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай