- Г-жо Манолова, пореден парламентарен ден бе провален. Колко може да издържите така?
- Парламентът няма ясно изразено мнозинство, което да подкрепя правителството, и това е факт. Но една от парламентарните групи системно се опитва да убие парламента с антиинституционалното си поведение. Очевидно е, че на ГЕРБ не им пука за проблемите на българските граждани.
А хората изпращат в пленарна зала и депутатите от мнозинството и от опозицията с една цел - да им решават проблемите и да им защитават интересите. Никаква логика няма точно опозицията да провали деня за парламентарен контрол, защото тогава е времето и мястото правителството да бъде атакувано и разобличавано, ако прави грешни стъпки и не си върши работата.
Очевидно не трябва да очакваме адекватно и логично управление от страна на ГЕРБ, да затегнем максимално дисциплината и да преустановим всякакви отсъствия дори по здравословни, служебни причини в избирателния район или свързани с международна дейност. И всички до един да сме в парламента.
- Нали не казвате, че е по-добре без ГЕРБ в парламента?
- Не съм сигурна, че това антипарламентарно поведение допада на голяма част от депутатите на ГЕРБ. Все пак и сред тях има хора, които биха искали да се отчетат пред избирателите си с реална дейност, а не само с поредицата бойкоти. И съм сигурна, че не срещат одобрение и сред своите избиратели. Хората са отвратени от факта, че парламентът се занимава непрекъснато с кворума и процедурите.
- Не беше далеч времето, когато и БСП бойкотираше заседанията и излизахте от зала.
- Вижте, бойкотирането на парламента от страна на опозицията не е ново действие. И ние сме го прилагали, но с ясна цел. Кога Коалиция за България обединяваше усилията с останалите партии от опозицията - при гласуването на Изборния кодекс, когато ГЕРБ не се съобрази дори с препоръките на международните наблюдатели. И въобще при нас водещото бе защитата на кауза.
- Имахте спешно заседание на вашата парламентарна група. Какво решихте на него?
- Оказа се, че седмината депутати от нашата група отсъстват по уважителни причини. Всички те са го заявили още преди няколко дни. Това, което ще преосмислим оттук и занапред, е ангажиментите в регионите. Това беше призив и към всички народни представители - срещи и форуми да се провеждат извън пленарното време. При тази ситуация, нагнетявана от ГЕРБ, основен и главен приоритет трябва да бъде присъствието в парламента. Днес имаше контрол, но следващата седмица ще има важни закони, които трябва да бъдат приети.
- Какво предстои в програмата на Народното събрание?
- Стартираме със закона за обществените поръчки, който бизнесът очаква с нетърпение. Нямаме право да провалим неговото приемане.
- И промените в закона за здравето с отпадането на тоталната забрана за пушенето също ли са в списъка от важни гласувания?
- Мнението ми на юрист е, че прекалено драстичните забрани в законите имат един огромен минус и той е, че просто не се спазват. Необходимо е правилата да са ограничителни, но такива, че да осигурят тяхното прилагане. В момента забраната за тютюнопушене се нарушава повсеместно. И в заведения, и в институции. Но не мисля, че моментът е подходящ да се занимаваме с тютюнопушенето. Има много по-важни теми - данъчните закони, бюджетът, изборният кодекс, антимонополното законодателство.
- Вие ще подкрепите ли отпадането на тоталната забрана на пушенето?
- Ще чуя още веднъж аргументите в зала и тогава ще реша.
- Притеснявате ли се от липса на кворум и за Бюджет 2014-а?
- Когато става дума за важни закони, депутатите от БСП, ДПС и "Атака" са на линия. Статистиката кои парламентарни заседания са провалени е ясна. Те са при дневен ред, определен от опозицията. Извинявайте, но аз не съм съгласна, че тогава ангажимент да има кворум в залата носи мнозинството.
- Ще успеете ли да гласувате Изборния кодекс до края на годината?
- Зависи от народните представители. И от волята на парламентарните групи. Проектът на Изборен кодекс е абсолютно готов в различни варианти. И мисля, че в комисията сме си свършили работата и от тук нататък темпото, в което ще бъде приет, зависи от волята на отделните парламентарни групи. Няма никакви причини да не бъде приет до Нова година, защото на практика той е написан във варианти, които просто трябва да се обсъдят и да се гласуват.
- В новия закон залагате машинното гласуване, но ако се забавите с приемането на текстовете, ще има ли време да се пуснат поръчките за изработването им?
- Ако кодексът бъде приет до средата на декември - да. За евроизборите ще имаме и машинно гласуване.
- Ако не успеете?
- Не мога да прогнозирам. Вероятно за следващите избори.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com