Игра на дронове

Игра на дронове | StandartNews.com

Ползват умните джаджи за всичко - шпионаж, театър, кино, доставка на пици

Дроновете са опасна работа във всеки смисъл - летящото снимащо устройство нарани преди дни ръката на Енрике Иглесиас и се наложи да го оперират. Жега стана и заради подобна джаджа и около кмета на Пазарджик Тодор Попов. Репортери на bTV заснеха с дрон имението му за 1,5 млн. лева в село Паталеница. Не дай, Боже, като във фентъзитата да въстанат в битка машини срещу човечество.
Но що е то дрон и има ли почва у нас? Дроновете не са само работен инструмент на папараците и филмовите екипи. Има ги и в модел за начинаещи, който струва около стотина долара. По-сложните безпилотни самолети започват с цени от 1000 долара. Те имат такива функции, че се превръщат в истински автономни устройства, които могат да взимат собствени решения.
Дрон на английски означава търтей, безделник. Така наричат и безпилотните летателни апарати. Задвижват ги чрез дистанционно управление или по предварително зададен с помощта на GPS маршрут - апаратът може да е програмиран за самостоятелно изпълнение. Един дрон има една или няколко перки, разнообразието в размери е още по-голямо - събира се в дланта или е колкото автомобил. Това, което обединява всички, е, че имат много приложения.

Хитовите модели

"Гимбол"

Дроновете днес са по-умни и по-стабилни от всякога. Но повечето не са създадени да маневрират в тесни пространства или около живи същества. Не така е с "Гимбол", който е именно за такива нужди. Той е конструиран от Flyability, екип от Швейцария - като въртящата се клетка около тялото му го предпазва от счупване, когато се натъкне на стени, или други препятствия. "Гимбол" е и много лек и не би навредил на човек дори при докосване. Може да се промушва в тунели или рухнали сгради.
Толкова е впечатляващ, че спечели на авторите си милион долара безвъзмездна помощ от Обединените арабски емирства. Това се случи на състезанието в Дубай, където участваха 39 дрона, но "Гимбол" беше победителят. Тимът, който го е създал, ще продължи да разработва негови вариации - именно дронове са търсене и спасяване.

"Лили"

Били ли сте някога на ръба на планината в уингсют - екипа на летящите като Батман хора? Да ви се е искало да има някой достатъчно луд, за да се присъеди към вас и да ви запише полета? Има реален отговор на тази ваша мечта. "Лили" е новият безпилотен самолет фотоапарат, който е проектиран да следва всяко ваше движение благодарение на GPS модул, който носите на китката си. Тя също е водоустойчива и се ползва от сърфити и други любители на водните спортове, за да увековечи техните подвизи. "Лили" струва около 500 долара.

"Соло"

Това не е нов безпилотен самолет-играчка за запълване на рафтовете в магазините за супер джаджи. Това е дрон, способен на невероятни подвизи в кинематографията, благодарение на всички видове високотехнологични екстри, опаковани в лъскава черна черупка, какъвто е външнитя му вид. Не само това - "Солото" е първият самолет, който предлага пълен контрол на настройките на GoPro фотоапарата по време на всеки полет. Това ви спестява необходимостта да го приземявате всеки път, когато искате да промените настройките. Има и режим за селфи, наричан "драматичен", който започва със снимки отблизо на лицето ви и леко се отдалечава, заснемайки като в екшън действията ви. Ако някога ви се е искало да паднете на колене и да крещите, а камерата да ви хваща насред зрелищен пейзаж, сега е вашият шанс да го сторите.

Любопитно

- Вероятно ще има 30 000 дрона в Щатите до 2020 година, твърди Washington Times.

- Според проучванията добре е индустрията да произвежда дроновете така, че да изглеждат по-приятелски настроени и забавни. Във Великобритания предлагат да ги боядисват в ярки цветове, за да не приличат на военни обекти и да стряскат, казва "Гардиън". Тъй както "Биг брадър" също би изглеждал по-привлекателен, ако е в розово, шегува се Slate.
- Смята се, че използването им ще повиши ефективността и на бреговата охрана. В САЩ от военноморските сили казват, че с тях ще хващат 70% повече бегълци и наркотрафиканти.
- Израел е най-големият износител на безпилотни летателни апарати в областта на отбраната. Държавната компания Aerospace Industries е продала дронове на повече от две дузини страни по целия свят.

За какво служат

1. В изкуството

Безкрайните възможности на дроновете влизат в употреба и на сцената. Използват ги при декора и в снимането на филми.

2. Сватби

Дроновете улавят всички мигове от този важен ден за младоженците. Така децата им нямат усещане, че са изпуснали ценни мигове от церемонията, защото "всички ъгли за покрити", казват производителите.

3. В полицията

Много служби в Европа се стремят към тези хитри, малки шпиони, за да им помагат при наблюдение и други подобни дейности. Дори ФБР ги ползва.

4. Доставят пица

Известната верига DominoТs направо смая клиентите си, като пусна видео на дрон, разнасящ пици - още топли. Но какво би станало, ако всички пицарии наемат въпросните устройства - абсолютен трафик. От небето ще валят пици.

5. Помагат на фермерите

Земеделските производители имат трудна работа, но безпилотни самолети биха улеснили бита им. Дроновете могат да направят въздушни изследвания на културите - дали системите за напояване работят, как се развиват растенията им и дори дали някои от тях са болни или повредени.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай