Идва ли Перник-2 за Варна и Бургас?

Криза за питейна вода по морето

Идва ли Перник-2 за Варна и Бургас? | StandartNews.com

Проблемът с питейната вода по морето, за който екоминистърът Емил Димитров алармира от август, наистина е сериозен. Язовир „Кампия”, който захранва Варна и Бургас е наполива празен заради продължаващото засушаване. Ако ситуацията не се вземат спешни мерки, Димитров предупреди, че Варна и Бургас ще са на воден резум в разгара на следващия туристически сезон.

Язовир „Камчия“ е основен източник за питейно-битови нужди на Варна и Бургас. През август миналата година полезният обем в него е бил 124 милиона кубични метра вода. Сега той се е свил до 65 милиона кубични метра, съобщи бТВ.

Сушата личи ясно от сателит и в язовир „Жребчево“, който се използва за напояване на Сливен и Нова Загора. Там е имало 149 милиона кубични метра полезен обем миналия август срещу 96 милиона през този.

Числата за язовир „Копринка“ сочат - спадане на полезния обем от 75 милиона кубика през 2019 до 61 милиона през август тази година.

Един от вариантите за предотвратяването на водна криза във Варна е градът да се включи към язовир „Цонево“. Полезният обем там обаче е спаднал от 160 милиона кубични метра миналата година на 107 милиона през 2020 г.

Емил Димитров коментира възможните решения. „Язовир „Ястребец“, който трябва да има 12 милиона (кубика) и в момента не даваме на земеделците. Пазим водата за гражданите на Антоново, те са 2 000 души. Пазим цял язовир, защото е питеен на един град – Антоново. Язовир „Тича“ – „Тича“ и „Камчия“ са от двете страни на Стара планина, на едно и също място, четвърта година не вали там. Язовир „Тича“ захранва Шумен, Търговище и Велики Преслав. Шумен и Търговище съм ги помолил да си направят собствените сондажи и цялата индустрия да премине на собствени водоизточници, за да не хабим питейна вода. В Търговище го правят, а в Шумен – не. Имаме вода за още две години там, но трябва да мислим, ако не падне дъжд, какво правим след това“, заяви Димитров.

„Жребчево“ е язовир, който 15 години не се пълни от язовир „Копринка“, а всъщност това е Тунджа. Големият дебат е дали водата на Тунджа да продължи по Тунджа. Ние искаме максимално дълъг период да изкараме: за Шумен – 2 години; за Варна – поне 4 години; за Бургас искаме година-година и нещо. В момента за Бургас имаме до май-юни, а искаме да изкараме до следващата Нова година. Едно е да разчиташ на една зима, а друго на две. Ако падне дъжд и сняг, няма да го водим този разговор“, допълни екоминистърът.

Язовир „Порой“ до несебърското село Оризаре. Наблизо е и язовир „Ахлеой“. Двата водоизточника се стопанисват от „Напоителни системи“ и се използват единствено за поливане на земеделски площи. Няма информация какъв е обемът на двата язовира в момента и дали те имат достатъчно капацитет да изпълняват и двете функции – за питейна вода и напояване на земеделски площи.

ВиК-Бургас има план двата язовира - „Порой“ и „Ахлеой“, да им бъдат прехвърлени от Министерски съвет. Това се очаква да стане още този вторник. Необходими са 60 милиона инвестиции, за да бъдат изградени 10 км довеждащ водопровод, който да свърже двата язовира с деривация „Камчия“. Трябва да бъдат изградени и две пречиствателни и две помпени станции, за да може водата да се ползва за питейно-битови нужди. Общият обем на двата язовира е 50 милиона кубика, когато са пълни. С тяхното свързване в мрежата ще бъде решен проблемът с безводието в Несебър, Слънчев бряг и Южното Черноморие, смятат от ВиК-Бургас, съобщи още бТВ.

Язовир „Камчия“ е на най-ниското си ниво от 2001 г. насам, когато е бил на санитарния си минимум. Според еколози не само сушата е причина за безводието в Източна България, но и поголовното изсичане на дървета.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай