Идеята за енергиен съюз в ЕС печели подкрепа

Идеята за енергиен съюз в ЕС печели подкрепа | StandartNews.com

Търговията и инвестициите ни в България вървят нагоре

Лешек Хенсел,
посланик на Полша

- Г-н Хенсел, Полша отбелязва 10 години от членството си в ЕС, откроявайки се като "отличник". Как се стигна до тази история на успеха ?
- Трябва да се върнем 25 години назад. Към юни 1989 г., когато в Полша започна промяна на политическата система. Сега отбелязваме 25-ата годишнина от демократичните промени, както и 15 години членство в НАТО и 10 години в ЕС. Промените не подминаха и България, където, както и в Полша, през тези 25 години е постигнат значителен напредък. Резултат от това е и сътрудничеството ни в НАТО и ЕС.

- Полша единствена в Европа не бе засегната от глобалната икономическа криза и рецесията, дори увеличи своя БВП. Какво е обяснението?
- Успяхме да запазим икономическия растеж през 6-годишния период на кризата. В началото икономиката ни се развиваше с високи темпове. Тя печелеше от конкурентоспособността си и от относително високото вътрешно търсене. А европарите бяха ключови за развойни проекти с участието на чужди и полски инвеститори. Тези фактори, както и постоянният ръст на износа, бяха изключително важни. Така днес икономическият растеж на Полша е по-малко зависим от покупателната способност на поляците за сметка на износа. Очаква се тази година икономическият ръст да е 2,5-3,3%.

- Повиши ли се жизненият стандарт на поляците като следствие на икономическите успехи?
- Повиши се чувствително след 1989 г., когато приложихме новия пазарно-ориентиран икономически модел. Членството в ЕС допринесе за по-нататъшното подобрение. В доклад на "Бостън консултинг груп" за качеството на живота в страни от цял свят Полша зае 33-то място. По темп на протичащите промени обаче сме шести. БВП на Полша е 62% от средния за 17-те страни от еврозоната.

- Как се отразява на Полша кризата в Украйна?
- Открито изразяваме загриженост за случващото се в Украйна и за руските действия по отношение на кризата. В този конфликт виждаме потенциална заплаха за демократичните държави в съседство на Украйна и Русия. Кризата удря украинската икономика и търсенето на вносни стоки се променя. Нашите износители се опитват с гъвкавост да се задържат на украинския пазар. Ние сме против руската забрана за внос на свинско месо от Полша. Надяваме се, че ЕС ще предприеме процедури спрямо Русия в СТО. Смятаме санкциите срещу Русия заради руските действия в Украйна за наложителни и оправдани.

- Има ли шанс идеята на Полша за Европейски енергиен съюз?
- Събитията в Украйна показват, че трябва да се преосмисли зависимостта на ЕС от руски енергоносители. Защото прекратяването на газовите доставки се ползва като средство за политически натиск върху страните получатели. Планове за превантивни действия и действия при извънредни ситуации сега са само на национално ниво. Необходимо е да изготвим планове и на европейско ниво. Тази идея спечели политическата подкрепа на Франция, Испания, Унгария и други страни, както и на Жозе Барозу.

- Стокообменът между България и Полша през миналата 2013 г. надхвърли 1,3 милиарда евро. Каква е сега тенденцията?
- Търговията се увеличава, но в инвестициите картината е по-скромна - за 17 години само 123 милиона, но за последните 7 години са се увеличили с почти 100%.
Радваме се, че полски трамваи, автобуси и тролейбуси се движат в България. Вярваме, че новата финансова перспектива на ЕС ще позволи на полски компании да подават интересни оферти за участие в бъдещи обществени поръчки в България.

- Какво правят поляците у нас?

- Произвеждат вино, строят ресторанти, искат да правят яхти, купуват апартаменти. Вижда се сериозна възходяща тенденция в ръста на полските капитали в България. Но същевременно в Полша, която е първенец в Централна Европа в световните класации за най-привлекателни инвестиционни дестинации, българският капитал възлиза само на 3 милиона евро.

- Задоволяват ли връзките ни в туризма?
- След кратък спад полските туристи отново се увеличават значително. През 2013 г. 300 000 поляци идваха тук. Убеден съм, че тази година те ще са още повече. Някои поляци решават да живеят и работят тук. Вековните връзки между двата народа, принадлежността ни към славянската общност, великолепната атмосфера, сърдечните и отзивчиви хора - всичко това способства за все по-близките контакти. Поляците възприемат България като много близка страна. За 4 години като посланик съм посетил много градове. Винаги съм срещал топло приятелско отношение от хората, наслаждавал съм се на великолепната атмосфера в страната. Скоро ще напусна България. Но съм сигурен, че и аз, и съпругата ми ще я запомним точно такава!

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай