И пари за лекарства "арестувани" в КТБ

И пари за лекарства "арестувани" в КТБ | StandartNews.com

Драмата с Корпоративна търговска банка (КТБ) може да остави болници без лекарства. "Блокирани са сметки на общини, но най-сериозно е положението с клиниките", алармира пред "Стандарт" председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев. От най-голямата болница в Североизточна България - УМБАЛ "Св. Марина", потвърдиха, че разплащателните им сметки са замразени в КТБ и няма как да се издължат на доставчиците си. Драма има и с парите на военната промишленост, предупреди Божидар Данев. А вчера шефът на Столичния общински съвет (СОС) Елен Герджиков обяви пред БНР, че шефовете на софийската "Топлофикация" може да се простят с постовете си заради 80-те милиона лева на дружеството, блокирани в КТБ.

"Вече имаме втори месец просрочие с фирмите доставчици. Ако не се намери решение от страна на държавата, парламента и правителството, фирмите ще престанат да ни зареждат с лекарства и консумативи", призна пред "Стандарт" шефката на УМБАЛ "Св. Марина" проф. Жанета Георгиева. Лекари и медицински персонал са получили заплатите си, които се превеждат, чрез друга банка. "Търговското дружество е коректен платец и клиент на КТБ, не трябва да понесем последствията от това, което се случва", категорична е проф. Георгиева. Тя припомня, че в болницата се лекуват хора от цяла Северна и Източна България, като при тях идват най-тежките случаи в региона.
Междувременно

здравната каса успя да премести сметките си

от КТБ. 5 регионални клона на НЗОК - във Варна, Враца, Плевен, Пловдив и Хасково, имаха пари там. "От 1 юли те вече са в други банки", съобщиха от касата. Проблеми с плащането към болниците или други договорни партньори досега нямаше. Не е ясно обаче колко от самите болници имат сметки в КТБ. От здравното министерство съобщиха, че 6 са държавните клиники, които държат пари там. За общинските и частните няма обобщена информация, тъй като са самостоятелни търговски дружества.
Драмата с блокираните пари в КТБ разклати и шефските столове в столичната "Топлофикация". "Другата седмица на сесия на СОС ще стане ясно дали ще бъде сменен изп. директор Стоян Цветанов и останалите членове на Управителния съвет", посочи пред БНР шефът на местния парламент Елен Герджиков. "Към този момент няма затруднения с разплащанията на "Топлофикация-София", дружеството изпълнява всички оперативни разходи, заплати, осигуровки. Дори във вторник е превело към "Булгаргаз" 6 млн. лв.", уточни Герджиков. Той обаче ще постави въпроса за отговорността на изп. директор и ръководството, които са поставили 80 млн. лв. под риск. "Още повече, ако нещата се развият неблагоприятно и дружеството наистина загуби тази огромна сума", допълни Герджиков. Значителна част от блокираните милиони са предвидени за инвестиционната програма на "Топлофикация". Парите са на разплащателна сметка в КТБ и на

депозит, натрупан от продажба на въглеродни емисии

По-продължително блокиране на парите може да създаде проблеми при цялостното изпълнение на инвестиционната програма, тъй като някои партньори на компанията се разплащат именно чрез тази сметка, обясниха от "Топлофикация" за "Стандарт". Те уточниха, че работят с още 8 банки. Поддържат 26 сметки и чрез тях се разплащат с контрагентите си.

Кметове горят с милиони

С ценни книжа ли да се издължим на бизнеса, питат в Сунгурларе

И кметове остават "на червено" заради драмата с КТБ. "След като бе поставена под особен надзор, общината откри временни сметки в "Уникредит Булбанк". През тях успяваме да плащаме заплати, но не се знае докога ще можем", призна кметът на община Сунгурларе д-р Георги Кенов. "В КТБ ни останаха блокирани 2,6 млн лв. европари, преведени от оперативните програми. В момента разчитаме единствено на постъпленията от дърводобив, но пазарът на дървесината е сринат. Почти всички налични средства, които имахме, дадохме за щетите от голямото наводнение в село Манолич", оплака се д-р Кенов. "Имаме неразплатени сметки с много фирми, които ни чакат да се издължим. Да не говорим колко договори сме сключили и трябва да ги изпълняваме, по тях също трябва да плащаме авансово, а няма откъде да вземем пари", не скри кметът на Сунгурларе. "Надявам се здравият разум да надделее и до края на месеца да можем да разполагаме със средствата си. Идеята да ни дават държавни ценни книжа е абсурдна. Ние на кого да ги продадем и за колко? На фирмите не можем да плащаме с ценни книжа", притеснен е д-р Кенов.
Колегата му Васил Едрев, кмет на Айтос, признава, че засега общината се справя въпреки блокираните си сметки в КТБ. "Нямаме неразплатени заплати, нито други задължения към фирми, с които работим. Но какво ще се случи след 21 юли, не мога да знам", призна пред "Стандарт" Едрев.

Кметицата на община Казанлък Галина Стоянова също обясни, че блокираната сметка, която имат в КТБ, засега не застрашава текущите им плащания. "Ако се спазват законите, би трябвало да сме спокойни за парите си. Според тях, банката е длъжна да закупи държавни ценни книжа на стойността на вложенията на бюджетните организации. Никой досега не е обявил, че КТБ не е спазвала това свое задължение. Ако пък наистина не е гарантирала парите ни с ценни книжа, държавата е длъжна да ни ги върне", коментира пред "Стандарт" Стоянова.

"Нямаме оплаквания от кметове, че средствата им са блокирани в КТБ", заяви пък изп. директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова. Според нея, ако все пак има кметове, които са държали някакви пари там, те са единици. "Никой обаче не се е обръщал към нас, дори не знаем кои са тези общини", уточни Чавдарова.

Бивш шеф: Трезорът бе колос с глинени крака

Три правителства са помпали балона, наречен КТБ, но тя започна да се оформя като банката на властта след 2008 г. Това заяви пред bTV Любен Весов, който е бил изп. директор на трезора в периода 2005-2008 г. Според Весов най-големият възход бил по времето на ГЕРБ. когато държавните пари в нея минали милиард. "Цветан Василев си пушеше пурите с Бойко Борисов, ходеше на "Позитано" 20, беше приятел и с Иван Костов", каза още Весов. И се оправда, че бил против безконтролното наливане на държавни пари в банката - особено в сектор енергетика, и алармирал за това Василев, включително в докладна. Весов определи КТБ като колос "на глинени крака", който може да бъде повален при всяко малко сътресение. А самият той още през 2010-2011 г. прогнозирал, че ще се стигне до днешната драма.
"Крайно време беше банката да бъде одържавена и отнета от ръцете на Цветан Василев", коментира бившият изп. директор, според когото мажоритарният собственик е сбъркал, защото е избрал неморалния път към целта и "паднал" главно заради чувството си за безнаказаност. "Василев не обичаше да говори за първите стъпки и милиони за създаването на банката", разкри още Весов. И заяви, че Василев осребрявал приятелството си с Делян Пеевски.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай