И гърците страдат от нашите ало измамници

И гърците страдат от нашите ало измамници | StandartNews.com

На печалба от томбола и нужда от преводач за задържан чужденец се връзват и младите

Прекъснете обаждането и не давайте пари, съветва Златка Падинкова

*Най-много са случаите в София, Варна и Русе
*Най-честата схема е с пострадал роднина
*Този вид престъпления се разкриват трудно

Има ли бум на телефонните измами у нас? Кои са мишените на този тип престъпления? Какъв е профилът на ало измамника и как да се предпазим от него? "Стандарт" попита Златка Падинкова, началник на сектор "Престъпления към собствеността и културно-исторически ценности" към Главна дирекция "Национална полиция".

- Г-жо Падинкова, зачестяват ли телефонните измами?

- През 2015 г. регистрираните телефонни измами са 918. За сравнение през 2014 г. техният брой е бил 805. Има 14% увеличение при тези престъпления. За 2016 г. разполагаме със статистика за първите 2 месеца - януари и февруари. От тях се вижда, че спрямо същия период на 2015 г. има само 2 престъпления повече - 159 спрямо 157. Констатираме увеличение на телефонните измами през миналата година, което се дължи на това, че все повече хора започват да заявяват тези престъпления. През 2010 г. регистрираните телефонни измами бяха около 198-200, а вече са над 900. Това число е резултат от кампанията на МВР с призив към гражданите да заявяват всяко престъпление, за да изведем телефонните измами от сферата на т.нар. скрита или латентна престъпност.

- Къде измамените по телефона са най-много?

- През 2015 г. най-много регистрирани телефонни измами има на територията на Столична дирекция на вътрешните работи, следвана от Варненската, областните дирекции на МВР в Русе и Стара Загора. През 2016 г. отново най-много регистрирани измами от над 10 престъпления има в областите София, Русе, Разград и Стара Загора.

- Кои са жертвите на ало измамниците?

- Обикновено това са възрастни хора на над 70 г. Вероятно защото телефонните измамници звънят на стационарни телефонни номера, а обичайно в светлата част на денонощието възрастните хора са в жилището и отговарят на обажданията. Освен това на тази възраст хората са по-податливи на измамите - съобщаване на неприятна новина или поискани под друг предлог парични средства. Те много по-лесно могат да бъдат заблудени с цел придобиване на имотна облага, към което се стремят измамниците.

- Има ли все пак случаи на "опарени" млади хора?

- Да, има и такива случаи. Например под предлог, че се търси преводач. Измамниците на случаен принцип звънят на учители и преводачи, като се представят за началници на районни управления на МВР. Обясняват, че в управлението е задържан чужд гражданин и са необходими услугите на преводач. Впоследствие казват на преводача, че "задържаният" трябва да се обади на близките си в чужбина, но няма ваучер и го молят да закупи такива и да им продиктува номерата, като парите ще му бъдат възстановени в управлението. Млади хора и такива на средна възраст се хващат и на измамата за закупуване на ваучери във връзка с печалба от томбола на голяма търговска верига. При тази схема извършителите казват, че са служители на голям магазин и обясняват на жертвата, че е спечелила от томболата. За да си вземе наградата обаче, е необходимо да закупи ваучери за определена сума и да им продиктува номерата. Тези две схеми се използват предимно от лица, изтърпяващи наказание "Лишаване от свобода".

- Какви сценарии използват най-често ало измамниците?

- Сценариите са изключително разнообразни. Сред по-характерните е тази под предлог "тежко пострадал роднина, който се нуждае от скъпоструваща операция". Извършителите се обаждат на жертвите и, плачейки, възбуждат у тях представата, че разговарят със свой роднина или се представят за лекари и обясняват, че роднината е тежко пострадал и е необходима спешна скъпоструваща операция, за която в момента няма налична сума в здравната каса. За целта ще изпратят санитар да вземе исканата сума. Обясняват, че парите ще бъдат върнати на по-късен етап. Други по-често използвани схеми са под предлог "реализирано ПТП, вследствие на което е пострадал близък роднина", "заразени близки и роднини с птичи или свински грип и искане на пари за скъпоструващи ваксини", "реализирано ПТП от близък роднина с починал човек или малко дете", "провеждане на полицейска операция и необходимост от предоставяне на сума, която да послужи за задържане на извършителите". Под предлог "нужда от пари за освобождаване на колетна пратка" извършителите обясняват, че са техни близки или приятели на техни близки и са изпратили колетна пратка от чужбина, която съдържа голяма сума пари. Но за да не бъде задържана на митницата, е необходимо да бъде заплатена сума, която ще си възстановят от "пратката". При друга схема извършителите се обаждат и обясняват, че са техни близки или приятели на техни близки и са сключили изгодна сделка за закупуване на климатици, но веднага трябва да се даде определена сума - капаро, за да не пропадне "работата". Задържането на телефонната линия също е сред схемите. В тези случаи измамниците призовават жертвата да се обади на тел. 112 или тел. 166 за по-голяма достоверност и задържат обаждането на стационарния телефон. Така жертвата си мисли, че звъни на тези номера, но е все още във връзка с измамниците. От всички схеми се вижда, че жертвите получават телефонно обаждане, при което им се искат пари.

- За какви суми става въпрос?

- От неколкостотин до десетки хиляди лева.

- Каква е най-голямата сума, открадната от ало измамник?

- Над 500 хил. лв. във валута. Случаят е от миналата година. На жена на 80 г. от Първомай бяха поискали пари за уж пострадалия й внук при катастрофа. Тя дори е съдействала на мулето - куриер, който се използва от измамниците, като му е осигурила достъп до касата с парите.

- Кой е последният случай на телефонна измама?

- На 9 март в Горна Оряховица задържахме 3 лица при съвместна акция с областните дирекции на МВР Пловдив и Велико Търново. Сред измамниците имаше и жена. Използваните от тях сценарии бяха искане на пари за освобождаване на колетна пратка и за капаро за закупуване на климатици.

- Каква част от престъпленията се разкриват и има ли осъдени? Какви са наказанията?

- Има разкрити случаи, но работата по тези престъпления е изключително трудна. Защото те са с дистанционен характер - няма пряк физически контакт между извършител и жертва. Контактът се извършва по телефон, който се явява средството за извършване на престъпление. В повечето случаи измамниците унищожават телефоните заедно със СИМ картите непосредствено след извършената измама. В групите участват мулета, които се набират чрез обяви за работа. Те са мобилни и обикалят из страната с автомобили, за да вземат парите от измамените. Тези мулета получават процент от печалбата и нямат физически контакт с измамника. През 2015 г. са установени 148 извършители на телефонни измами, докато през 2014 г. те са 131. Наказанието по основния състав от Наказателния кодекс е лишаване от свобода от 1 до 6 г., а в квалифицирания - до 8 г.и до 10 г. Може да се постанови и конфискация на имуществото на виновния. По-голямата част от измамниците имат криминално минало. Жаргонно в средите на тези престъпления се говори за "спортни присъди", което означава, че за престъплението е получено минималното наказание. Обикновено в групата от измамници има човек, който поема вината на останалите, защото той няма криминални прояви досега, не е осъждан и ще получи по-леко наказание.

- Как да се предпазим от телефонна измама?

- Най-важно е хората да не дават пари, когато получат телефонно обаждане, при което под някакъв предлог им се иска определена парична сума. Трябва да се опитат да прекъснат обаждането и ако все пак имат някакви съмнения, да направят контакт с близък, съсед и познат, но по възможност не от същия телефон.

- След като обикновено ало измамниците звънят на стационарни номера, можем ли да предпазим възрастните си близки, като ги оборудваме с мобилни телефони?

- Никой не може да гарантира подобно нещо. Има случаи и на телефонни измами и по мобилни телефони, но те са рядкост. По-скоро се извършват на стационарни телефони, но понякога продължават и на мобилен. Измамниците са толкова убедителни, че могат да извлекат всякаква информация от жертвата и често хората се страхуват дали впоследствие няма отново да има посегателства върху тях. Хората не трябва да споделят лични данни по телефона. Ако са в състояние, е добре да зададат контролен въпрос на измамника. Характерно е, че вече измамени хора продължават да получават обаждания от измамниците с искане за нови суми под различни предлози.

- Връзват ли се отново "опарените"?

- Да. Има хора, които са давали пари на измамниците многократно - дори по 6 пъти в рамките на 1-2 месеца. Когато измамниците усетят, че жертвата се поддава, продължават да й звънят.

- Какъв е профилът на ало измамника?

 

- Тези хора са адаптивни и гъвкави, много бързо се ориентират в разговора и подбират въпросите си. Става дума предимно за хора от маргинализирани групи, т.нар. род бургуджии, които населяват предимно 3 области в Северна България - Плевенска, Русенска и Великотърновска. Измамниците използват СИМ карти, регистрирани на името на трети несвързани с тях лица. Интересно е, че родните измамници започват да използват СИМ карти на чужди мобилни оператори - румънски, като звънят от поречието на река Дунав, от румънска страна. Това затруднява допълнително тяхното установяване. Има случаи и на родни измамници, които звънят в Гърция и говорят на гръцки език. В групите има хора, които владеят гръцки език и прилагат същите схеми и на гърците. Задържахме лице, което е извършвало множество телефонни измами на територията на Солун. Имаше издадена европейска заповед за ареста му и беше задържано на 24 февруари тази година.

Михаела БЛАГОЕВА

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай