София. Почти два пъти ще се увеличи бюджетът на касата за онколекарства в болниците през тази година в сравнение с плануваното. Това става ясно от анализ на фонда за разходите за медикаменти.
90 млн. лв. са предвидени за онколекарствата в болниците, но реалните харчове ще са около 150 млн. лв. Само за първите шест месеца на годината болниците са изразходвали 80 млн. лв. за лекарства за рак. Прогнозите на касата са, че за следващото тримесечие клиниките ще глътнат още близо 35 млн. лв. Така общо за първите 9 месеца бюджетът им ще стане 113 млн. лв. или почти колкото харчовете им за цялата 2012-а.
Липсващите средства ще дойдат от вътрешни преразпределения на касата. За последните 3 месеца обаче за лекарства срещу рак ще трябва да се освободят средства от резерва на НЗОК. Не е ясно обаче дали лекарствата няма да глътнат и повече пари. Причината е в новото договаряне на отсъпки, което може да доведе до повишаване на цените им.
Увеличаването на разходите за онкомедикаменти досега се дължи най-вече на по-добрите и скъпи терапии, с които се лекуват болните хора. Средният разход на месец за пациент за близо година е 786 лв. Разходите за лечение обаче варират драстично в различните болници. Най-скъпа е терапията в софийските болници. В "Александровска" тя е 3541 лв., във ВМА е 1313 лв., а в СБАЛХЗ - 1164 лв. В "Св. Георги" в Пловдив средствата за един пациент са 1108 лв. В същото време в болниците във Велико Търново са 16,78 лв., във Враца - 40 лв., а в Русе - 56 лв. Най-вероятно диспропорциите се дължат както на избора на медикаменти, така и на сложността на диагнозите.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com