- Ако се уповаваме на Господ, изпитанието ще ни направи по-човечни, казва отец Константин Цанков
- Българинът превъзмогна диващината си и наистина се смири, вразуми се
Отец Константин Цанков е свещеник в храм "Въздвижение на Св. Кръст Господен" в столичния квартал "Лозенец". Преди това е бил ефимерий на СОДУ Софийска духовна семинария "Св. Иван Рилски". Учил е в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
- Какво казвате на хората, които идват в храма в тези тежки времена, отче?
- Каквото им казвам и когато не са толкова тежки времената - да имат вяра и упование в Господ. Изпитанието, през което преминаваме, наистина е изключително сериозно. Приканваме хората да бъдат разумни, човечни. И най-вече така да постъпват, както и Господ е повелил - да светят, да дават пример. Да показват максимално с поведението си, че са истински Христови, което в такива тежки изпитания е изключително важно. Сам Господ казва: "Така да светне светлината ви, че хората, когато ви виждат, да прославят вашия небесен Отец".
- Защо светът бе сполетян от това изпитание? Имат ли хората вина и какво трябва да променим? Какъв урок трябва да научим?
- Разбира се, че ние, хората, имаме вина, въпросът е доколко това се осъзнава. Защото в повечето случаи ние съвсем умишлено постъпваме така, както не трябва. Наясно сме, че грешим, но въпреки това го правим. Това е голям проблем. Всичко сме забравили. Ето, дори и сега в момента, в ситуация на голямо изпитание, пак има нападения срещу Църквата, срещу духовенството.
- Все пак има ли някаква промяна у хората - станали ли са по-смирени от това, което се случва, или все още човекът се смята за Господ - че всичко му е позволено, че може да направи каквото си пожелае без да има последствия?
- Това, че човек се смята за Господ, е трудно преодолимо. Особено, когато няма вяра в Бог и не е научен на елементарно поведение в Църквата. Защото това, на което ние се учим в Църквата, е как да живеем в света. Ако не сме научени - идват проблемите ни. За смирението - искам да вярвам, че хората наистина са разбрали, че епидемията, която ни сполетя, е много сериозна опасност. Приятно съм изненадан от това, което виждам - по улиците няма хора. Аз живея близо до храм "Свети Седмочисленици". Докато в началото, когато се заговори за мерките срещу коронавируса, градинката там продължаваше да е пълна със забавляващи се хора от всякакви възрастови групи, сега нещата са коренно различни. Аз лично за себе си смятам, че българинът е превъзмогнал диващината си и наистина се е смирил, вразумил се е. И това е шанс от тази ситуация да излезем възможно най-леко.
- Много хора осъзнаха, че в момента е много важно не само да пазим себе си от заразата, но най-вече да мислим за другите около нас - да не заразим нашите близки, нашите родители, баби и дядовци. Може ли това да ни сплоти? Да ни припомни, че трябва да се върнем към Христовото поучение: "Обичай ближния както себе си"?
- Да, това безспорно е упражнение в тази добродетел. Но все пак дали ще остане във времето - не знам, не се наемам да правя прогнози. Но наистина, ако се уповаваме на Господ, ако успеем да се организираме и в молитва най-вече, може би това изпитание ще ни даде много занапред - да бъдем по-човечни.
- Чуха се призиви да се затворят и храмовете, защото се струпват много хора на едно място. Представители от различни институции се изказват, че който иска да се моли, може да го направи и от вкъщи. Какво е вашето мнение?
- В такава ситуация е нормално да има всякакви мнения, нормално е въз основа на страха нещата да ескалират в напрежение и настройване. Но реално нямаме основание за мислим в такава посока, защото историята показва съвсем друго. Това не е първата епидемия в човешката история, няма да е и последната. През хилядолетията е имало много по-опасни ситуации, например с чумата. А медицината изобщо не е била на такова ниво, на каквото е в момента. И хората са знаели, че ако се заразят, много голяма е вероятността да умрат. Но много повече в такава ситуация са пристъпвали към Свето причастие. И ефектът е бил обратен - не се е разпространявала болестта, а напротив - утихвала е.
- Какво ни дава Светото причастие в такъв момент?
- Светото причастие ни приобщава със самия наш Господ Иисус Христос, да приемем Тялото и Кръвта Му. Причастие означава да се причастиш, да се съединиш, да станеш едно. Това е централното богослужение на Църквата, кулминацията на светата литургия. Сега сме в постния период, имаме пост дори от причастие. Но в събота, в неделя, на празник - няма основание за притеснение. Прочетох, че Гръцката църква е затворила своите храмове и манастири. Всичко е изключително динамично и винаги биха могли да се променят нещата и при нас, но това може да стане единствено с решение на Светия Синод.
- Ако все пак се реши храмовете да бъдат затворени или литургиите - ограничени, какво да правят хората, които искат да бъдат в постоянна връзка с Бог?
- Господ го е казал: Непрестанно се молете! Където и да се намираме, независимо дали сме в изпитание както сега или не - никой не може да ни попречи да се молим. Особено с Иисусовата молитва: "Господи, Иисусе Христе, Син Божий, помилуй ме!" Аз постоянно обръщам внимание на хората, с които се срещам, че пренебрегването на молитвеното правило, на Иисусовата молитва, е голям проблем. Защото когато пребиваваме в молитва, нашите помисли са съвсем различни, те са вертикално ориентирани към Господа, ние сме в постоянно общуване с Господ. А когато сме в такова общуване, то врагът няма място. Той не може да съществува в среда, в която човек е обърнат към Отца и му казва: "Отче, прости ми". И разсъждава върху всичко, което му се случва, за решенията и избора, който прави. Молитвата ни учи на всичко това - да бъдем отговорни, да бъдем разумни, да бъдем Христови, постоянно да сме с усещането, че сме пред Божиите очи. Големият проблем е когато забравим това. А ние го забравяме постоянно. И винаги имаме оправдание, извинение и смекчаващи вината обстоятелства, което е тъжно. Така че каквото и да стане, никой не може да ограничи молитвите ни. А ако става въпрос за причастие - всеки храм има запаси от т.нар. сухо причастие, което се пази за извънредни ситуации - когато човек е на смъртно легло, когато е болен. Всеки свещеник има опит да ходи по къщите да причастява, когато е необходимо. Винаги могат да се намерят решения на ситуацията, колкото и да е трудна. Щом сме с Господа, няма кой да ни победи.
- Кога се взема причастие?
- За причастие си има сериозна подготовка. Ние в момента сме в периода на Великия пост, тази подготовка е много важна - не само ограничаването на храната. Когато ограничаваме едно нещо, ние на негово място трябва да сложим друго. И затова Църквата проповядва, че по време на пост, когато ограничаваме храната, ние трябва да усилваме молитвата, да четем духовна литература, която също помага да се доближаваме до Господ. Това е целта на всеки християнин - да бъде колкото се може по-близко до Господ. Така го опознава по-добре и става истински причастен.
- Намаляха ли посещенията в църквата в последните дни заради страха на хората?
- Да, намаляха значително.
- Има ли желаещи да правят венчавки и кръщенета?
- В този период на светата Четиридесятница венчавките са забранени. По принцип хората избягват и кръщенета, защото трябва да се съобразят с църковната дисциплина - всяко кръщене е последвано от трапеза и хората съвсем умишлено, от благочестие, избягват да ги правят по време на пост. Затова венчавките и кръщенета са през лятото, когато няма такива ограничения. Що се отнася до посещаемостта, през седмицата рядко се пълни храмът, освен ако не е някой голям празник или ако имаме архиерейска служба. Но миналия уикенд с изненада забелязах - Господ тук се е намесил - в събота на литургия дойдоха възрастните, причастиха се, а в неделя в храма бяха младите с децата. Това е станало единствено по Божия промисъл, според мен. Ако младите имат групи в социалните мрежи и могат да се уговорят, то възрастните не са активни в интернет. И според мен Господ е подредил нещата. Наистина, посещаемостта е в пъти по-малко и се очаква занапред да става още по-слаба. Което е съвсем нормално предвид създадената ситуация - цялата държава е в режим на извънредно положение, границите се затварят. Всичко става съвсем естествено. Затова не мога да разбера защо трябва по този груб начин определени личности да нападат църквата. За мен това е липса на елементарно възпитание и култура. Което е тъжно.
- Животът ни все повече се прехвърля в интернет, а пандемията ни принуждава да общуваме предимно виртуално, учениците да учат онлайн. Търсят ли свещениците такъв начин на общуване с хората?
- Аз бях преподавател в Семинарията по пастирско богословие - това е дисциплината, която определя много неща от живота на свещеника и най-вече общуването с хора от различни възрастови групи. Още тогава учех семинаристите, че всеки духовник трябва да присъства в социалните мрежи. И, разбира се, няма как да преподавам това, ако не давам пример. Аз съм активен в социалните мрежи, във Фейсбук, имам сайт, който от 10 години поддържам - "Богоносци" се казва. Там се публикуват текстове на богослови, духовници от почти всички православни църкви. Според мен е абсолютно задължително всеки духовник да комуникира и по този начин. Не става въпрос да се минава в крайности - всичко трябва да е умерено, балансирано. Но не може в днешно време да страним от социалните мрежи, трябва да се стараем по всякакъв начин да присъстваме в интернет пространството. Защото там има толкова много неща от противника. И ако ние поне малко не светим и там, какво би станало?
- Какво още ще кажете на читателите на "Стандарт"?
- Да имат упование. От моята практика съм се убедил, че хората се обръщат към Господ най-често по време на изпитания, в повечето случаи - лични. Това, което ни се случва с пандемията от коронавирус, не е лично изпитание. Аз, знаейки какво става в сърцето на всеки един от нас когато е пред изпитание, съм сигурен, че то ще ни доведе по-близко до Господ. Само трябва да имаме вяра. Да не се оставяме на паниката, да не вършим странни неща, които отстрани изглеждат дори смешни. А да се концентрираме в молитва. Както в момента учебният процес върви онлайн, по същия начин могат да се организират в социалните мрежи групи, които да правят общи молитви. Може там да присъстват и духовници. Трябва да се помисли за това. Гледам, сега започнаха разни диджеи от терасите си в различни градове да правят шоута и дискотеки. Не е време за това, отдалечава от Истината, от Светлината, от Господ. В момента трябва да се мобилизираме в молитва.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com