Въпреки стремежа към редовно и рационално хранене усещате липса на енергия и изпитвате постоянен глад? Вероятно извършвате някоя от кардиналните грешки в хранителния режим, базирани на погрешни съвети или дезинформация, пише здравният портал Doctiming.bg. Те разбиват митовете и съветват как лесно да повишите жизнения си тонус и работоспособността през целия ден.
Избягвайки въглехидратите, забравяте за протеините. Фобията от въглехидрати е на мода. Отричат се хлябът, картофите и други нишестени храни. Набляга се на зеленчуци и плодове, в което няма нищо лошо. Но ако предпочитате само салата за обяд, то по този начин изключвате и протеините от своето меню. Тялото се нуждае от протеин за устойчива енергия и за регулиране нивото на кръвната захар. Един протеинов шейк на закуска ще поддържа кръвната захар в оптимални граници – така няма да изпитвате внезапен глад или отпадналост. Ако не харесвате протеинови шейкове, хапнете малко пуешко месо, два белтъка или друга богата на протеини храна (поне 20 грама), преди да се отправите към вратата. Изборът на гевреци, кифли и кроасани нанася повече вреда – въпреки че засищат, те се намесват в нивата на кръвната захар и отнемат от енергията ви.
Ядете твърде рядко. Пропускане на хранене или ядене без режим може да създаде стрес в организма. Важно е в разгара на натоварения ден да закусите или да намерите време за здравословен обяд. Когато не се храните на всеки три до четири часа, вашата кръвна захар може да падне и тялото да го регистрира като криза. Дава се сигнал на надбъбречните жлези да произвеждат повече кортизол за повишаване на кръвната захар. Това е причината да се чувствате изтощени и изнервени накрая. Стремете се към три хранения и две междинни закуски на ден.
Мислите, че ако нямате хранителни алергии, всичко е наред. Чувствителността към храните е напълно различно състояние от хранителните алергии. Когато ядете нещо, към което сте чувствителни, можете изпитате незабавна реакция като подуване на корема или образуване на газ. Друга реакция може да бъде появата на акне, болки в ставите, ниска енергия.
Най-разпространена е чувствителността към глутен или млечни продукти. Глутенът може да предизвика подуване на корема, мигрена, главоболие, умора и замаяност, дори автоимунни заболявания. Млякото може да предизвика много от същите стомашно-чревни и енергийни проблеми. Опитайте да спрете глутена и млечните продукти за една седмица от диетата си, за да видите как се чувствате без тях.
Смятате, че захарта е вредна само за талията. Захарта се съхранява под формата на мазнини в организма, поради което се избягват сладки неща при диети. Но това не е единствената причина да внимаваме със захарта. В ежедневието употребяваме до 25 чаени лъжички захар дневно. Тя се крие навсякъде, особено в пакетираните храни: кетчуп, салатен дресинг, хамбургер, мюсли. Дори много органични пакетирани храни са натоварени със захар под формата на мед и меласа. Освен че драматично повишава шансовете за диабет, захарта предизвиква скок в кръвната захар, което води до голям спад в енергията. Създайте си навик да проверявате етикетите и да не купувате храни с повече от 6 грама захар на порция. Когато получите копнеж за нещо сладко, което обикновено е признак на ниска кръвна захар, хапнете една ябълка и шепа бадеми.
Приемът на правилните храни в правилните моменти може драматично да промени начина, по който се чувствате. Ако забравите вредните навици ще откриете допълнителна енергия за справяне с ежедневните задачи.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com