Гръцки банков пожар няма да запали Балканите

Гръцки банков пожар няма да запали Балканите | StandartNews.com

Милиони хора в Албания, България, Македония, Румъния и Сърбия имат депозити в банки, които са подразделения на гръцки финансови институции и могат да бъдат уязвими, ако в Гърция се разрази пълномащабна банкова криза. Ето какви са подразделенията им в балканските страни и мерките, взети от националните власти за смекчаване на рисковете.

България

Гръцки банки държат 20% от банковия сектор в България. Сред тях са четвъртата по големина в страната Обединена българска банка, която е собственост на Националната банка на Гърция, и петата по големина Пощенска банка, контролирана от гръцката Юробанк. Пиреос банк България, която е девета по големина на българския пазар, е контролирана от Пиреос банк. Алфа банк пък е пряко подразделение на гръцката Алфа банк. В доклад, потвърждаващ кредитния рейтинг на България, международната рейтингова агенция "Стандард енд Пуърс" (S&P) посочи, че БНБ е взела мерки за укрепване на ликвидността на подразделенията на гръцки банки - наредила е да се правят по-големи депозити в централната банка, увеличаване на дела на ликвидните активи и намаляване на експозициите към банките майки. "Българският банков сектор е в отлично състояние", посочва Любомир Митов, главен икономист на "Уникредит Булбанк". "Не мога да видя какъвто и да било риск за подразделенията на гръцките банки в България, които работят при строг надзор на централната банка. Ситуацията се е променила много спрямо 2008 г. и тези банки вече не разчитат на "майките си". Те разчитат на депозити и нямат проблеми с ликвидността. Нямат кредити към гръцки компании", казва експертът.

Румъния

В Румъния работят четири банки, в които гръцкият капитал има мажоритарен дял: Алфа банк Румъния, Пиреос банк, Банкпост - контролирана от Юробанк Ергасиас, и Банка ромъняска, контролирана от Националната банка на Гърция. Общо те държат 12% от банковите активи в Румъния. Централната банка заяви, че подразделенията на гръцки банки в Румъния са добре капитализирани. Най-новите данни сочат, че средният им коефициент на покритие на собствения капитал е малко над 17% при изисквани от регулатора 10%. Освен това те имат натрупани големи портфейли от държавни облигации, което им дава възможност при нужда да поискат финансиране от централната банка.

Албания

В Албания има три гръцки банки, подразделения на Националната банка на Гърция, Пиреос Тирана банк и Алфа банк. Делът им от общия обем на активите в банковия сектор на Албания е 15,9 на сто, като се е понижил спрямо 20 на сто през 2010 г., отбелязва Кльоди Шеху, директор на департамента за финансова стабилност на албанската централна банка. Според Шеху централната банка е наложила минимална капиталова адекватност за гръцките банки от 14% спрямо 12%, изисквани за другите банки. Трите банки с гръцка собственост в страната имат капиталова адекватност от над 17%. "Тези банки са добре капитализирани, ликвидни и способни да правят навременни плащания, независимо какво се случва в Гърция", казва Шеху.

Македония

В Македония има две гръцки банки, които общо държат над 20% от активите в банковия сектор. Това са Алфа банк Скопие и Стопанска банка Скопие, подразделение на Националната банка на Гърция. Според македонското законодателство гръцките банки майки не могат да теглят над 10% от основния им капитал, освен ако не продадат дяловете си на друг инвеститор. "Централната банка взема всички необходими предпазни мерки и вече сме подготвили допълнителен набор превантивни мерки в случай на най-лошия сценарий", каза гуверньорът на банката Димитър Богов след среща с президента Георге Иванов. В анализ за възможния най-лош сценарий, при който подразделенията на гръцките банки в Македония фалират заради масово теглене на депозити, Стандард банк оценява, че правителството в Скопие ще има нужда от 250 млн. евро или 3% от БВП за пълно рекапитализиране на банките, което е поносимо.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай