Голяма радост за жителите на наше село! Всички градове завидяха

Целият център ще бъде обновен

Голяма радост за жителите на наше село! Всички градове завидяха | StandartNews.com

Жителите на горнооряховското село Драганово ще се радват на модерен и красив парк, на който могат да завидят много градове.

На практика целият център с площ 5,3 декара ще бъде обновен, а автор на проекта и новата визия е арх. Драгомир Йосифов. Възложител е Община Горна Оряховица, пише "Борба".

Изцяло ще бъдат премахнати съществуващите плочки и заменени с нови плочи с художествена стойност. Предвижда се санитарно почистване на дърветата, като в западната част на площада те ще бъдат запазени и около тях ще бъдат изградени т. нар. кашпи.

Основен акцент в проекта е изграждането на два паркинга, които ще обслужват гражданите и посетителите в обществените сгради в центъра на Драганово. Единият е с 10 места, а другият – с 15.

Целият парк ще бъде с видеонаблюдение и осветление с нови стълбове и енергоспестяващи лампи.

Предвижда се и ново художествено осветление на паметника, както и почистването му. На втория етап ще бъдат изградени паркингите в северната част на парка и връзката с улиците. Ще се облагороди зелената площ около монумента. Съществуващата детска площадка е в добро състояние и ще си остане в същия вид.

След Първомайци сега Драганово е най-голямото село в община Горна Оряховица. Още в миналото е било с много жители, като в периода 1935 г. – 1945 г. те са наброявали около 9000. В периода 1928 – 1934 г. село Драганово дори е център на новосформирана община, включваща селата Стрелец, Горски Горен Тръмбеш и Горски Долен Тръмбеш.

То е известно в историята с редица първи неща. Именно тук за пръв път в България е изпълнен „Интернационалът“ още през 1897 г. По тази причина през 1977 г. е изграден и първият и засега единствен паметник в света, посветен на химна на работническата класа.

Той е по проект на арх. Боян Радославов. Изключително добре е бил развит и спортът в Драганово. През 1948 г. е построен първият селски стадион в България с олимпийски размери. Имало е два футболни отбора и отбори по лека атлетика, баскетбол, тенис, колоездене и други.

Селото е дало на България и света видни спортисти и личности. Тук са родени и класиците на съвременната ни литература Асен Разцветников и Камен Зидаров.

От далечното минало в землището се срещат останки от римски и тракийски селища в местностите Гаджаала, Ташлука, Борушко кале, Кадън бунар и Пазарски път. Срещат се и много останки от укрепления в Мал тепе, Ташлика, Борушко кале, Тръмбешко кале. През селото е минавал средновековният път от Търново за Дръстър.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай