Въпреки уверенията на председателя на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация /НОКА/ Симеон Караколев, че на пазара за Великден ще има достатъчно българско агнешко месо, животновъдите у нас са притеснени. Те имат опасения дали ще могат да реализират стоката си, на каква цена ще продадат агнетата и дали няма да бъдат притиснати от нелоялна конкуренция на вносно месо.
Фермерът Красимир Бурмов, чието стопанство се намира между Велико Търново и Габрово, не е чак такъв оптимист.
„В България няма животни. През последните 3-4 години правителството само говореше за приоритети в животновъдството, за подпомагане в животновъдството. Само празни приказки“, коментира Бурмов и дава конкретни измерения на проблема.
„В България имаше 11-12 милиона овце, в момента са около половин милион. С нашите възможности, колкото и да се напрягаме, ще ни е много трудно да задоволим нуждите на вътрешния пазар. Останалото ще трябва да дойде отвън.“
Бурмов прави сравнение с Гърция, където по думите му на население 8-9 милиона се падат 10 милиона овце, а в Македония на 2 милиона жители се пада същият брой овце. В Румъния при около 20 милиона жители има 15 милиона овце.
„Защо при тях върви, а при нас не“, пита фермерът.
„Не може да изкарваме винаги българските животновъди най-некадърните, най-мързеливите и най-неспособните на света. Има нещо друго сбъркано. Трябва да се търсят грешките и да се отстраняват.“
Според Красимир Бурмов, за да оцелеят производителите на агнешко месо, предвид ситуацията, трябва да има „поне 50% завишение на цените“ на килограм живо тегло.
Пазарът на българско агнешко трябва да се справи с още едно предизвикателство, предупреждава Симеон Караколев.
„Точно в началото на кампанията, когато пазарът се е насочил към родните производители, една от веригите вкарва ударно евтино агнешко от Северна Македония. Това агнешко в България влиза без мито.“
В РС Македония все още животните се изхранват с трупно брашно от изгорели животни, регулациите в ЕС са в пъти повече, отколкото в Македония, отбелязва Караколев.
„Това е протеинов фураж, той замества скъпите фуражи, но в ЕС е забранен, защото има остатъци, пък и не е приятно да знаеш, че животните са хранени с това.“
Вносът на агнешко от трети страни не е забранен.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com