Най-оспорван ще е балотажът в Пловдив, прогнозира политологът Първан Симеонов
На какво се дължи триумфът на ГЕРБ на местните избори? Успяха ли реформаторите да излязат от черупката си? Състоя ли се патриотичният възход по места? Ще дадат ли изборните резултати повод за ремонт на кабинета? Защо опозицията не успя да материализира предимствата си? Докъде стигна разцеплението на червените гласове между БСП и АБВ? В кои градове се очертава да бъдат най-оспорваните битки на втория тур? Сполучливо ли излезе допитването за електронното гласуване? На тези въпроси "Стандарт" потърси отговори от изпълнителния директор на "Галъп Интернешънъл", политологът Първан Симеонов.
Г-н Симеонов, какви тенденции се очертаваха на общинските избори?
- Избирателната активност можеше да е по-ниска на фона на кампанията, която имахме, но тя е на прилично ниво. Гласувалите на референдума също са сравнително много, макар да беше ясно предварително, че в този си вид допитването до народа е обречено.
За БСП отговорът предстои. Трябва да се види на балотажите как ще се представи Социалистическата партия. Ако тя не успее да вземе областен град, това ще бъде нова БСП. Ще означава, че БСП продължава да ходи по дъното. Ще изчакаме да видим дали Михаил Мирчев ще бъде втори или трети в София - това ще има огромно символично значение. Мирчев влезе на шега в тази кампания и ако излезе втори, ще означава, че е напипал някаква тънка струна на публиката и БСП ще има с какво да се похвали. Изтекоха едни национални резултати, които показват, че разположението на силите между основните партии остава същото и не се потвърдиха хипотезите, че ДПС ще бъде на второ място.
- Очакваше се националистическите партии да станат сензации? Имаме ли бум при тях?
- В националистическия лагер няма хегемон, тъй като мерят сили три формации - "Атака", НФСБ и ВМРО. Сред тях най-ярко стои ВМРО - техните кандидати се набиват на очи. Воеводите излъчиха силни кандидати в Русе, Велико Търново, Видин и Враца. В Пловдив отиващият на балотаж Славчо Атанасов е подкрепен от целия Патриотичен фронт. Ако партиите на Каракачанов и Симеонов се бяха явили заедно навсякъде в страната, щяха да постигнат далеч по-добри резултати.
Сбъдна се нашата прогноза, че и реформатори, и патриоти ще се опитат да дадат битка на ГЕРБ в общините. Местните избори приличат на вътрешнонишово съревнование. Като цяло не се случи нещо ново в регионите. Неокончателните проучвания показват, че реформаторите са много близо до балотаж в Шумен, в Плевен Георг Спартански се представя сериозно. Лично ме изненада слабото представяне на Чавдар Трифонов във Варна въпреки цялата страст, която лично Радан Кънев хвърли.
АБВ разчита по-скоро на добри мажоритарни кандидати и за техния анализ трябва да се изчакат окончателните сметки.
ДПС се представи на високо ниво - това може да се окаже най-силният им резултат на местни избори. Разбира се, всеки ще намери за какво да се хване.
- Имаше прогнози, че резултатите ще станат повод за ремонт на кабинета. Вероятен ли е този сценарий?
- Ако слушаме първите коментари на Цветан Цветанов, той би изхвърлил още утре част от партньорите си от правителството. Радан Кънев обаче веднага зае правилната поза. Той каза: "Важното е ние и ГЕРБ да бием БСП". С това на практика се долепи до победителя. Самият Бойко Борисов два пъти отхвърли всички съмнения за промяна на коалицията, като каза: "Ние заедно с РБ ще се борим".
Политическата логика изключва резки движения, въпреки че авантюризмът може да ги продиктува.
- Предизвестените победители от ГЕРБ като че ли взеха повече от очакваното?
- ГЕРБ се превръща все повече в народна партия на масовия градски човек. Те вече са партията на цяло едно поколение, което се затвърди. ГЕРБ трябва да внимава - да не се успи и да не загуби ритъм. Бойко Борисов и компания ще загубят, ако се опиянят от тази победа. Местната власт се печели по този начин - с плочки и външния вид на градовете, но не бива да забравяме какво се случи през зимата на 2013 г. Политиците трябва да са наясно, че българите на са толкова безстрастни, колкото изглеждат.
- Сполучлив ли излезе референдумът за електронното гласуване?
- Референдумът за електронното гласуване показа нелоша активност. Хората гласуваха масово, тъй като им беше предоставен и такъв избор. Ако допитването беше проведено самостоятелно, активността щеше да е трагична. Трябва да поздравим гласоподавателите, че участваха с желание. Резултатът от референдума насърчава пряката демокрация, което е хубаво - това е форма на гражданска активност. Електронното гласуване е бъдещето и нямаше нужда от референдум по него. Време е да спрат и дежурните критики към избирателната система. Избирателните правила в България не са никак лоши. Те трябва да се променят не радикално, а с леки стъпки и да се подобряват. Електронният вот е едно от подобренията, които трябваше да се направят от самия политически елит, без елитът лицемерно да пита публиката.
- Левият вот се разцепи отново, АБВ и БСП загубиха тежест.
- Доказа се, че драмата вляво продължава. Тази драма все повече напомня на агонията на старото СДС. Трябва да си дадем сметка, че БСП отдавна има обичай да се явява с повече листи. "Позитано" 20 час по-скоро трябва да потърси изход от неприятната ситуация. Можеше обаче да е и много по-зле, нека да изчакаме балотажите.
- Имаше ли някакви особености на кампанията, допринесла за многото гласували?
- Явно има афинитет към преференциалното гласуване, което също допринесе за добрата активност. На фона на тази вяла кампания се очакваше да има по-малко гласували. Всички наблюдатели се счупиха да обясняват, че няма реална кампания. Аз и няколко други социолози казвахме, че кампания има, но тя се провежда с други средства. Както каза Юлий Павлов, партиите от реклама минаха на директен маркетинг. Кампанията тече с неполитически, занаятчийски средства, води се глас за глас и е крайно невдъхновяваща. Няма политика, но има изборна технология. Кампаниите занапред ще бъдат все по-технически, стига да не се появи някой популист. Заради това и на много места бизнес партиите си стоят популярни.
- Кои ще бъдат най-оспорваните битки на втория тур?
- Пловдив е много интересен град. Там се предполага, че ще са акумулират гласове срещу действащия кмет Иван Тотев, но пък той разполага с колосален властови ресурс и разликата му дава увереност. На миналия вот пак до последно там се състезаваха Тотев и Атанасов. В Плевен също ще бъде оспорван балотажът - ГЕРБ срещу РБ. Почти навсякъде ще бъде интересно.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com