ГЕРБ ще издигне кандидат според конкуренцията

ГЕРБ ще издигне кандидат според конкуренцията | StandartNews.com

БСП и ВМРО засега няма да имат обща номинация за президент, стана ясно вчера след срещата между ръководствата на двете партии в парламента. Ден по-рано на обща маса след разцеплението седнаха и представители на левия сектор, но не излъчиха обща кандидатура. Защо станаха тези разминавания, кога ще има обща номинация вляво. Каква фигура трябва да бъде бъдещият кандидат-президент на левицата? По тези и други въпроси попитахме члена на Националния съвет на БСП Юрий Асланов.

Левицата ще стигне до общ претендент за "Дондуков" 2, казва Юрий Асланов

- Г-н Асланов, БСП и ВМРО се разминаха в преговорите за кандидат-президент. Защо?

- Беше очаквано. Ние изпълняваме желанието на социалистите въз основа на резултата от вътрешнопартийното допитване да се преговаря с ВМРО. 37 процента от случаите от вътрешнопартийното допитване са ни поръчали да преговаряме с тази партия. Споделихме доста общи оценки за мандата на действащия президент на ГЕРБ, имаме обща визия за крайната цел на промяна на характера на президентската институции и вдигането на нейния престиж, както и по други въпроси. Вратата е отворена за следващи разговори и консултации. На този етап това може да се каже за ВМРО.

- Каква е визията на левицата за бъдещия президент като личност?

- Пълна противоположност на действащия президент Росен Плевнелиев. Макар че той свали доста ниско летвата. Във всеки случай бъдещият президент трябва да е човек с характер и да отстоява националния интерес. Да казва "не", когато външни или вътрешни лобистки сили се опитват да влияят на политиката и да я насочват в свой интерес. Това е, най-общо казано. Разбира се, има много други изисквания от наша гледна точка към бъдещия президент. Той трябва не само да бъде това, което е написано в Конституцията и се изисква от него формално. Той трябва да е социално чувствителен, да е диалогичен да знае да обединява хората.

- Корнелия Нинова заяви, че БСП е приела оценка за управлението на ГЕРБ в президентската институция и тя е "политически провал". Много крайна оценка, не мислите ли?

- Това е нашата оценка. Едва ли висим във въздуха с нея, защото тя се споделя от мнозинството от българските граждани, доколкото това е президентът, който приключи мандата с най-нисък рейтинг, в сравнение с предшествениците си.

- При разговорите във вторник на БСП с АБВ и "Движение 21" не се стигна до идея за обща кандидатура. Доколко е възможно изобщо да се очаква обединение вляво за вота наесен?

- Реалистично е очакването да се постигне такова обединение. В предстоящите разговори ще се разбере дали ще се случи. Партиите в левия спектър, които водят диалог, демонстрират желание и воля.

- Конкретни имена обсъждани ли са?

- За това може да говорим, след като приключат етапите на номинации във всички преговарящи партии. Това може да се случи не по-рано от края на юли.

- Вариантът Георги Първанов и Ивайло Калфин да са левият тандем за изборите наесен се появи още преди да започнат преговорите между БСП и другите леви формации. Все още ли обаче за БСП е категорично неприемливо "дезертьори" от партията да бъдат припознати като кандидат-президенти?

- На този етап не е правилно да се затваря вратата пред всяка една възможност и да се поставят предварителни условия. Всичко е възможно, макар че по отношение на тези две личности ще бъде трудно да бъде убедена БСП, тъй като времето, което измина след разцеплението, е много малко и спомените не са приятни. Те са свързани с личността основно на Първанов и Калфин. Съмнявам се, че и от АБВ ще настояват точно те да бъдат общите кандидатури. А и не мисля, че в левия сектор някой оспорва водещата позиция на БСП, както и нейното право, все пак, ако излъчи стойностна кандидатура, тя да бъде припозната от останалите леви партии. Но животът е пред нас, ще видим.

- По-големи ли са шансовете на десницата да избере общо кандидат в сравнение със ситуацията вляво?

- Не мога да гадая какво ще се случи при десницата, тъй като всеки ден излъчват противоречиви сигнали на тази тема. Разбирам, че трудно ще се стигне до една кандидатура, тъй като онзи ден Гражданският съвет на Реформаторския блок вече номинира двама души - Гроздан Караджов и Трайчо Трайков. Вероятно това е плод на желанието на РБ да се заяви като самостоятелна политическа сила на предстоящите избори. Дали това означава непреклонност в желанието да играят самостоятелно не бих могъл да кажа, но поне на първи тур на президентския вот няма да видим обединено дясно пространство.

- Според прогнозите избраникът на ГЕРБ ще бъде фаворит наесен. Печелят или губят управляващите, като бавят до последно името на своя кандидат?

- В ГЕРБ едва ли изчакват някакви особени събития, освен едно - да видят всички останали кандидати и да се нагодят към тях. Все пак ГЕРБ има два съществени проблема. Единият е, че анти-ГЕРБ настроенията доминират в момента сред поддръжниците на по-голямата част от политическите сили. И второто - наследството на Плевнелиев ще тежи, в една или друга степен те ще трябва да се обясняват или начина, по който посочиха кандидата си за президент тогава, както и за неговите действия по времето на петгодишния му мандат.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай