София. „Инициативният комитет и кметът искат едни финансови средства да бъдат налети в едно фалирало лечебно заведение, което е общинско. Отговорността за това фалирало лечебно заведение трябва да се носи от тези, които са управлявали общината и лечебното заведение. Това заяви ексминистърът на здравеопазването Десислава Атанасова пред "Фокус" по повод изявлението на министъра на здравеопазването Таня Андреева, че държавата ще отпусне 2 млн. лв. и болницата в Девин ще отвори врати до края на есента.
По думите й нито инициативният комитет „Здраве за общините Девин, Борино и Доспат", нито кметът на община Девин са искали помощ от държавата, която е помощ със загриженост за достъпа до медицинска помощ на гражданите от този труднодостъпен район.
"Когато преди месеци се водеше дебат дори в пленарна зала за това какво ще се случва в болницата в Девин, аз много ясно обясних на всички колеги от всички парламентарни групи, че за да функционира едно лечебно заведение, то трябва да има сграда, в която да се помещава", допълни тя.
"От цялата кореспонденция и от всички действия, които предприеха не само аз и моят екип, а и впоследствие и екипът на служебния министър на здравеопазването, стана ясно, че сградата на общинската болница в Девин е запорирана, тъй като има огромни задължения", обясни Атанасова.
Според Атанасова е безспорен фактът, че няма лекари, които да работят в девинската болница, а освен това няма и необходимата апаратура за това. „Всичко, което е било необходимо да се направи, за да имат достъп хората от общините Девино, Борино и Доспат до медицинска помощ, ние сме го предложили. Каквито и проекти да сме предлагали за Девин , включително и европейски проекти на стойност около 2 млн. лв., именно този общински съвет и този кмет ги отказаха.
Тоест, ако те някога са имали мисълта и нагласата за това, че трябва да направят достъпно здравеопазването за гражданите на своята община, да бяха осъществили проекта, който предлагаше Министерството на регионалното развитие и благоустройството, за повече от 2 млн. лв.
Този проект вероятно до този момент щеше да бъде реализиран, така както се случи в други лечебни заведения не само с държавно участие, но и общински такива. Безспорно много са примерите в тази посока на малки общински болници, на общински съвети, които с разум подходиха и гласуваха за това да бъде преструктурирано тяхното лечебно заведение в медицински център, така че хората да имат достъп до медицинска помощ", посочи Атанасова.
„Надявам се, че в Министерството на финансите все още са останали разумни хора, които не са пометени от комунистическата метла, които да обяснят на министъра на здравеопазването нещо повече за недопустимото раздаване на държавни помощи на общини и фалирали болници и се надявам, че това правителство до края на есента няма да управлява България, както вече 22 дни искат българските граждани", каза още Десислава Атанасова.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com