Станишев дърпаше БСП към Европа, сега завоят е към Русия, казва Димитър Ганев
Абсурд е малките партии сами да напуснат властта
Блъфира ли Бойко Борисов за президентските избори? Има ли алтернатива сегашният кабинет? Ще излязат ли от властта АБВ и РБ? Какво ще родят скандалите около БСП? Ще се обедини ли левицата за местните избори? На тези въпроси "Стандарт" потърси отговор от политическия анализатор на института "Иван Хаджийски" Димитър Ганев.
* Борисов има нов голям сюжет - "събираемост", следващият е "саниране"
* АБВ биха спечелили повече, ако играят като вътрешна опозиция
* Установи се еднополюсен модел, защото опозицията е твърде слаба
- Г-н Ганев, тон на политиката тази седмица даде интервюто на Бойко Борисов пред НТВ. Как разчитате неговата заявка да не се кандидатира за президент догодина?
- Убеден съм в едно - Борисов не е решил какво да прави на президентските избори. Ако пред него стои стабилна политическа перспектива да остане начело на изпълнителната власт, той ще предпочете този вариант. Ако ситуацията се промени и се появят сериозни проблеми, твърде вероятно е Борисов да бъде кандидат-президентът на ГЕРБ. Когато премиерът казва, че няма да се кандидатира за държавен глава, той просто не иска да вкарва допълнителна интрига в и без това сложната ситуация, в която се намира управленската конфигурация. Решението вероятно ще бъде взето през следващата пролет или лято.
- Премиерът беше прекомерно спокоен и духовит. Според Вас на какво се дължи приповдигнатото му настроение?
- Спокоен е и с основание. Управлението фактически няма алтернатива. БСП в момента не може да предложи каквато и да е алтернативна политика. По политическите ходове на социалистите подразбирам, че повече искат да си партнират с ГЕРБ, отколкото с ДПС. Видя се, че коалицията между БСП и ДПС освен че претърпя управленски неуспех, негативите, които левицата понесе от партньорството с ДПС през последните 10 г., са налице. Едва ли и занапред двете партии ще имат и шанс да сформират управление. Без съмнение можем да говорим за установяването на еднополюсен модел в момента - доминация на ГЕРБ, две по-малки партии - БСП и ДПС, които се борят за второто място, и множество по-малки субекти, чието единствено самоопределение е в посока на ГЕРБ - "за" или "против" управляващата партия. Управленската конфигурация, която се роди миналия ноември, изглеждаше изключително нестабилна - 4 партньора с различен характер и желания за това какво трябва да се случва в държавата. При всяко по-рязко мнение на някой от партньорите се повдигаше въпросът дали ще има предсрочни избори. Това едва ли не говори, че очакваме извънреден вот във всеки един момент. Нищо подобно обаче няма да се случи поне до местните избори. Конфигурацията ще се запази по една проста причина - нито един от играчите в коалицията няма алтернатива на настоящото си поведение.
- Георги Първанов вече излезе с два ултиматума към ГЕРБ, но после размисли.
- Ако АБВ мине в опозиция, какво ще спечели? Ще бъде по-опозиционна от БСП? Абсурд, това е невъзможно. Ако излезе в опозиция, всеки ден ще им припомнят, че са били в един кабинет с десницата и оттук нататък опозиционната им легитимност се срива. Как АБВ би могла да бъде парламентарно острие срещу управляващите при доста по-опитните парламентаристи на БСП? Единствената възможност е АБВ да показва управленска компетентност посредством своя представител в кабинета Ивайло Калфин. За една млада формация социалното министерство е голям ресурс, който им е особено нужен. Нищо от гореизброеното няма да е в наличност, ако излязат в опозиция. АБВ биха спечелили повече, ако играят вътрешен опозиционер в рамките на управляващия лагер. Дори и да излезе от кабинета, партията няма ресурс да се представи за алтернатива на управлението. Все пак говорим за 4-процентова партия.
При патриотите ситуацията е доста подобна. Какво ще прави ПФ, ако излезе в опозиция? Ще се борят с "Атака" и ще бъдат по-радикални от тях? Напротив, сега те могат да изискват подкрепа от властта за свои инициативи поради това, че ги подкрепят. Това е по-изгодната позиция, чрез която могат да реализират свои идеи.
- Как стои въпросът с реформаторите? Те преди бяха доста критични към ГЕРБ.
- При Реформаторския блок е много по-сложен казусът, защото не говорим за единен субект. Партиите в коалицията гледат в различни посоки. Ако Радан Кънев потърси по-сериозна дистанция от управлението, каквито заявки е давал неведнъж, далеч не означава, че неговите партньори - Движение "България на гражданите", СДС и БЗНС, ще го последват. И какво ще се получи - ДСБ сама ще излезе в опозиция. И какви са политическите им перспективи? Да станат алтернатива на Борисов? Много трудно. Приповдигнатото настроение на Борисов, за което говорите, идва от анализа, който си е направил. Той си дава сметка за тези неща. През първите месеци на управлението премиерът имаше доста обрано медийно поведение. Даваше на министрите да говорят повече, той взимаше отношение в краен случай, когато трябваше вече да се приеме решение и се очакваше неговото мнение по даден въпрос. Напоследък обаче той започна отново да доминира в публичното пространство. Това се дължи на спокойствието му, че коалицията е стабилна. Ако той се беше наложил още в началото и бе възприел агресивния подход, познат от първия му мандат, можеше да срине управленската конфигурация.
- Все пак риск от развалянето на коалицията от страна на някоя партия не бива да се изключва. Дали ГЕРБ има план "Б"?
- Предсрочните избори са почти изключени и по друга причина. Ако случайно някой от съюзниците свали доверието си от кабинета, Борисов има резервно колело в лицето на БДЦ. Тази коалиция добре знае, че няма да попадне в парламента при нови избори, затова те нямат никакъв интерес от тях. Интересът на БДЦ е един-единствен - да успеят да капитализират своето участие в парламента сега посредством някаква близост с властта. Това са 14 депутати, които чакат на нисък старт да бъдат повикани в управлението.
- Премиерът разви интересна теория - че по-ефективната борба с корупцията е в пресичането на контрабандата, която носи повече приходи в хазната.
- Моят колега Първан Симеонов разви наскоро тезата, че има нов сюжет в публичното говорене на премиера. Този сюжет се нарича "събираемост" и ще се развива в следващите няколко месеца. Съдържанието му е в това как са стегнали митниците, събират повече пари и всичко върви по мед и масло. "Събираемостта" ще се върти още няколко месеца, докато дойде времето за новия голям сюжет - "санирането".
- Какво мислите за разигралата се около БСП афера с подкупа, предложен на техния лидер?
- Скандалът е следствие от незатихналите конфликти вътре в социалистическата партия. Ако не тушират напрежението в следващите месеци, то ще се отрази неминуемо и върху изборните им резултати на местния вот. Има много сериозна вероятност БСП да изгуби част от представителството си в местната власт, което ще подрони техните устои. Червената партия се е опирала винаги малко или много върху общинската власт, а там те имат сериозно присъствие от 25 г. БСП пое в нова посока на последния конгрес и наложи ревизия на две линии, които поддържаше в последните 15 г. Първата линия е на Георги Първанов за социалдемократизирането на партията, която преразгледаха и казаха, че отиват към доста по-лява политика. Втората линия е пълната обвързаност със структурите на ЕС и НАТО, която беше наложена от Сергей Станишев. Сега виждаме доста по-лява реторика и поглед, обърнат към Русия. И двете действия се правят с цел да намерят по-сериозна подкрепа сред традиционните избиратели на БСП. Това обаче капсулира партията в една по-тясна социална група. За една лява партия най-голямото предизвикателство е да мобилизира младежкия вот. Не виждам как могат да спечелят доверието на младия електорат с говорене за Русия и изразяване на резерви към НАТО и по-малко към ЕС.
- Как ще се развиват отношенията между АБВ и БСП? Дали ще се събере левият вот наесен, или ще играят по отделни писти?
- На този етап за коалиция на централно ниво между АБВ и БСП категорично не може да се говори. В дългосрочен план може да има промяна, ако и двете партии видят, че поотделно нищо съществено не могат да спечелят. Историята на сините раздори отпреди години много напомня за днешната ситуация в левицата. На конгреса БСП ясно показа отношението си към проекта на Първанов. На форума АБВ изобщо не беше спомената. Опитаха се да я неглижират. Нямаше решение дали да се коалират или не с АБВ. Това означава, че "Позитано" дава възможност на местните структури да издигат общи кметове с тях. Но да говорим, че в някой областен град те ще се явят с единна общинска листа, ми се струва много малко вероятно.
- Около паметника на цар Самуил избухна грандиозна дискусия в обществото. Какво се крие зад разпалените страсти?
- Първо, поздравления за инициаторите. На мен лично паметникът ми харесва. Няма съмнение, че кусури винаги могат да се намерят. Друго обаче ми направи силно впечатление. Дискусията предизвика две неща - първо, направи паметника на цар Самуил атракция, която всеки има интерес да отиде и да види. И второ, накара много хора да прочетат кой е цар Самуил, което също е много полезно. Трябва да припомним, че инициативата е свързана и с 1000-годишнината от неговата смърт. Събитието попадна и в интересен контекст около събитията в нашата съседка Македония.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com