Генералният директор на БТА с голяма новина за сградата на агенцията

Кирил Вълчев отправи 3 послания

Генералният директор на БТА с голяма новина за сградата на агенцията | StandartNews.com

На Преображение Господне откриваме три послания, свързани с проекта за обновяване на фасадата и осигуряване на по-добра достъпност за сградата на Българската телеграфна агенция (БТА). Това заяви генералният директор на Агенцията Кирил Вълчев при представянето на инициативата на БТА за реализиране на нови дейности за подобряване състоянието на сградата в София. Събитието бе организирано в зала „МаксиМ“ в БТА в София. Проектът се реализира със собствени средства и със средства по Проект „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика.

Преображение Господне е празникът, на който отбелязваме разкриването на божествения образ на Исус Христос пред трима от неговите ученици – Петър, Яков и Йоан на планината Тавор, заяви Вълчев. Първото послание е, че трябва да се стремим през целия си земен живот към това да заслужим свръхестествена божествена светлина.

Част от това е и стремежът да преобразяваме земния си живот със светлина и чистота, всеки ден, стъпка по стъпка, да променяме към по-добро средата, в която живеем и работим, коментира генералният директор на БТА. Второто послание е свързано със стремежа да не бъдем налегнати от сън, а винаги да сме будни, посочи също той. Третото послание е, че не трябва да униваме и да се съмняваме, че можем да преобразяваме земния си живот, дори и да изглежда трудно, отбеляза Вълчев. И добави, че в случая с БТА е било прието с търпение, че е невъзможно бързо да се намери решение за пълното преобразяване на Агенцията.

Смирено приехме да правим малки стъпки към повече чистота и светлина в работната среда, които да ни предпазват от униние и да ни държат будни, добави Вълчев.

Какво ново предстои

Кирил Вълчев представи подробна презентация за всички предстоящи инициативи.

Преди няколко дни по две мерки по Проекта „Красива България“ започнаха подготвителните дейности, обяви Вълчев. Те са свързани с обновяване на фасадите, те ще бъдат почистени, поясни той. Ще осветим обемния надпис „БТА“, като се предвижда да има нов шрифт на надписа със съдействието на студенти от Националната художествена академия. Дейностите засягат и преобразяване на три от четирите входа на Агенцията. Ще оправим основния вход, този за бъдещия информационен център и другия за Архив, като ще осигурим по-добър достъп и за хора със затруднения в придвижването, разказа Вълчев. И добави, че ще има и читалня към Архива на БТА. Кирил Вълчев представи и предишния проект по „Красива България“ за изграждане на паркинг със зарядни станции за електромобили и пешеходни пространства около БТА, както и финансирания със собствени средства на Агенцията нов външен асансьор до залата на Националния пресклуб в София. Представено беше и видео за проекта.

Друга цел, която се надяваме да осъществим още този месец, най-късно до началото на учебната година, е да преобразим новинарската стая на БТА, съобщи също Вълчев и представи снимки на проекта. Той подчерта, че това е и първият нюзрум в България още от 60-те години. По думите му новият нюзрум на Агенцията ще е по подобие на повечето модерни агенции, сред които „Ройтерс“, „Франс прес“, „Асошиейтед прес“, „Киодо“. Нюзрумът вече ще бъде без заграждения, като ще има маса за отговорните редактори от всички отдели, за да се подобри координацията между тях, отбеляза също генералният директор. Ще направим и пространство за отдих и почивка, добави той. 

Преобразяването на Архива на БТА също е от ключовите инициативи. По думите на Вълчев това е била и първата цел, която си е поставил. Той разказа, че в началото пространството за съхранение на архивите на БТА е било изчистено и се предвижда преобразяването му. Във видеото бе изтъкнато колко са важни бюлетините и фотоархивите, които се съхраняват в БТА. Фотоархивът включва над пет милиона снимки от 1952 г. до днес, а снимка на фотографа Стефан Тихов за пленен американски пилот е наградена в конкурса World Press Photo през 1972 г. Уточнено беше, че част от по-стария фотоархив все още не е дигитализиран. Отбелязано беше колко е важно архивите да се съхраняват по специален начин. Работим в тясна връзка и с Държавна агенция „Архиви“, каза Вълчев във връзка с избора за съхранението на архивите на Агенцията.

Той добави, че архивите започват от 1898 г. Във видеото по темата бе разказано, че БТА е една от първите осведомителни организации в света, а първият бюлетин на Агенцията излиза на 16 февруари 1898 г., написан собственоръчно от тогавашния ѝ директор Оскар Искандер. Днес тази реликва може да се види в стъклена витрина в централното фоайе на БТА.

Вълчев изтъкна също, че проектът за новия Архив ще бъде част от по-големия проект по Плана за възстановяване и устойчивост за цифровизацията на музейни колекции, библиотеки и архиви. До края на тази година се очаква да бъдат осигурени и специалните стелажи. Предвижда се за най-ценните части от архива да бъде отредено специално място. Ще има и читалня за служители и външни читатели. Прави се и сканиране на архива.

По програма „Региони в растеж“ е друг проект – „Светът на новините“, с който БТА кандидатства с цел сградата на БТА да бъде обновена в енергийно отношение, както и да има система за отопление и климатизация, ще се обмисля и трайно решение без външни тела на климатици, трябва да се сменят и прозорците и вратите, разказа генералният директор на БТА. 

По думите на Вълчев ще има и външна изолация на сградата. Разумно е да използваме покрива за фотоволтаична централа, каза също той. И посочи, че във връзка с информационния център на партера на сградата се предвижда и „зелена зона“, като е предвидено и представяне на новини от целия свят на открито, включително да има и холограми на символи от съответните държави, съчетано с 3D мапинг върху фасадата. Вълчев изрази надежда, че това може да се превърне в една от атракциите на града, а гостите на столицата да разглеждат пространството така, както парка „Мини Европа“ в Брюксел. Предвижда се и да се създаде Музей на новините в партньорство с Националния политехнически музей.

Преобразяването на пресклубовете

Генералният директор на БТА акцентира и върху преобразяването на пресклубовете на медията. Максим Минчев с големи усилия е успял да направи 11 областни пресклуба, отбеляза Вълчев. Вече имаме пресклубове във всички областни градове, четири в необластни градове, седем извън страната и два пътуващи, каза също той. Извън страната имаме пресклубове в Анкара, Букурещ, Босилеград, Одеса, Скопие, Тараклия, о. Ливингстън, добави Вълчев. Един от двата пътуващи национални пресклуба на БТА са на борда на българския научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“, другият е Национален пресклуб на книгата в зависимост от това в кой град се случва инициативата.

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай