Французите са абсолютни индивидуалисти, но всяка заплаха ги обединява. В случай на нужда се мобилизират бързо и оказват съпротива. Това е и най-простото обяснение за изхода на регионалните избори в Петата република, чийто втори тур се оказа неблагоприятен за националистите. Националният фронт /НФ/ на Марин льо Пен, който на първия тур водеше в шест региона, в крайна сметка не спечели нито един. Основната причина за поражението на националистите бе по-високата избирателна активност, която на места дори беше рекордна.
В неделя 58,53 на сто от французите упражниха правото си на глас, докато на първия тур преди седмица бюлетина пуснаха 49%. Определящ фактор за крайния резултат беше също и лявата подкрепа за десните кандидати. И социалисти, и републиканци се вслушаха в призива за мобилизация, за да се попречи на крайнодесните да вземат властта, като успяха да спечелят респективно пет и седем региона. Още преди изборите за мобилизация срещу Националния фронт, който заблуждава французите и не обича Франция, призова премиерът Манюел Валс. Той добави, че партията на Марин льо Пен няма да има добър резултат само ако всички французи отидат да гласуват и освен това подчерта, че отговорност за представянето на националистите носят както социалистите, така и републиканците.
Така националистите претърпяха кърваво поражение, въпреки че се надяваха на изборна победа в поне четири-пет региона. Възходът на Националния фронт беше блокиран от обикновените французи, които бяха обезпокоени от евентуалното му идване на власт шестнайсет месеца преди президентските избори, макар че ситуацията в страната бе благоприятна. Изборите бяха насрочени само три седмици след атентатите в Париж, а тероризмът, мигрантската криза и безработицата бяха основни теми в предизборната кампания на националистите. Французите обаче не се лъжат нито с кебапчета, нито с обещания или пък с популистко говорене. Те са убедени, че бъдещето им зависи от направения избор, затова и разумът проговаря винаги на втори тур. Примерите в историята не се броят на пръсти. Най-знаковият е от 2002 г., когато на втори тур на президентските избори тогавашният лидер на националистите Жан-Мари льо Пен бе победен от Жак Ширак с 82% от гласовете, при положение че на първи тур подкрепата за него бе 19,88. "Регионалният вот потвърди, че НФ се оказва в задънена улица. Партията успява да се представи отлично на първи тур, но не успява да стигне по-далеч", каза след изборите политологът Жан Ив-Камю. Докога обаче партията ще остане в улица без изход не е ясно.
В крайна сметка поражението на националистите може да е кърваво, но пък не е окончателно. НФ получи подкрепата на 6 710 000 французи, което е най-добрият им резултат до момента и с 300 000 повече от предишния рекорд на първия тур на президентските избори през 2012 г., когато Марин льо Пен остана трета. Другият положителен момент е, че крайнодесните утроиха броя на регионалните си съветници от 118 на 350, което ще улесни Марин льо Пен при следващите президентски избори през 2017 г.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com