Фандъкова: Искам повече охрана в кварталите с бежанци

За 140 хиляди коли в София данъкът ще скочи двойно

Фандъкова: Искам повече охрана в кварталите с бежанци | StandartNews.com

София. Как се отразява на София напливът от бежанци? Има ли разнобой между общината и централната власт по този въпрос? Ще скачат ли данъците на столичани през следващата година? Потърсихме отговорите на тези въпроси от кмета на София Йорданка Фандъкова.

- Госпожо Фандъкова, подобри ли се комуникацията ви с държавата по отношение на настаняването на бежанците?

- Когато преди две седмици правителството взе решение да се отворят още два центъра на територията на София, аз само бях информирана. След това направихме срещите с министъра на вътрешните работи и премиера. Казах им, че за мен най-важното е сигурността и спокойствието на гражданите на София. Продължавам да смятам, че концентрацията на толкова много бежанци в столицата - повече от половината от тези, които влизат в страната, крие рискове. Затова поисках повече полицейско присъствие, а също така адекватни грижи за самите бежанци, за да се избегнат други проблеми.

- Засилена ли е вече охраната в тези квартали?

- Смятам, че все още не е достатъчно полицейското присъствие. В "Овча купел" заедно с патрулите на Общинска полиция в момента в района около центъра за настаняване има патрул от 6-то РПУ и екип от СДВР. Тези два екипа не са постоянно там, правят периодично обходи. Поисках постоянен патрул от СДВР. Защото учебната година започна, в близост има и детска градина, и университет, минават много хора. Във "Враждебна" е осигурен автопатрул от 5-то РПУ, също и два екипа от СДВР, заедно с този на Общинска полиция и това засега е достатъчно. А 2-ро РПУ е отделил един екип за кв. "Военна рампа". Моят извод е, че "Овча купел" се нуждае от допълнително полицейско присъствие. Там в центъра са настанени най-много хора и е надвишен капацитетът - вместо 800 са 1000. Столична община предприе допълнителни мерки - поставихме видеонаблюдение в детската градина, днес (бел. ред. - вчера) изготвих писмо до министъра на образованието с искане да се монтира такова и около държавното 151-о училище, както и допълнително осветление. В момента ние възстановяваме осветлението около центровете за настаняване на бежанците и организираме по-често извозване на отпадъци и почистване. Възложила са съм на колегите да са в постоянен контакт с хората, които живеят наоколо и с ръководствата на училищата и детската градина. Реагираме на всеки конкретен сигнал. Вчера например получихме сигнал от родители, притеснени за прибирането на децата им от 88-о училище от "Овча купел".
- От какво се оплакват столичани и имат ли основание техните притеснения?

- Не мога да преценя имат ли основание. Оплакват се, че има подсвиркване, закачане на децата, особено на момичетата, хвърляне на камъни в детската градина.

- Освен от МВР, от които други институции очаквате намеса?

- Поискахме срещи с Министерството на здравеопазването и социалното министерство, на които са се явили техни представители, но до момента не са постигнати конкретни резултати. Затова днес (бел. ред. - вчера) изготвих писмо до министър Хасан Адемов с искане да се предприемат мерки, когато в тежките зимни месеци бежанци започнат да излизат от центровете за настаняване след получаването на статут. През последните години в София открихме центрове за временно настаняване и няколко социални кухни, за да може в най-студените зимни месеци 100% от хората, които са на улицата, да имат подслон и топла храна. Опасявам се, че капацитетът тази зима няма да е достатъчен. И затова искам социалното министерство да се ангажира, включително и с финансов ресурс, за отваряне на още един кризисен център за временно настаняване, както и за повече социални кухни. Но тук не говоря целенасочено за бежанци, защото когато тези хора получат статут, те са като всички останали. Така че моята грижа е за гражданите на София. Нека не вървим след събитията, а да сме подготвени за това, което предстои. Защото когато тези хора напуснат центровете за настаняване, някои от тях ще останат тук, ще търсят работа и жилище. Чувам за усилията на държавата да се дава по-бързо статут на бежанец. Опасявам се, че от Агенцията за бежанците имат разбирането, че техният ангажимент приключва с излизането на бежанците от центровете. И всъщност те стават грижа на кметовете. За това призовах кметовете да бъдат важна част от действията по отношение на бежанците.

- Каква намеса очаквате по отношение на здравеопазването?

- Имаме уверението от главния здравен инспектор д-р Кунчев, че се правят имунизации на децата в бежанските центрове. Но колеги, които почти всеки ден обикалят центровете и разговарят с хората, са констатирали, че има проблеми с основни лекарства. Те трябва да бъдат осигурени, за да бъдат и хората наоколо спокойни за здравната обстановка в района. Другото ни притеснение е по отношение на изхранването, защото когато хората са гладни, рисковете от кражби са по-големи.

- Как се очертава да изглежда бюджетът на София за 2014 г.?

- Той ще бъде с подобни параметри като бюджета за тази година. Изпълняваме стриктно стратегията си в условията на криза и това доведе и до стабилния кредитен рейтинг, потвърден тази година. Изпълнението на бюджета към момента е много добро. Към края на септември около 9 млн. лв. повече са събрани от местни дейности. Имаме преизпълнение по отношение на данъка върху възмездно придобиване на имущество, което говори за съживяване на пазара в София. Ще запазим тази наша стратегия и за 2014 г. - а тя е в условията на криза да правим всичко възможно да не натоварваме допълнително семействата и в същото време да имаме по-висока събираемост и да привличаме повече европейски средства. Софиянци вече може да плащат данъците си онлайн. За следващата година не предвиждаме промяна на местните данъци и основните такси и по-специално такса битови отпадъци. Аз обаче имам едно притеснение - напоследък се наблюдава все по-често правенето на националната политика през бюджетите на общините. Лансират се идеи и намерения на депутати от управляващата коалиция за промяна в местните данъци, без да се коментира с общините. Сега например очакваме заради промяна в данъците за автомобилите да се увеличи данъчната тежест за собствениците на по-старите коли.

- Колко софиянци ще бъдат засегнати от по-висок данък за стари автомобили?

- За София по наши изчисления са 140 хиляди автомобилите, чиито собственици ще загубят правото да ползват 50% отстъпка, т.е. ще им се увеличи двойно данъкът. Това са коли, произведени преди 2000 г. А за около 38 000 автомобила, произведени между 2000 и 2003 г., налогът ще се увеличи с около 30%. Мотивът за опазване на околната среда е безспорно приоритет и трябва да се следва, но нека все пак да си даваме сметка в каква ситуация сме.

- Кметовете алармираха и за една друга законова промяна, която много сериозно ще се отрази на общинските бюджети. Това е вдигането на таксата за депонирането на отпадъци на 35 лева, което, всички очаквания са, че, за да може общината да плаща такива такси, ще увеличи такса смет. Как стои въпросът със София?

- Аз съм солидарна с моите колеги в тяхното предложение да се изчака с това чувствително повишение. Ситуацията в София е малко по-различна, защото от 2008 г. имаме целенасочени усилия по намаляване количествата за депониране. На територията на общината работят три сепариращи инсталации, така че общо за годината София произвежда около 360 000 тона отпадъци, от които 80% минават на предварително сепариране. В резултат на това над 100 хиляди тона годишно отпадъци се рециклират и оползотворяват. По план тази година около 220 хиляди тона трябва да се депонират, но очаквам да бъдат по-малко. При продажбата на рециклираните материали общината получава 50% от приходите. Към първото полугодие на тази година с тези усилия за сепариране сме намалили разходите на общината за депониране с 4 милиона лева.

- Т.е. няма опасност заради този проблем да се увеличи такса смет догодина в София?

- Категорично не предвиждаме увеличаване на такса смет. Доколкото разбрах министърът на околната среда е проявила разбиране и се очаква по-плавно увеличение на тази такса за депониране. Освен това през следващата година започват работа двете инсталации за преработка на 40 хил. тона биологични отпадъци на година. Към края на 2014 г. ще можем да ги натоварим с пълна мощност.

- Какво се случва със завода за боклука?

- Там най-важното е, че има осигурено финансиране. Тази инвестиция няма да доведе до чувствително увеличаване на такса смет, каквито предположения се правят. Процедурата е приключила и очакваме решението на последната инстанция по обжалването - ВАС, в следващите дни. А до края на годината да подпишем договор, за да използваме европейското финансиране.

- Ако решението на съда е в полза на жалбоподателите, ще се наложи ли нов конкурс?

- Не, просто комисията ще преразгледа своето решение, ще работим интензивно, за да се справим със срока, и в края на тази година да имаме сключен договор.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай