Играта на опозиция в Реформаторския блок ще приключи
Ще се простим с политици като Меркел и Оланд, но Шенген ще остане, казва Валери Симеонов
- Оградата и добрата работа на граничарите ни отклониха големия поток от България
- В ДПС въртят филма за доброто и лошо ченге
- Нормално е в една управляваща коалиция да има разногласия
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов коментира пред "Стандарт" старта на новия политически сезон, както и последните скандали и новини преди него. Съпредседателят на Патриотичния фронт прогнозира и как ще се развие ситуацията с имигрантите в Европа.
- Господин Симеонов, в навечерието на Новата година най-интересните събития се случиха в ДПС. Какви промени очаквате в поведението на Движението и има ли шанс Лютви Местан да създаде нова партия?
- Не е в стила ми да коментирам проблемите на други партии и политици. Но все пак мисля, че г-н Лютви Местан ще успее да създаде нова партия - определено по-радикална и протурска от ДПС. Не че и ДПС не е такава, нищо че Ахмед Доган започна да говори с езика на патриотите. За мен това си е чиста мимикрия и опит за подмяна на същността на тази партия.
Пак той твърдеше, че пътят на България към Европа ще мине през Босфора. Така че всичко това сега е опит да се обърка обществото с игра на добро и лошото ченге. Но няма да мине, хората не са толкова късопаметни.
- Това е едната страна на политическите емоции, с които започна годината. Другата са сложните взаимоотношения между ГЕРБ и Реформаторския блок в управляващата коалиция. Ще стане ли по-стабилна властта след споразумението, което трябва да бъде подписано до края на януари между РБ и ГЕРБ?
- Не мога да се бъркам в работата на управляващата коалиция, но не виждам някакви сериозни проблеми. Нормално е да има различни виждания за конкретните управленски решения между коалиционните партньори. Така че не виждам драма в оставката на един министър.
Не знам какво очакваше Христо Иванов - цялото Народно събрание да се съобразява с неговите виждания за съдебна реформа? По-скоро се разду един излишен шум около заплахите на Радан Кънев, че ще мине с депутатите си в опозиция. На практика няма да стане такова нещо независимо от декларациите. Но иначе като ход е добър пиар, защото медиите се занимават с Реформаторите.
- Чуват се все повече коментари, че големите проблеми на България са по-скоро външни. Имам предвид това, което става в Европа с имигрантската вълна и нейното отражение у нас.
- За съжаление сте прав, че България зависи твърде много от процесите в Европа.
В конкретния случай с имигрантите обаче зависимостта и опасностите за нас не са толкова преки. На практика имигрантската вълна заобикаля България. Благодарение и на това, че ние от Патриотичния фронт успяхме да убедим управляващите, че е нужно възстановяване на оградата с Турция. Тя вече е изградена до 40 км, дори британският премиер Дейвид Камерън дойде да я види. И нека да не подценяваме добрата работа на българските гранични полицаи, които действат твърдо в рамките на закона. И овладяват ситуацията много по-добре в сравнение с Гърция, Македония и Сърбия, да не говорим за Западна Европа. Всичко това ограничи и отклони този човешки поток.
- След случилото с в Кьолн в новогодишната нощ, очаквате ли глобален етнически сблъсък в Европа?
- Сигурен съм, че страните от Европейския съюз ще намерят начин да се справят с тази криза. Те вече разбират необходимостта от ограничаване на имигрантския поток. Ще бъдат променени и законите, и произтичащите от това действия на институциите. И то ще стане до броени месеци.
- Какво по-конкретно имате предвид?
- Ще започне депортиране на тези от бежанците, които не могат да докажат, че наистина са преследвани. Ще останат толкова, колкото европейските страни могат да приемат.
Защото вече е ясно, че тази толерантна политика към имигрантите се оказва пагубна за Европа. Виждаме как отново се вдигат стени и се въвежда граничен контрол - от Финландия до Испания. Навсякъде обществото масово се надига против досегашната късогледа политика на управляващите и тяхната свръхдемократичност и либерализъм. Защото това вече не е демокрация, а капитулация пред една чужда религия и култура. Затова съм оптимист. Всички тези неприятни сцени, които наблюдавахме пред катедралата в Кьолн, ще бъдат повратна точка в отношението на Европа към проблема.
А това ще има добър ефект и за България като външна граница на Евросъюза.
- Но при тази ситуация не става ли вече безсмислено всякакво членство в Шенген, след като виждаме отново бодливата тел по границите?
- Това ще бъде временно явление, докато Европа се прочисти от външните елементи. Или докато се прочисти от прекалено либералните си политици. Просто трябва да се простим с политици като Меркел и Оланд, които се опитват да се правят на по католици от папата.
- В това отношение източноевропейските лидери като че ли се държат по-адекватно?
- Нашите народи минаха през ада на тоталитаризма. Но пък именно заради това съхраниха някои самозащитни реакции и механизми, запазиха инстинктивно своите национални ценности. И затова сме по-чувствителни към подобни глобални миграции, и то от хора с друга религия и култура.
- Тези мерки на ЕС, за които говорите, няма ли обаче да доведат до още по-мощна вълна от ислямистки атентати?
- Не съм от хората, които правят връзка между имигрантската вълна и атентатите на ислямските фанатици. Последните бяха извършени от хора, които не идват от Близкия изток, а са родени като американски, британски, френски, белгийски и т.н. граждани.
Млади хора, родени и възпитани в Европа, но промити от исляма. Няма засега никакви факти за пряка връзка между двата процеса.
- Все пак не става ли дума за една организирана инвазия? Защото прави впечатление, че въпросните мигранти нямат документи, но имат джиесеми и доста дебели пачки...
- Тези хора не са бедняци. Бедният човек няма да стигне до границата на собствената си държава, защото няма пари.
За по-нататък да не говорим - таксите на каналджиите са известни. Това са хора от средната класа, които наистина бягат от войната и търсят убежище и сигурност в най-социалните държави - Германия, Дания, Швеция.
А най-богатите останаха в Турция, вече са си накупили имоти и чакат да мине войната. Така че Анкара донякъде изнудва Европа, че не може да издържа бежанците. Но главен интерес в крайна сметка от цялата тази криза имат САЩ, защото те отслабват икономически Европа, която е главният им конкурент.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com