Електронно правосъдие ще улесни съдии и граждани

Електронно правосъдие ще улесни съдии и граждани | StandartNews.com

България е на дъното в Европа по финансиране на съдебната система, но сред първенците по бързина на разглеждане на граждански, административни и търговски дела. Това стана ясно от Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието за 2015 г., представено от Еврокомисията. Данните коментира евродепутатът от ГЕРБ-ЕНП Емил Радев, който е член на правната комисия и на комисията по правосъдие и вътрешен ред на ЕП.

Информационното табло опровергава твърденията, че българската съдебна система е неефективна. Статистиката и данните ясно посочват, че българските съдии вършат своята работа професионално и не отстъпват на своите западни колеги, а гражданите могат да имат доверие в българското правораздаване. Необходими са обаче още средства в съдебната система с цел постигане на максимално добри резултати по всички критерии на Информационното табло, като например наличие на IT системи във всички съдилища.
Проблемът не е в съдебната система, а по-скоро в законодателната власт. По време на 42-то НС ГЕРБ внесе законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, който престоя година и половина в деловодството на парламента, без по него изобщо да се вземе отношение. С този законопроект ние предлагахме въвеждането на електронно правосъдие, като по този начин на всички страни в производството щеше да се даде възможност да се запознават с материалите по делото по електронен път, да подават искове и молби, свързани с делото, и др. За мен е необяснимо как след като през 2012 г. се въведе електронен запор, той все още не се прилага поради факта, че БНБ и Министерство на правосъдието не са издали нужните за това подзаконови нормативни актове. Това на практика лишава българските граждани от възможността да използват това значително облекчение, което би им спестило до 500 лв. само от наложените от съдебните изпълнители запори.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай