Доналд Тръмп най-вероятно ще смекчи политиката си в сравнение с това, което първоначално заяви.
Сега не е моментът, в който американската администрация да нанася допълнителни удари върху влошената икономика на Европейския съюз. Затова очаквам, че налагането на мита ще засегне само определени сектори. Ще има и преосмисляне на цялостната външна търговия на САЩ и на ЕС. Европа има немалък вътрешен пазар и ресурси за известна самостоятелност за некратък период от време. Това каза в ефира на Нова доц. Косьо Стойчев, ръководител на катедра "Регионална и политическа география" към Софийския университет.
Финансовият анализатор Преслав Райков посочи, че дори Тръмп да не смекчи политиката си, ефектите за Европа няма да бъдат толкова драстични и бързи. Това е напомняне за Стария континент, че САЩ ще гледа повече към бизнеса във външната си политика, допълни той.
„Със сигурност Европа има ходове, с които да парира евентуални мита и търговски политики, но не мисля, че целта на Тръмп е тази. По-скоро САЩ се оказаха в позиция, в която изпуснаха Азия от поглед. И в рамките на между 5 и 7 години Китай успя да напредне до такава степен, че Щатите не бяха готови да отвърнат и прибегнаха до протекционизъм. Той ще бъде краткосрочен и ще продължи до момента, в който САЩ не се върне на водеща позиция в глобалното състезание на технологии и икономики“, обясни Райков. Той смята, че „Европа не трябва да се подхлъзва“ и да отговаря с протекционизъм, а „да се осъзнае по-бързо“ и да намери пътя, за да „отговаря на това състезание“ с нови бизнес модели, иновации и политики. „Протекционизмът е състезание към нулата, няма печеливши и губещи“, посочи той.
Райков също смята, че ще има политика на протекционизъм към определени сектори, но ще има и определен ефект върху щатската икономика, която потребява доста вносни стоки. И допълни, че икономическата матрица в САЩ не предполага определени стоки, технологии и услуги да бъдат ефективни, ако се произвеждат там. „Те много ясно осъзнават, че външната търговия е ключова“, допълни още финансистът.
Стойчев обясни, че САЩ разполагат с технически механизми, свързани с контрола на външната търговия. Той посочи, че секторите, които са пряко засегнати в Европа, най-вече - автомобилната промишленост, са страдали още от времето на COVID кризата с доставката на компоненти. Стойчев допълни, че доставката на техниката със специален характер пък е силно локализирана в Китай, Тайван и други държави от Югоизточна Азия, които имат паритетна сила върху останалата част от света.
„Някои от политиките на Тръмп ще са свързани с релокация на част от компаниите и производствата на териториите на САЩ, защото днешното противостоене не е толкова за ресурси и достъп до тях, а за достъп до технологии и финансиране“, обясни Стойчев.
Райков смята, че Европа трябва да се върне в конкурентоспособността и да прилага по-адекватно инструментите в рамките на своите политики в ЕС, еврозоната и на локално ниво. Старият континент трябва да отговори със секторите, които са сила, а именно да се даде свободата те да работят, каза той. „Трябва да има отхлабване на регулаторната рамка, която Европа сама си наложи – климатичната неутралност и политиките за нулеви емисии, които затрудниха голяма част от бизнесите и ги поставиха в неконкурентна позиция спрямо Азия и Китай“, обясни Райков.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com