Джон Атанасов: Покрай всички машини не ползваме ума си

Баща ми беше истински българин, гледаше крави и патладжани, казва наследникът

Джон Атанасов: Покрай всички машини не ползваме ума си | StandartNews.com

От седмица синът на легендарния изобретател Джон Атанасов е на посещение у нас заедно с 13 деца и внуци от фамилията. Те участваха в тържествата по случай 110-годишнината от рождението легендарния инженер. Вчера в Музея на съобщенията бе валидирана пощенска марка, посветена на Атанасов. "Стандарт" разговаря с наследника на "бащата на компютъра" за делото на Джон Атанасов и за връзката му с България.

- Г-н Атанасов, днес в Музея на съобщенията бе открит кът, посветен на вашия баща. Вие участвахте и във валидирането на пощенска марка с неговото име. Как приемате това признание?

- Изключително се вълнувам, че присъствах на това тържествено събитие. Вече седмица съм в България и се наслаждавам на българското време, на храната и на хората - те са прекрасни. Аз съм четвърт българин, а баща ми винаги беше благодарен на българския народ за признанието и почитта, която му засвидетелства. Подарих на Музея на съобщенията няколко вещи - "първия му калкулатор", ръчното сметало на Джон Атанасов, което стоеше на бюрото до края на живота му, но той не го използваше кой знае колко често. Донесох и няколко уникални непубликувани досега снимки на моя баща. Преди няколко години подарих и картината, която му нарисува известният художник от Вашингтон Сими Нокс. Той направи два портрета на Атанасов - единият стои в зала "Космос" в Белия дом, а другият бе предоставен от българския президент на Музея на съобщенията в София. Тези фотографии и портретът ще дадат възможност на българите да видят баща ми такъв, какъвто аз го виждах приживе. Благодаря ви за искреното уважение, което оказвате на моя баща - той беше истински българин и дълбоко ценеше България.

- Какви са впечатленията ви от нашата страна?

- Чувствам се много поласкан от вниманието, което намирам тук. Да вървя по стъпките на стъпките на моя баща е изключително трогателно. Бил съм 8 пъти в България и сега обиколих много градове и навсякъде ми хареса. На всички места намирам нови приятели.

- Разгледахте и Велико Търново. Хареса ли ви старопрестолният град?

- Велико Търново е много интересно, вълнуващо, променящо се място и ние окуражаваме всички усилия, които са направени тук. За нас е голямо удоволствие да бъдем тук, защото смятаме, че е постигнато много. Кандидатурата за Европейска столица на културата е голяма възможност за града, в който има много интересни неща. В България има много красиви къщи, но все още не сме се решили да купим имот. Оглеждам се за къща някъде в страната, защо не и във Велико Търново или в Арбанаси, но първо трябва да убедя съпругата си да се съгласи. Аз лично и всички мои близки сме в България от почти седмица и за нас винаги е много емоционално и интересно да бъдем тук. Баща ми беше много интересен и бе запазил много от българските навици. Отглеждаше патладжани и други зеленчуци, гледаше и крави.

- Джон Атанасов дълги години води съдебни дела, за да бъде отчетен неговият принос към изобретяването на компютъра. Получи ли заслуженото уважение в САЩ?

- Да, Джон Атанасов получи нужното признание. Президентът Джордж Буш му връчи национален орден за заслуги в сферата на технологиите. Признанието дойде и по много други начини в САЩ и в България. Във вашата страна на него са кръстени училища, библиотеки, университетски институции. През 2003 г. българският президент учреди национална награда "Джон Атанасов" за постижения на млади български учени, работещи в сферите на информатиката и информационните технологии. Това е чудесна почит на неговото дело и постижения. В САЩ бяха публикувани и множество книги за неговите научни открития.

- Случвало ли се е да работите и общувате с български учени. Какво мислите за тях?

- Да, познавам редица ваши изследователи. Сред тях са акад. Кирил Боянов и акад. Благовест Сендов. Българската наука може да се гордее с плеяда светли умове. Младото поколение също се справя отлично. Предизвикателствата на днешния и утрешния ден са да държат пръста си на пулса на технологичното обновление, да подпомагат развитието и да правят велики изобретения в полза на България. Само преди два дни се срещнах с двайсетина млади български изследователи. Изненадан съм колко интересни неща правят. Пожелах им да работят упорито и да постигнат успехи, като пробивите на моя баща.

- През 1439 г. немецът Йоханес Гутенберг изобрети печатната преса и това се считаше за най-голямата технологична революция на всички времена. Джон Атанасов успя със своите изобретения да придвижи създаването на компютъра. Има ли място за сравнение между тях?

- Те са хора от различни епохи. Моят баща би казал, че всеки учен, който е стъпил на раменете на велики изобретатели и техните открития, може да постигне чудеса. Гутенберг извърши прехода от писмената към печатната култура, а моят баща помогна за прехода от аналоговия свят към дигиталния.

- Каква е разликата между старото поколение инженери като Джон Атанасов и днешните изобретатели?

- Смятам, че като цяло нещата са си същите. Тогавашните учени не са разполагали с толкова напреднали технологии като днешните, но пък тогава водеща е била индивидуалната мисъл. Всички сме чували за великите изобретатели като Томас Едисън, автора на автоматичния телеграф, Александър Греъм Бел, основоположника на телефонията, и моя баща. Сега изследователите могат да работят по-лесно и в екипи по цял свят и да обменят информация благодарение на интернет и социалните мрежи.

- Какво мислите, когато научавате за т. нар. интернет революции по света от типа на "Арабската пролет"? Тези трансформации станаха възможни благодарение на изобретяването на компютъра и по-късно и на електронната мрежа.

- Смятам, че промените като цяло са за добро, но не съм възхитен от абсолютно всичко случващо се. Например не използвам Фейсбук. Смятам, че хората са претоварени от комуникация - по телефона, по интернет и изобщо. Например те смятат чрез електронни калкулатори и често забравят да използват ума си. Не бива да забравяме, че най-великото изобретение всъщност е човешкият мозък.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай