Личните лекари искат държавата да им поеме специализацията
След 10 години 98% ще са над 50 г., алармира д-р Любомир Киров
Джипитата у нас са на път да се причислят към изчезващите видове. Причината е, че тези, които сега практикуват професията, остаряват, а младите не могат да специализират заради нормативни спънки. За това предупреди председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България д-р Любомир Киров.
4495 са джипитата у нас в момента. Над 50 г. са 67% от тях. Само след 5 години обаче лекарите над тази възраст ще са 89%, а през 2025 г. - 98%. Иначе казано, след 10 г. в страната ни ще има едва 74 джипита, които са под 50 г. Ако нещо не се промени,
пациентите ще трябва да лекуват нас
а не ние тях, обобщи д-р Любомир Киров.
Проблемите, които водят до застаряването при джипитата, са различни. Една от последните пречки, които се появиха, е невъзможността за специализация. Новите правила на Здравно министерство (МЗ) задължават медиците в практиките, както и болниците, да наемат на договор специализантите и да им плащат заплата. Разходите от 1000 лв. месечно са непосилни за нас, категорични са джипитата. Затова те искат промени в наредбата. Например държавата може да поеме този разход, обясни д-р Киров.
Голяма част от проблемите пред джипитата обаче са свързани с условията на работа. За поредна година от сдружението поискаха да се даде възможност на общопрактикуващите лекари да изписват всички медикаменти от списъка на касата без най-скъпите, които се отпускат с протоколи. Освен това да има по-гъвкави механизми за проследяване на хроничните пациенти. Например да се въведе базов пакет със задължителни изследвания за хронично болните, а останалите направления и възможности за прегледи да се използват по усмотрение на джипитата за всичките им пациенти. Също така да се изкарат в отделно перо прегледите за ТЕЛК.
Джипитата настояват и за прецизиране на правилата за
бонуси при труднодостъпните практики
Сега 2/3 трети от парите не се усвояват, каза д-р Селиме Карагьозова. Причината е, че често джипитата, които трябва да получат допълнителното финансиране, обслужват няколко населени места. Сред тях често има и град, който не се води за труднодостъпен район. Заради това те губят правото на допълнителните финанси. По този начин много колеги затвориха кабинетите си в селата, каза д-р Карагьозова.
6-годишните още
чакат за ваксини
Шестгодишните деца не са реимунизирани, защото няма ваксини. За това алармира д-р Селиме Карагьозова. Според нея вече втора година малчуганите на тази възраст пропускат по-голямата част от задължителните имунизации. Причината е, че в страната няма достатъчно ваксини. В края на миналата година всички шестгодишни трябваше да са реимунизирани, казаха от здравното министерство. Оттам обаче добавиха, че реимунизации за тази година чакат над 72 хиляди деца.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com