Двойни заплати ще решат проблемите в Спешна помощ

Двойни заплати ще решат проблемите в Спешна помощ | StandartNews.com

Не може едно джипи да взема 4000 лева, а нашите - по 1000, казва д-р Георги Гелев

София. Смъртта на млада жена взриви системата на Бърза помощ. Здравното министерство заяви, че ще уволни директора на центъра в столицата д-р Георги Гелев, а медиците излязоха на протест и хвърлиха оставки. Кой е виновен за проблемите и има ли решение, попитахме д-р Гелев.

- Д-р Гелев, оказвате ли натиск върху колегите си да протестират, както казаха от Министерството на здравеопазването?

- Това са долни лъжи, които целят личното ми очерняне. Хората сами се организират, аз видях екипа на първата линейка по телевизията.

- Много неща се изговориха срещу вас от МЗ, как ще реагирате?

- Чакам да видя ответната реакция, но в момента, в който се стигне до уволнение, ще търся правата си в съда.

- Ваша ли е вината за проблемите в Спешна помощ?

- Смешно е да се каже, че един директор е виновен за проблемите в цяла система. От 5 г. пиша писма до МЗ, за съжаление никой не им обръща внимание. Основният проблем, който имаме, са възнагражденията, които са доста по-ниски от тези на лекарите в болниците. На второ място е самата обстановка - едно е да работиш в измито, приятно помещение, затоплено, със сестра, с възможност да потърсиш помощ. Съвсем друго е да си сам в калта, в мазето, на тавана, да няма кого да попиташ, кой да ти помогне. Трябва да отчетем и враждебната среда от близките, които присъстват на мястото на инцидента - всеки разбира от медицина и дава съвети. Последният случай с починалата млада жена е доказателство за това. Там на лекарката се казваше, че жената трябва да бъде интубирана, дефибрилирана. Не може, след като ЕКГ-то показва права линия, да се прави повече.

- Защо линейката е била без дефибрилатор?

- Ние имаме 32 дефибрилатора и 88 линейки, когато МЗ не е закупило достатъчно, се получава така. Дефибрилаторът се инсталира в линейка, не се пренася. Когато се смени една линейка с дефибрилатор, тя се заменя с друга без. Но има 6 дефибрилатора, които могат да се вземат и да се сложат в линейките, които нямат. За тази цел има и разписана заповед. Колежката не е взела дефибрилатор, защото е педиатър, а при деца той почти не се използва. Това е нарушение на вътрешните ни правила и затова ще има санкция. Въпреки липсата на дефибрилатор, тя е имала всички необходими неща за спасяване на човешки живот. Не е вярно, че лекарката е нямала кардиограф - имала е, има и кардиограма.

- Защо, когато има 30 линейки с дефибрилатор, не се ползват само те?

- Защото е невъзможно. В провинцията винаги колата е заредена, защото има една линейка с един екип - той работи 12 часа, след това застъпва следващият и край. Но в София има 4 смени, за които се ползват около 40 линейки. Всеки екип е с отделна кола, защото много често единият не се е прибрал от адрес, когато му свършва смяната, за да даде колата на следващия. Освен това трябва да имаме готови резервни коли, защото по време на работа някои катастрофират или се повреждат. Тогава друга кола тръгва и прибира екипа. Абсолютно невярно твърдение на министъра е и че съм заключил дефибрилаторите! Това е уред, който всеки един от работещите ползва. То е просто лъжа.

- Имаше обвинение, че са манипулирани данните в случая на Елизабет, така ли е?

- Действително има поправен час на пристигане на линейката на адреса, тя е в хартиения картон, който ние пишем в центъра и е неофициален документ. В ХХI век имаме джипиес разпечатка, която посочва точно кога и откъде е тръгнал автомобилът, къде е пристигнал и в колко. Там не може да има лъжа, защото аз не мога да манипулирам сателит. Но инспекторите не са се съобразили с това, защото явно проверката трябва да е тенденциозна и да има санкции.

- Кой взема повече - счетоводителите или лекарите при вас?

- На фона на многото незаети бройки се получава, че средно месечно хората получават около 25% допълнително материално стимулиране. Цитираните заплати на счетоводителката от 2200 лв. и 1700 лв. на началника на автопарка са с това ДМС за три месеца. Един лекар получава 850 лв., а главният счетоводител - 1100 лв. Но когато се сложи ДМС, заплатите се увеличават с 25% отгоре. Отделно лекарите получават средства за нощен и извънреден труд. Има лекари, които вземат повече от счетоводителите и от мен, защото работят много.

- Вярно ли е тогава, че заради това ДМС не назначавате нови, млади хора, които идват?

- Тези думи са, за да се създаде настроение у хората и да кажат - ето, какво прави този гаден директор. Постоянно има обяви за свободните места, но от началото на годината досега няма постъпило нито едно заявление за работа на лекар. Единствените молби са за шофьори, не мога да назнача 220 шофьори, след като имам 90 лекари.

- Има ли графици, каза се, че няма?

- Имаме не един, а три графика. Предварителен месечен, ежедневен и отработен. Съжалявам за неграмотността на проверяващите.

- Много или малко са 30 души на около 450, колкото реално работят?

- Не всички 30 души са администрация, дори склададжиите са казали, че са администрация. Имам 5 счетоводители, двама души човешки ресурси, един деловодител, юрисконсулт - общо 14-15 души. Просто устройственият правилник не позволява къде другаде да сложим помощния персонал. В администрацията е сложен дори домакинът на една база, която имаме.

- Бърза помощ става все по-бавна, защо?

- Така е и всеки го признава. Средно статистически един екип при нас прави около 10-12 повиквания на смяна от 12 часа. Има пикови смени, когато натовареността става и 14-15, моят личен рекорд е 19 адреса. За да ги изпълниш в столицата, трябва да минеш 300 км, толкова прави един таксиметров шофьор, но без такъв стрес.

- От всички тези адреси, които се падат на един лекар, колко са спешни?

- От около 140 хил. повиквания годишно, 30-35% са приети в болница.

- Ако се даде определение за спешни и неспешни пациенти, това няма ли да реши проблема?

- Целият свят иска това да се определи, но е невъзможно. Защото има хора, които неглижират състоянието си и не дават сигнали за спешно повикване, а трябва. Има други, които от най-малкото съобщават, че всеки момент ще умрат. Единственият вариант да се поемат след махането на неотложната помощ в поликлиниките е спешната помощ.

- За да не бъде толкова бавна Бърза помощ какво тогава може да се направи?

- Имаме стоянки и бази в 4 поликлиники, както и стаи, където да отидат екипите. Освен това имаме стоянки в Пета градска и "Св. Анна", филиал в "Ботунец", в "Нови искър" и в Банкя - общо 10 с нашия център. Тези филиали са правилно разположени, но линейките не могат да влязат в тях, защото постоянно са на адреси - липсват кадри.

- Колко екипа трябва да има, за да се попълнят стоянките и всичко да функционира нормално, да няма закъснели линейки?

- Ако се спазва европейската норма и приемем, че София е около 2 млн., трябва да бъдат около 85-90 екипа на смяна. Тук промениха стандарта и стигнахме до 60, които пак ги няма. В щата ни броят на екипите е 36, но и тях ги няма. Реално медицинските екипи в София са около 15, днес са 12 на смяна, заедно с трите филиала стават 15. Отделно има един, който кара трупове, друг - републикански консултанти. Но това в МЗ явно не го знаят, защото в парламента казаха, че лъжем с броя на дежурните екипи.

- Защо всички тези проблеми не се решават от години?

- За да се наберат нужните екипи, трябва да се увеличат заплатите минимум със 100%. Устното обяснение, което получаваме обаче, е, че няма пари. Но не може едно джипи да получава 4 хил. лв., а нашите хора - 1000 лв. при тази свръхнатовареност. Джипито не желае да работи нощем, не се сдружава и не дава дежурства.

- Колко е заплатата на хората тук за година?

- 5 млн. лв. за година. С 10 милиона ще имаме възможност за прилична заплата, която да направи работата тук примамлива. Болшинството млади лекари не разполагат с гарантирани приходи и при 2000 лв. заплата биха работили тук, докато натрупат опит, а после ще отидат в болница.

- Как се чувстват хората, които работят тук?

- Доста изтерзани, те са уморени физически, амортизирани. Лошото е, че не получават това, което искат. Остойностяването на труда им е изключително изкривено.

- Дори хората да не напуснат, още колко време ще имаме Бърза помощ без промени в заплащането?

- С всяка изминала година при нас персоналът пада с около 10 души. Така ще е, докато накрая останат пет линейки и всеки трябва да се спасява поединично. Това не мисля, че трябва да се казва държавен ангажимент. Отпреди пет години съм казал, че трябва 100% увеличение на заплатите. На всичкото отгоре при януарското повишение на заплатите на нас дадоха 8,5%.

- МЗ обясниха, че е така, защото заплатите ви са били по-ниски от минималните прагове и парите са отишли там.

- В провинцията праговете са достигнати, защото се назначават не лекари, а фелдшери. Освен това ние, работодателите, бяхме срещу минималните прагове, които се приеха. Но те важат само ако се разпространи от министъра на труда, а той не ги разписа, защото малките болници щяха да фалират или да увеличат дълговете си. Така че дори няма нужда да изпълнявам тези минимални прагове.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай