- Олигарси и политици с парола: Не съм виновен
- Кусурът на Прокопиев бил плахо предложение, на Бобоков - подкрепа за достойните
Седмицата мина под общата парола: Не съм виновен. Досега общият фронт на обвиняеми олигарси и политици бе насочил изстрелите си срещу кабинета, но сега вече на мушката е и прокуратурата. Както гръмко бе изречена от олигарха Васил Божков, така паролата продължава да се повтаря от всеки в отбора на обвиняемите. Ако се вярва на емоционалните им пледоарии в съда, пространните им изявления пред следствието и сълзливите им тв интервюта, ще се окаже, че в държавата обвиненията са застигнали само невинни жертви, а главният виновник е обвинителят. Да разгледаме с примери огледалния свят, в който живеят обвиняеми и подсъдими.
"Невинен съм, говорих в Тристранката"
1. Разградският медиен бос Иво Прокопиев се изправи в събота пред съда за неизгодната сделка с 33-те процента от "ЕВН България Електроразпределение" АД. Заедно с него обвиняеми са още трима от фирмата му "Булброкърс", както и двама бивши министри Симеон Дянков и Трайчо Трайков.
Според защитата на Прокопиев, той е повече от невинен, защото единственият му кусур е, че дал предложение за продажбата по време на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Нещо повече - това предложение било направено от него, за да даде допълнителни аргументи в полза на министър-председателя Борисов, който публично преди това изказал същата теза.
Ефектната опорка, че Прокопиев е заплашен със затвор заради едно невинно публично изказване, сигурно кипва кръвта на цялата градска десница, но преките и косвени доказателства, изнесени от прокуратурата, говорят за нещо, което не е безобидно.
Според обвинителите продажбата е станала по неизгодна цена на акциите на Българската фондова борса през декември 2011 г. и е ощетила хазната с близо 21 млн. лв. А в нарушение на Закона за приватизацията, "Булброкърс" е участвала като довереник и посредник както от страна на държавата в лицето на Агенцията за приватизация, така и от страна на мажоритарния собственик ЕВН Австрия. Парите от продажбата пък отишли вместо в Сребърния фонд, в специално създадената Държавна консолидационна компания и така били ощетени българските пенсионери.
"Търгувам само с масла, не с влияние"
2. Русенският мастит бизнесмен Пламен Бобоков, обвинен заедно с брат си за незаконен внос и износ на отпадъци, тази седмица се сдоби с ново обвинение - за търговия с влияние.
Прокурорът по делото обясни как има доказателства, че колегата му от Русе Николов отправил молба към най-богатия бизнесмен в региона да лобира пред влиятелните си приятели, за да стане окръжен прокурор на Русе.
Защитната теза на Боковов, която той пламенно разви по телевизията в неделя, беше дори по-невинна и от тази на Прокопиев. Търгувам само с масла, не с влияние, каза Бобоков. И обясни, че става дума просто за подкрепа на един кадърен професионалист, който щял да възвърне справедливостта в града. А това си било направо благородно.
Нещо повече, оказа се, че бизнесменът помагал и на дипломатите ни, като преговарял лично с президента на Либерия и в прослава на България се готвел да вземе на концесия най-голямото пристанище там.
Всичко това звучеше национално отговорно до момента, в който той чистосърдечно призна за малкия, но съществен факт, че се е сдобил предварително с решение на ВАС, още неподписано от съдиите, за либийския танкер БАДР, и то не от друг лобист, а от президентския съветник Пламен Узунов.
"Не съм олигарх, защото не съм собственик"
3. Освен напълно невинен, Валентин Златев се оказа и обиден. Понеделник бе неговият ден за среща със закона. За първи път недосегаемият Златев, който дава интервю веднъж на петилетка, бе дружелюбен и направо бъбрив пред следствието.
Така и не каза по кое дело е разпитван като свидетел, но дълго и широко обясни, че ще съди всеки, който петни името му. Ясно визираше лидера на НФСБ Валери Симеонов, който две седмици го споменава като "следващия". Никой не можел да го нарича олигарх, защото не бил собственик на "Лукойл". Нищо незаконно не е направил, затова и не се притеснява, че ще го подведат под съдебна отговорност. Въпреки това обаче останаха съмненията, че разпитът на петролния бос е свързан както с познанството му с Бобокови, така и с присъствието му в милионерския списък на гърба на снимката в дома им. За лош късмет на Златев в сряда белята от калпавия строеж на тунела "Железница" отново повдигна въпроса има ли той нещо общо със строителя "Джи Пи Груп".
"Нямам тревоги, брат ми е с висок морал"
4. Нямам никакви притеснения. Така отговори във вторник бившият министър на вътрешните работи в служебния кабинет на Радев Пламен Узунов по повод поредицата от чатове за лобизъм с Пламен Бобоков.
Увереността му обаче спихна, когато ден по-късно облаците върху главата му се сгъстиха. Прокуратурата обяви, че фирмата на брат му Ангел имала договор за 6000 лева месечно с петролната компания на Бобокови. Узунов защити роднината си като човек с висок морал, на когото се доверяват десетки големи фирми, и хвърли вината върху медиите, че са почнали безпрецедентна атака срещу него. Думите му обаче не стигнаха, за да опровергае съмнението, че е бил консултант във фирмата на Ангел и като такъв също е получавал пари.
"Не съм виновен, а репресиран"
5. В отбора на големите невинни се присъедини в сряда дори обвиняемият Лютви Местан.
Отнел живота на 6-месечно бебе при адска катастрофа, проваленият политик вместо да се разкае, също взе да се кълне, че не е виновен, а репресиран. Защитната му теза преповтаря горните играчи - държавата го преследва, даже реже клони на дървета, за да замита следи. В неговия случай съдбата се намеси преди прокурорите. Затова и воплите му не намериха съчувствие дори сред отборните играчи.
"Корупция има само при управляващите"
6. Финалният щрих на картината с невинните сложи триумфално президентът.
Изяви се като човека, който по конституция не може да е нито виновен, нито разследван. Според него шумно се преследвали неудобните - т.е. хората на президента, а тихо се прикривали виновните - разбирай близките на премиера. След "Узуновгейт" обаче думите му няма как да хванат декиш. Затова и Радев реши да играе ва банк. На принципа най-добрата защита е нападението, президентът насочи отровните стрели към прокуратурата, наричайки я пристрастна и противопоставяйки я на съда, който по думите му единствен бил независим. В усилията си да прикрие гафовете на съветника си, Радев дори даде ново определение за търговията с влияние. Тя била корупционна практика, само когато била "материализирана от обществените поръчки на властта".
Истината няма как да бъде открадната
Колкото и да се вживяват в ролята на невинни, действията на олигарсите и политиците сами ги опровергават. Срастването на бизнеса с държавата е определението за олигархия - независимо дали става въпрос за лобизъм при покупка на акции, пускане на танкер, назначаване на дипломати или осигуряване на монопол. И няма как да кажеш "не съм виновен", когато светът ти е изграден от кражба на пари, кражба на съдби и кражба на демокрация. Виновният не може да бъде обвинител. Истината няма как да бъде открадната.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com