Докога България ще плаща чужди сметки

Докога България ще плаща чужди сметки | StandartNews.com

Готов съм на дебат с Борисов и Дол, казва лидерът на ПЕС и БСП Сергей Станишев

- Г-н Станишев, остава по-малко от месец до евровота, а процентните разлики между БСП и ГЕРБ у нас, както и между ПЕС и ЕНП в Брюксел продължават да са малки. Ще успеете ли да извоювате двойна победа като лидер?

- Европейските избори не са футболно състезание, а избор за пътя на развитие на Европа и на всяка една страна. Нещата са изцяло в ръцете на гражданите на ЕС, в това число и на българите. Ние имаме важна роля, защото 10 години Европа се управлява от ЕНП. Тяхната политика в интерес на големите корпорации, все по-антисоциална, се налага както в Брюксел, така и в страните членки от представители на десницата. В България най-ясен носител на тази политика беше социалният геноцид, наложен от Дянков - любимец на Борисов почти 4 години. Тази политика срива доверието на хората в държавата и в европейските институции, които все повече се отдалечават от реалните проблеми на гражданите. Хората казват: добре, ЕС наля 1 трилион и 600 млрд. евро, за да спаси банките, но никой не мисли за нас. В Европа безработицата достигна 26 милиона. В България се увеличи за 4 години управление на ГЕРБ с 400 000. Как да имат доверие? Затова не става дума кой кого ще бие в мача и ще развява знамена, а дали искаме статуквото в Европа да продължи, или да се промени. Статуквото е ЕНП, а промяната е ПЕС. В България тази промяна трудно, мъчително, но я реализираме последните 9 месеца.

- Един от предизборните слухове е, че леви и десни "горе в Брюксел са се разбрали" кой да е бъдещият президент на Европейската комисия, така ли е?

- България живее от слухове, както се казва, но няма нищо реално в това. Голямата разлика между предишни европейски избори и тези е, че всяко политическо семейство излиза със свой водещ кандидат, който е и претендент за ръководител на правителството на Европа - ЕК. Социалистите избраха Мартин Шулц с огромно мнозинство, за разлика от подкрепата, която получи Юнкер от самата ЕНП - много по-малка отколкото се очакваше. И ние сме с ясна позиция - този път решенията трябва да се вземат не зад закрити врата, събрали се министър-председателите, правят някаква сделка. Този път трябва да бъде чут гласът на хората. Това е новото в състезанието - персоналният избор кой кандидат хората харесват повече. Нашият кандидат Мартин Шулц е с много силни позиции не само защото иска нова Европа, социална Европа, която създава работни места, прави инвестиции. Но и защото защитава в много случаи с конкретни действия и позиции интересите на България, когато те са аргументирани и справедливи. Именно той ясно заяви позиция за двойния стандарт, който Европа прилага за членството на България в Шенген. Каза пред Европейския съвет: Нали членството в Шенген има конкретни критерии. Така ли е? Така е. Нали всички признават, че България е изпълнила тези условия? Така ли е? Така е. Е, когато те са изпълнени, няма основание да се поставят нови допълнителни политически изисквания и критерии, за да се обслужат политически интереси в други страни членки. Това не е справедливо и не е европейско. Така че няма такава сделка, нещата са този път в ръцете на хората.

- Но ще се съгласите, че първият телевизионен дебат между вашия кандидат за президент на ЕК Мартин Шулц и Жан-Клод Юнкер - номинацията на ЕНП, премина в по-леки принципни спорове в духа на проевропейски консенсус. Защо?

- Първо, това не беше истински дебат. Истинските като формат на дебат предстоят. Това беше едно събеседване, а не истински политически двубой за различните визии и алтернативи. Трябва да се има предвид и друго - до 17 април Мартин Шулц беше и в ролята на президент на Европейския парламент, което задължава към различно поведение. Убеден съм, че сега по време на кампанията той ще излезе с много по-ясни и категорични позиции. Но и дотук каза много неща - че Европа се нуждае от дълбоки промени. Шулц много ясно застава зад платформата, която ПЕС прие за нова, социална Европа. В нея първата от 10-те точки, които сме приели като наши проекти и приоритети, са работните места, в това число младежката заетост, младежката гаранция. ПЕС, намирайки се в опозиция, успя да извоюва 6 млрд. евро за програми за младежка заетост и е поела ангажимента за значително увеличаване на този ресурс, в това число и за България. Тепърва ще видите Мартин Шулц като човек, който прави кампанията.

- А може ли и в България да предизвикате подобна пробългарска обща платформа за разговори с другите политически лидери?

- Обща платформа не може да има. Защото има две различни виждания, две различни политики. Политиката на десните, на ГЕРБ в България и ЕНП е да докарат на нула бюджетния дефицит и нещата се оправят от само себе си. Междувременно да орязват всички социални разходи, защото са им твърде скъпи. Затова не може да имаме обща платформа. Би трябвало да имаме обща платформа, когато става дума за българския интерес, но виждах по времето на моя мандат как ГЕРБ постоянно клеветиха България. Виждам го и сега. Давам ви последния пример, който ме възмути дълбоко - на изпроводяк Европейският парламент прие така, на крак, в последния ден една резолюция, инициирана от ЕНП, в която се призовава да се спре реализацията на проекта "Южен поток". Аз съм възмутен от това, защото по същество предлагат да се накаже България, затова, че Русия и ЕС имат спор около Украйна. Е, докога България трябва да плаща чужди сметки? Нека отговорят петимата депутати от ГЕРБ, които са били там защо са гласували "за" резолюцията и срещу интересите на България. Кого обслужват? Не искат ли тук да се реализира инвестиция за милиарди, която ще създава работни места, ще създава обороти, ще се плащат данъци и, която ще диверсифицира доставката на газ за нас, защото веднъж - 2009 година преживяхме газова криза? Две седмици бяхме без газ, заради конфликт между "Газпром" и Украйна. Никой не ни компенсира. Тогава казаха: ще правим диверсификация. Аз подписах проекта "Набуко", но казах, че за да се случи, е необходимо ЕС да се ангажира и финансово с мостово финансиране. Това не е чисто търговски проект, ако говорим сериозно за диверсификация. Какво се оказа, след като не се направи това? "Набуко" ни заобиколи и се разпадна като проект заради търговски, а може би и други интереси, но никой не попита България. А сега ни казват: не правете и този проект. Докога? Ние трябва да защитаваме българския интерес.

- Какви ще бъдат последиците за България от тази резолюция? Склонен ли сте да я наречете предизборен ход на десните партии?

- Да, виждам в това чисто предизборна акция. Да пришиват "Южен поток" към цялата тази ситуация е абсолютно неприемливо. Още повече, че ние сме заявили позиция, че сме "за" политически диалог и "за" политическо регулиране на тази криза. Тя е остра и от продължаващата конфронтация и нагнетяване на негативна реторика, обвинения, действия се влиза в една спирала, която води към много негативни сценарии, както за ЕС, така и за Русия дългосрочно погледнато. България най-малко е заинтересована от подобно развитие на нещата. Защото ние сме тук в този регион за разлика от други страни. От тази студена война, икономическа ли ще бъде или политическа, ние ще пострадаме много повече от всички други.

- Да очакваме ли дебат между вас и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов?

- Честно казано не съм оптимист. Аз съвсем добронамерено отправих покана към г-н Борисов, защото смятам, че е редно, след като по неговите собствени думи тези избори имат и европейско и национално значение и всички разбират, че както в Европа големият двубой е между ПЕС и ЕНП, така в България, голямото противопоставяне е между БСП и ГЕРБ. Лидерите на тези две политически сили трябва да застанат един срещу друг пред очите на българските граждани, да заявят своите виждания, позиции и приоритети. Не е вярно това, което той твърди, че нямало арбитър. Арбитърът са хората, които могат да си направят изводите и имат право да направят своя избор.

- А с президента на ЕНП Жозеф Дол?

- Разбира се, че съм готов. Ако бъдем откровени, в момента интересът е концентриран около кандидатите за поста президент на ЕК. Това са най-ярките дебати и се надявам и се обръщам и към българските медии, и към обществената телевизия, и към частните телевизии, и към вестниците дебатите между Мартин Шулц и Жан-Клод Юнкер да бъдат отразени в България. Това, което мислят и искат да направят тези двама лидери, има пряко отношение към развитието на България и хората у нас трябва да знаят позициите им.

- Лидерът на "България без цензура" Николай Бареков ви призовава за телевизионен дебат и каза, че ще ви разгроми. Ще приемете ли?

- Ясно е, че голяма част от малките партии се стараят да постигнат ръст, съпоставяйки се с големите. Оттам идват и постоянните покани за тези минидебати. Защото когато има противопоставяне и съпоставяне Бареков - БСП, други партии и БСП те по този начин привличат внимание към себе си, елементарна тактика на кампанията.

- Борбата с монополите и юздите на банките са част от основните послания в манифеста на ПЕС. Както и изравняването на минималните заплати за целия ЕС. Как ще приложите тези мерки на практика? Колко време ще ви е необходимо?

- Борбата с монополите вече се води от правителството на Пламен Орешарски и от българския парламент - партиите, които застават зад правителството. Давам ви последните два примера. Приеха се промените в Закона за потребителския кредит. Никой не може да отрече, че най-сетне са защитени много по-добре интересите на клиента, потребителя. Премахната е наказателната такса за погасяване на кредит, което дава гъвкавост и много други промени, които защитават интересите на потребителя от произвола на силния и това е добре. Имаше обаче не малко съпротива. Другият пример - законодателните промени, които засягат работата на търговските вериги. Масово малки български производители и доставчици са се оплаквали и се оплакват от произвол, че не са в равнопоставено положение и им се извиват ръцете постоянно. На първо четене вече е приет този закон. Ще бъде приет и на второ. Сега се прави подготовка на промените в закона. Ами отношенията с ЕРП-тата? Те също са част от тази политика, защото ние уважаваме инвеститорите, но първото условие е законовото. Не може за това, че имат спорове с ДКЕВР, да отказват да плащат на НЕК средства, които са реално дължими. В коя европейска държава позволяват това да се прави? Това са три конкретни примера на политика, която е точно това, което е записано в Манифеста на ПЕС. Освен това забравихте ли, че се прие закон, който ограничава офшорните компании в България? Един бивш министър на вътрешните работи, не от БСП, а от десницата, написа във Фейсбук нещо, което аз споделям изцяло, че това е най-антикорупционният закон, приеман в България.

- Къде е балансът между русофилските настроения при вашите симпатизанти и говоренето на министрите от кабинета?

- Всяка страна има своята история и своите интереси. Кой е за нас ген. Гурко - освободител. Защото Руско-турската е освободителна за България. Не само че ставаме независима държава, но и нещо повече - българската конституция, чиято 135-годишнина чествахме преди седмица, е написана като основа от руски експерти. Това е временната администрация и взема за модел една от най-прогресивните конституции в Европа от онова време - белгийската. Това е исторически факт и за огромно мнозинство от българите, не само на членове и симпатизанти на БСП, исторически ролята на Русия е именно на освободител от турското робство за нас и винаги ще бъде така. Никаква политическа конюнктура или русофобие няма да променят това отношение и много добре го осъзнаваме и това се отчита и в политиката на кабинета. Освен това ние имаме съвсем конкретни интереси. Обявили сме се против икономически санкции, защото България ще пострада много от тях. Ние имаме 10 млрд. оборот от търговия с Русия. Ние зависим от газовите доставки и не само, нефтените доставки също са от Русия. Нашият туризъм се развива в не малка степен от туристи от Русия и Украйна в това число. Ние не сме заинтересовани два славянски народа да бъдат тласкани към един траен конфликт, защото първата отговорност на политиците и руски, и украински, и европейски, и американски е животът на хората там на място, независимо дали са българи, украинци, руснаци. Тук идва другият аспект на политиката, че за разлика от много други страни в Европа ние имаме етнически българи, наше малцинство от 25 хиляди души минимум. Първата грижа на българската държава е да се създадат условия и гаранция за техния мирен, спокоен живот, за развитие на тяхната идентичност и техните връзки с България. Това го заявяваме ясно и високо и в Брюксел, и в София. Мнозина в Европа и не знаеха, че има такъв казус, защото има голямо невежество сред политици в ЕС. Не можем да им се сърдим, те не са от този регион, не го познават, но ние трябва да си казваме това, което е важно за нас и да го отстояваме като интерес.
Няма разминаване в политиката. Аз критикувах Кристиан Вигенин не заради това, че отиде в Киев, правилно отиде. Той отиде за защити българите. Отиде ден, след като Върховната рада на Украйна прие решение, отменящо закона за регионалните езици, а това пряко засяга българите и настоя това да бъде преразгледано. В деня след неговото посещение изпълняващият длъжността президент Турчинов наложи вето на това решение. Само че Вигенин не го представи и не го разбраха повечето българи, че за това е отишъл, за това и се е срещал с българската общност там. Кой разбра това? За това го критикувах.

- Сравнението ви на Крим с Кърджали предизвика реакция от лидера на ДПС Лютви Местан и от опонентите ви от ГЕРБ. Още ли давате Родопите за пример с аналогична ситуация?

- Това, което казах беше, че говорейки за една или друга ситуация в друга страна, трябва да премерим такива прецеденти как може да се отразят на нас.

- Охладняха ли отношенията на БСП с ДПС след прословутото кафе в Кърджали между лидерите на ДПС и ГЕРБ?

- Ние сме в партньорство с ДПС с ясен мотив и ясна политическа кауза. Застанахме зад програмата на правителството, която в огромната си част - 80% сигурно, е предизборната програма на БСП и с ясното съзнание и отговорност пред страната да я освободим от игото на една групировка, която за 4 години беше окупирала и плячкосала държавата, обезсмисли институции и превърна държавата в несправедлив инструмент за лична разправа и политически цели. Всички много добре знаят това и се надявам да не са го забравили, защото тази опасност не е преодоляна. Затова заедно с ДПС сме зад правителството и, докато то изпълнява програмата, която е основа на нашето сътрудничество, БСП ще подкрепя правителството.

- Помага ли ви в кампанията или напротив фактът, че БСП е мандатоносител в момента и вие лично номинирахте премиера Пламен Орешарски за поста преди година?

- Нито помага, нито пречи. Правителството си работи. В ненормална политическа среда с обсади на парламента, уличен натиск, медийно плюене, протестъри и какво ли не това правителство за 9 месеца възстанови някаква нормалност в държавата. Започна да се разплаща с бизнеса, да връща ДДС, премахна много лицензионни, разрешителни режими и бюрократичен произвол, охлаби примката на врата на бизнеса и в същото време започна социално размразяване, от първия ден на своето съществуване и така 9 месеца. Плюс това има ясна антимонополна политика. Надявам се хората да разбират, че основен европейското значение на тези избори, те си имат и своето национално значение. За да продължи правителството с по-голяма решителност, енергия и самочувствие това, което е започнало да прави, трябва да му се даде подкрепа. И те са хора и имат нужда да знаят, че хора стоят зад тях реално, не социология, а реални избиратели.

- Имате ли критики към кабинета и в каква посока?

- Имам. Винаги може да се направи повече и това е съвсем естествено. Ние не сме самодоволни и самовлюбени, напротив. По много неща очаквам по-голяма динамика в реализация на нужни и необходими реформи, в областта на икономическото развитие и създаването на работни места. Поели сме сериозни и тежки ангажименти и това не става с магическа пръчка, но трябва още по-голяма концентрация на усилия и в облекчаване на административния рекет и произвол към бизнеса и в грижата за хората, за тяхното ежедневие и разбира се в комуникацията на правителството. Много неща, които са се случили, не стигат до знанието на хората и не са ги чули. Това означава, че има какво да се иска именно от тази гледна точка. Правителството трябва да бъде генератор на новини, не само да прави нещата, което беше и моя слабост като премиер, а и да ги довежда до знанието на хората, за да могат да осъзнаят, че това се прави за тях в крайна сметка.

- Опозицията иска предсрочни избори, лидери на извънпарламентарни партии - също. В кой момент вие бихте поставили въпроса за оставката на правителството? Залог ли са за стабилността на кабинета резултатите от евроизборите?

- Във всеки един момент, в който видя, че правителството вече не изпълнява тази мисия, за която е избрано и БСП не може да гарантира нейното изпълнение. Няма обаче да правим избори, за да угодим на интереса на една или друга политическа формация, която е недоволна.

- Водите листата на БСП, но сте казвал, че няма да ставате евродепутат. На тази позиция ли сте още? Не се ли притеснявате, че това се тълкува като подмяна на вота?

- Не, не се притеснявам, защото съм го казал ясно и категорично, далеч преди тези избори. Казах, че моето участие в листата е знак към БСП, към нашите симпатизанти и избиратели за важността на тези избори. Защото се е случвало БСП да проспи европейски избори, да не излезе да гласува, защото им изглеждат далечни и неразбираеми и маловажни. Те не са маловажни, имат своето голямо значение.

- Колко евродепутати ще има БСП след 25 май?

- Колкото кажат българите.

- Затворили сте вратата на АБВ за "Позитано" 20, но Ивайло Калфин казва, че мястото на техните евродепутати е в ПЕС. Ще ги приемете ли?

- Нямам намерение да се занимавам с АБВ повече. Те са друг политически проект, замислен отдавна и реализиран в труден момент за БСП. Това е удар в гръб. Тези дни чух израз на един социолог, който каза: "В момента, в който свършиха протестите и ГЕРБ започнаха да спадат, да се обезсилват и да се роят, АБВ им подадоха кислородна маска."

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай