До една година ще победим джихадистите

До една година ще победим джихадистите | StandartNews.com

Тяхната философия е чужда на иракския народ, казва посланик Асад ал Самарай

Н.Пр. г-н Асад ал Самарай е посланик на Ирак у нас и доайен на Съвета на арабските посланици в България. Той коментира пред "Стандарт" ситуацията в своята държава след избирането на ново правителство, начело с Хайдер Абади, както и помощта на София в борбата на властите в Багдад срещу джихадистите от "Ислямска държава".

- Ваше превъзходителство, новото правителство на Ирак пое неотдавна властта в сложна и трудна обстановка, след като джихадистите от т.нар. Ислямска държава /ИД/ завладяха иракски територии. Какво ще прави кабинетът на премиера Хайдер Абади?
- Мисля, че опасността от джихадистите малко се пресилва. Това може би произтича от преувеличения в медиите брой на бойците в тази организация. През 2006 г., когато бях кмет на град Самара, САЩ смятаха, че броят на терористите от "Ал Кайда" е около 25-30 хиляди. Тогава бе създадена иракската Ас Сахуа войска. Това е армия, формирана от местни хора от племената. Ас Сахуа наброяваше около 60 000 бойци. Те успяха да победят "Ал Кайда", чийто наследник е така наречената Ислямска държава. Тя се създаде в рамките на "Ал Кайда", но по-късно се отцепи от нея. С насилие джихадистите принудиха някои хора да се присъединят към тях. Но щом властта в Ирак започна интензивна офанзива, мнозинството от местното население в териториите, където действа "Ислямска държава", ще се отдръпне от нея, защото философията на джихадистите е чужда на иракчаните.

Те не искат тя да определя живота им

- Кога джихадистите могат да бъдат победени?
- Ако няма външни фактори и условия за продължаване на конфликта, в рамките на година терористите ще бъдат победени.
Наближаващите президентски избори в САЩ през 2016 г. обаче могат да ускорят или да забавят решаването на проблема. Иракчаните сега са много обединени в борбата срещу "Ислямска държава", защото разбраха каква опасност е тя за тях и за страната. Искам да напомня, че земята на Ирак бе арена на битки между държавите в региона. На наша територия воюваха всъщност две големи сили в региона - Саудитска Арабия и другите държави в Залива и Иран. По тази причина създаваната сега под ръководство на САЩ обединена коалиция, включваща и тези държави, има голямо значение. Затова съм оптимист и смятам, че новото иракско правителство ще успее да се справи с проблема, предизвикан от джихадистите.
- Това е обнадеждаваща прогноза, но ще бъдат ли достатъчни само досегашните въздушни удари срещу силите на джихадистите, за да бъдат те победени?
- Не, това не е достатъчно. Трябва и наземни действия. Бойците на "Ислямска държава" не стоят в бази и на определени места, та да бъдат унищожени само с въздушни удари. Те са пръснати сред местното население. Затова сега

правителството в Багдад създава национална гвардия

с местни структури от доброволци срещу джихадистите. Защото местните хора познават най-добре районите на действие на джихадистите и могат да действат ефикасно срещу тях.
- Какви други стъпки предприе новото правителство?
- То дойде на власт неотдавна. Две от министерствата дори още нямат министри. Първата стъпка на правителството бе да издаде заповед за спиране на въздушните нападения на иракските въздушни сили срещу градове, в които има присъствие на джихадисти. Така местните хора, които избягаха от там, ще се почувстват по-спокойни и ще се завърнат в жилищата си. Това ще създаде условия и за формиране на националната гвардия, която да брани от терористите своите градове и селища.
- Това е пътят към сигурността. А какво се прави за решаване на икономическите и социалните проблеми проблеми?
- Ирак е богата държава с големи ресурси. Нашият нов бюджет е в рамките на 120 милиарда долара. Една трета от него ще бъде изразходван за икономическо и социално развитие. Ако се подобри сигурността в Ирак, със сигурност ще има скок в развитието.
- България подкрепя усилията за стабилизиране на Ирак. Скоро бе съобщено, че София предоставя хуманитарна и военна помощ на Багдад. Какви са възможностите за участие на българския бизнес в развитието на Ирак ?
- Отношенията между нашите две държави имат дълга история и са доста солидни и силни. За 15 месеца, откакто съм тук посланик, съм поканил четирима иракски министри да посетят България. През този период стокообменът е удвоен. Последното двустранно споразумение е за откриване на въздушна линия София-Багдад. Особените условия в двете страни в момента обаче са причина да се забавят много програми, включително откриването на тази въздушна линия. Надявам се на новото правителство в България, както и на стабилизацията на Ирак. Българските фирми са добре дошли в Ирак.

Техните цени са конкурентоспособни

Бизнесмените ви имат възможности и опит в Ирак още от старата школа. Освен това българските фирми не се съобразяват с политиката и нямат политически цели. Затова се надявам, че те ще имат голям дял в иракските проекти.
- Какъв е сега стокообменът между двете страни?
- Около 300 милиона долара годишно с положително салдо за България.
- Нашият представител в Багдад издава ли визи за България?
- Не, визи не се издават, а това пречи на бизнеса. Преди няколко месеца имахме българско-иракски икономически форум в София. Иракска делегация участва в тазгодишния Пловдивски панаир. Бизнесът ще бъде улеснен, ако има по-лесен начин за издаване на визи, защото това сега обикновено става в Аман или в Истанбул. Българското МВнР обещава да открие консулства в Багдад и Ербил. Но може би бизнесмените трябва да получават визи по улеснен начин. Това ще се отрази благоприятно на бизнес връзките.

България има представител в посолството в Багдад. То е в безопасен добре охраняем район, където е президентът на Ирак. Освен това досега не е имало нападения срещу дипломатите в Ирак. Борбата там е политическа, а не срещу чужденците. Иракска традиция е гостът да е на почит.
- Какво е сега състоянието на бизнеса между двете страни, каква е перспективата му?
- В България има опасения, че насилието на джихадистите в Ирак и нестабилността в страната ще прогони много иракчани от родината им.

Някои от тях през Турция сигурно ще дойдат в България?

- Тази загриженост е неоснователна. Опасностите в Ирак вече достигнаха своя връх и ще започне обратният процес. Освен това там има вътрешна миграция. Бягащите от терора в сунитските територии обикновено се насочват към Кюрдистан. Но след време те ще се завърнат в своите родни места.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай