Децата се запалват по спорта заради шампионите

Децата се запалват по  спорта заради шампионите | StandartNews.com

Родителите вече разбраха колко е важно малчуганите да тренират


Олимпийската ни шампионка от Сидни 2000 в тройния скок Тереза Маринова се ангажира да бъде посланик на кампанията "Младите шампиони" на "Стандарт". Сега тя преподава в НСА, но и тренира деца.

- Г-жо Маринова, защо решихте да подкрепите кампанията "Младите шампиони"?
- Това е изключително добра инициатива. Подкрепям я с две ръце. В крайна сметка, ако искаме българският спорт да върви напред, трябва да се обърнем към младите. Хубаво е да имаме звезди, но в крайна сметка някой трябва да ги смени. Затова трябва да се обърне по-голямо внимание на младите таланти, които са бъдещето на родния ни спорт.
- Доколко вниманието от обществото мотивира и помага на един млад спортист?
- Това ти дава стимул да вървиш още напред. Добре е да бъдеш разпознаваем, защото трупаш самочувствие, което също е нужно в големия спорт. От друга страна, когато са те обявили за обещаваш талант, трябва да можеш да докажеш, че доверието, което са ти гласували, се отплаща по някакъв начин. Затова и "Младите шампиони" като кампания е един добър жест към всички обещаващи млади спортисти.
- Какво е необходимо за едно малко дете да се запали по спорта? Вие как се увлякохте?
- Аз лично се запалих благодарение на моя баща, който

от малка ме водеше на стадиона

На практика родителите са като огледало за децата. Това, което те виждат като поведение и ценности, често се преповтаря. Когато аз съм отраснала по стадионите, няма как да не остана там. Когато малките виждат, че родителите имат желание и горят в даден спорт, те подражават.
- В ерата на интернет спортът не губи ли популярност. Не е ли по-интересно пред компютъра, отколкото да тичаш на стадиона?
- Аз не съм съгласна. В последните 2-3 години се вижда едно страхотно раздвижване. Все повече родители осъзнават, че спортът е много важен за здравето на техните деца. И правят нужното, за да могат те да тренират. Знаете, че аз се занимавам с деца и напоследък нямаме проблем с групите. Те са пълни, а напливът от кандидати расте.
Вярно е, че игрите в интернет увличат много, но светът се променя. И ние трябва да се приспособяване към него.
Радвам се, че в последно време родителите осъзнават до какво води обездвижването. Става въпрос за много лоши последствия дори в най-ранна възраст - от затлъстяване до гръбначни проблеми. Хубаво е, че майките и бащите разбират, че освен да се учи добре и изкарва шестици детето им трябва и да спортува, за да бъде жизнено и здраво. Парадоксът е, че сега спортните занимания на малчуганите в голяма степен зависят от възможностите на родителите. Лесно е един добър треньор да запали едно дето. Но пък идва проблемът дали родителите имат време да го заведат на тренировка, а после да го приберат. Мен още в първи клас са ме пускали сама да ходя на стадиона. Днес обаче времената са много по-несигурни и малцина родители биха рискували децата им сами да ходят да тренират.
- Трудно ли е да се работи с деца?
- От всичко, което правя, това е може би нещото, което най-много ми харесва. Започнах да се занимавам с най-малките в клуба, в който аз се състезавах - "Чавдар Чендов - Чендини". Мога да се похваля, че имаме възпитаници, които пораснаха и скоро ще навлязат по-професионално в спорта.
- А какви са впечатленията ви като преподавател в НСА?
- За съжаление много малка част от студентите живеят за спорта. И доста малко, според мен ще останат да работят в тази сфера. Повечето казват: "Ами аз, едва ли ще стана треньор". Това е жалкото всъщност, защото да запалиш малките по спорта е голямо призвание.
- Вие как мотивирате своите студенти?
- Много пъти ми се е налагало да мотивирам някакви хора. Често пъти виждам, че това е мисия невъзможна. Но аз им казвам така: "Така или иначе вие сте влезли в НСА, ще прекарате 4 години тук, поне дайте да научите нещо, което ще ви е полезно цял живот". Защото никога не знаеш какво ще ти поднесе съдбата. Лично аз във всички мои интервюта, преди да сложа край на спортната ми кариера, казвах, че нямам намерение да ставам треньор. А всъщност стана точно това. Човек никога не знае.
- Вашите деца проявяват ли интерес към спорта?
- Те са още много малки. Но

дъщеря ми Дарина проявява интерес към атлетиката

Тя ходи на плуване, на балет, кара ски. Изобщо е спортна натура.
- Вярно ли е, че като малка не са ви давали да тренирате с брат ви?
- Вече казах, че баща ми ме заведе на стадиона, но в същото време той не искаше с брат ми да ставаме професионални спортисти.

Но майка ми беше човекът, който ни защитаваше и дори винаги ни прикриваше. И когато стана време да влезем в спортно училище, баща ми разбра, че това е нещо, което и двамата с брат ми убедено искаме, а не е просто някаква моментна прищявка.
- Наскоро гръмна поредният допинг скандал, този път с руските лекоатлети. Това ще повлияе ли на репутацията на спорта?
- Да не забравяме, че спортът е един от най-бързо развиващите се бизнеси в момента. Освен една голяма индустрия, в него има също и много политика. За всяка една държава е въпрос на престиж да има повече шампиони и медали. И досега виждаме на олимпиади каква е надпреварата между американци, руснаци, китайци и другите големи сили. Затова и подобни скандали са неизбежни.

Но според мен от конкретния случай с изваждането на руските атлети от международните състезания ще излезе много шум за нищо. В крайна сметка те ще бъдат допуснати на олимпиадата в Рио. Лошото при подобни скандали е, че винаги го отнасят спортистите.
- Кое е по-добре като държавна политика - да се прави елитен спорт или да се набляга на масовия и детския спорт?
- Нещата са свързани.

Важно е и едното, и другото

Първо трябва да вкараш много деца в залите и стадионите. В крайна сметка от 1000 надарени деца, ще се намери и един голям талант, който ще стане олимпийски шампион. Но когато тренират няколко деца, много ясно, че шансът някой от тях да стане голям шампион е нищожен. В същото време трябва да има и спортни кумири, на които малките искат да подражават. Победители с голяма слава и авторитет. Ето, наскоро имах една случка с Ивет Лалова. Тренирахме с децата, когато Ивет се появи. Всички хлапета веднага ахнаха и наскачаха: "Госпожо, ама може ли да ни запознаете, много ви се молим". И аз помолих Ива: "Хайде ела да се снимаш, че имаш много фенки". Радост голяма, а след това децата тренират с двойно повече усърдие. За да станат като Ивет Лалова...

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай